Hlavní navigace

Zoptimalizujte prostředí LibreOffice, aby pro vás bylo přívětivé a efektivní

15. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Alternativa k Microsoft Office s otevřeným zdrojovým kódem v posledních letech zraje jako víno. LibreOffice je nástupce OpenOffice.org, ale jeho vývoj je oproti dřívějším časům svižnější. Myslíte si, že vás čeká nepřívětivý kus tak tak použitelného softwaru? Naopak, tyto kancelářské nástroje jsou vyspělé a dočkaly se přívětivých vylepšení. Jen je občas dobré nebát se dialogu Nastavení a některé parametry pro sebe pozměnit.


Elegantní ikony

Je to tak s výchozí sadou ikon. Plastické barevné ikony někomu připomenou doby dávno minulé, dnes se nosí elegantnější, méně křiklavý a plochý design. Přitom je již po několik verzí k dispozici sada nazvaná Sifr, jež splňuje naznačené požadavky. Moderní a do černé laděné ikony, vyberete v nabídce Nástroje | Možnosti | LibreOffice | Zobrazení | Uživatelské rozhraní | Velikost a styl ikon – pokud se vám ovšem líbí.

Sad je k dispozici několik, najděte si tedy tu svou ve druhé rozbalovací nabídce. První nabídka vám umožní vybrat malé nebo velké ikony. I ta se hodí, protože program občas nevybere vhodné zobrazení, navíc opět záleží na vašich preferencích. Na jemných displejích může být vhodnější nastavit ikony větší, neboť luštit význam malých piktogramů může být o nervy.

Pěkná sada ikon
Pěkná sada ikon

Velikost a ostrost v uživatelském prostředí

Právě na obrazovkách s vysokou (či naopak nepřiměřeně nízkou) hustotou bodů může přijít vhod úprava Měřítka. Hodnotu měňte, jen pokud víte, co děláte. V krajním případě může být uživatelské prostředí tak nevhodně nastavené, že jedinou cestou zpátky bude odstranění uživatelského profilu ve složce C:\Users\uživatel\AppData\Roaming\LibreOffice. Nastavíte-li hodnotu vyšší než 100 %, všechny prvky uživatelského prostředí se zvětší, zatímco v případě nižší hodnoty se zmenší.

LibreOffice dále odnedávna vykresluje prvky uživatelského prostředí pomocí OpenGL. Dosavadní redakční zkušenosti se ale shodují, že aspoň pod Windows jsou kvůli tomu písma vyhlazována nepříliš kvalitně. Kdybyste měli podobnou zkušenost a rozčilovalo vás to, v sekci Zobrazení | Grafický výstup zrušte označení Použít OpenGL pro veškeré vykreslování. Aby se změna projevila, program restartujte.

Vyberte si sadu ikon, velikost tlačítek nebo vypněte použití OpenGL
Vyberte si sadu ikon, velikost tlačítek nebo vypněte použití OpenGL

Užitečný postranní panel

Ke stále mladým novinkám patří postranní panel s nástroji. Můžete ho nezávazně považovat za určitou alternativu k tomu, jak má uživatelské prostředí uspořádané Microsoft Office. LibreOffice ovšem jinak sází stále na klasické prostředí s hlavními nabídkami a pásy tlačítek. Rozdělení do karet, které bude podobné tomu, co známe z Microsoft Office, vývojáři chystají, od použitelné podoby nás ale dělí pravděpodobně ještě dost času.

Postranní panel úplně skryjete klepnutím na podlouhlé tlačítko naznačující sbalení či rozbalení. Panel obsahuje různé kategorie nástrojů a předvoleb podle toho, ve které z aplikací LibreOffice pracujete. Buď jak buď nabízí k ruce běžné položky, které při práci člověk potřebuje, nejedná se o neužitečný prvek. Navíc dnes používáme ve většině případů širokoúhlé obrazovky, takže na straně nezabírá cenné místo, naopak využívá prostor.

Postranní panel zefektivňuje práci
Postranní panel zefektivňuje práci

Ve Writeru se např. zobrazují Styly a formátování. S těmi při psaní dokumentů pracujeme – nebo bychom aspoň měli – pracovat tak často, že je mnohem pohodlnější mít je před sebou a klepnutím vybrat správný styl, než jej lovit v nabídce v horní části okna. Navíc můžete v návaznosti optimalizovat horní nástrojovou lištu a duplicitní položky, které už máte v postranním panelu, z ní odebrat. Prostředí tím vyčistíte.

Postranní panel může mít formu plovoucího okna. Klepněte na první tlačítko odshora a pak na Uvolnit. V případě obráceného postupu podobně klepnete na Uchytit. Kdyby vám panel překážel, tak ho kompletně skryjete klepnutím na Uzavřít postranní lištu. Pakliže jej chcete zpátky, zabruste do nabídky Zobrazit | Postranní lišta.

Panely s nástroji

Když už jsme se dotkli nástrojové lišty, kterou míval také Word až do verze 2003, i tu si upravíte. Sice nedostanete prostředí plné funkcí rozdělených do kategorií jako Pás karet, nicméně díky tomu, že si v liště můžete nechat pouze tlačítka patřící funkcím, které skutečně využíváte, získáte vysoce funkční produkt. Čas věnovaný úpravě prostředí nelze hodnotit jako ztracený, právě naopak.

Nástrojové lišty se skládají z více samotných panelů. Proto v první řadě přidejte nebo odeberte panely, které (ne)potřebujete. Přesněji řečeno jděte do nabídky Zobrazit | Nástrojové lišty a označujte či odznačujte podle vlastních požadavků. Když panel přidáte, objeví se v plovoucí formě ve vlastním okně. Tažením jej přidáte do nástrojové lišty – obrys vám naznačí, kam panel zapadne.

Uporavte postranní panel, nebo ho skryjte
Uporavte postranní panel, nebo ho skryjte

Přizpůsobení panelů

Dále si přizpůsobte obsah jednotlivých panelů. To lze několika způsoby, my si ukážeme hlavně jeden. Vždy, když klepnete na panel pravým tlačítkem myši, jsou v kontextové nabídce dostupné všechny funkce panelu. Proto kontextovou nabídku využívejte pro snadný přístup k méně využívaným funkcím. Samotná tlačítka na lišty vybíráte v nabídce Viditelná tlačítka.

Tento postup nicméně není vhodný pro rozsáhlejší úpravy, neboť vždy po označení či odznačení se nabídka zavře. Proto raději klepněte na Přizpůsobit lištu. Nyní v dialogu Přizpůsobit | Nástrojové lišty | Obsah lišty | Příkazy v klidu označte tlačítka, jež mají být vždycky vidět, případně zrušte označení ostatních. Kdybyste chtěli, můžete sadu uložit jen pro práci s otevřeným dokumentem. V tom případě vyberte Uložit do | název souboru. Dále vždy potvrďte tlačítkem OK.

Buďte efektivnější a nechte na nástrojové liště jen tlačítka, která využíváte
Buďte efektivnější a nechte na nástrojové liště jen tlačítka, která využíváte

U tlačítek stačí zrušení označení, aby se skryla, ale pokud chcete skrýt oddělovače, budete se muset uchýlit ke smazání. Označte oddělovač a klepněte na Změnit | Smazat. Chcete-li naopak oddělovač přidat, označte některé tlačítko a klepněte na Změnit | Přidat oddělovač. Oddělovač je přidán vždycky pod vybrané tlačítko. V nabídce Změnit lze též upravit ikonu nebo tlačítko přejmenovat, kdybyste chtěli zacházet do takových podrobností.

Tip: Ikony, nebo text?

Roky se v nástrojových lištách zobrazují tlačítka v grafické podobě. Textové popisky jednoduše zabírají moc místa a samotný text zase vytváří dojem jednolitosti, takže je těžké se v něm zorientovat. Pakliže ale stojíte o to, aby byly kromě ikon vidět textové popisky, případně aby ikony zcela nahradil text, otevřete dialog Zobrazit | Nástrojové lišty | Přizpůsobit, kde klepněte na Nástrojová lišta a zvolte požadovanou variantu, např. Ikony a text.

Tip: Přesuňte panel i na stranu

Panely s tlačítky na nástrojové liště lze snadno přesouvat tažením. Hned na začátku (zleva) panelu je prostor označený několika tečkami pod sebou. Právě v tomto místě můžete panel uchopit a přesunout jej na požadované místo. Dostanete-li se dostatečně daleko, můžete panel upustit mimo okno, takže zůstane ve vlastním plovoucím okně. Panel ale také můžete přetáhnout na levou či pravou stranu okna. Aby nemohlo dojít k přesunutí panelu omylem, vyvolejte kontextovou nabídku a zvolte Zamknout umístění lišty. Pak se ztratí prostor pro uchopení panelu.

Panely s nástroji mohou být umístěny vlastně kamkoli
Panely s nástroji mohou být umístěny vlastně kamkoli