Hlavní navigace

Zoufalá Nokia se potápí, Microsoft je poslední záchranou

22. 7. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Teď už opravdové dno

Velké nesnáze v malém Finsku

Nokia utržila 9,28 miliardy eur (11% propad) a skončila v provozní ztrátě –487 milionů (přitom loni +295 milionů). Všechny divize prodělaly, produkty i služby se méně prodávaly. Potěšující je snad pouze fakt, že se snížila ztráta divize Navteq (navigační systémy) a Nokia Siemens Networks.

Ještě loni Nokia prodala 111 milionů telefonů (25,2 milionu smartphonů a 85,8 milionu „hloupých“), letos už jen 88,5 milionu (16,7 milionu smartphonů a 71,8 milionu). Dříve největší Finové se tak musí sklonit před americkým Applem, který prodal 20,34 milionu iPhonů. Ano, Nokia už není největším výrobcem chytrých telefonů. Co do finančních objemů to už neplatí delší dobu, ale teď už prohrála i v počtu prodaných kusů.

Nokia

Graf výše ukazuje, jak se za posledních devět let vyvíjely tržby a zisky firmy (výsledky ručně vyzobány a setříděny odsud). Nokia zažila tři velké pády. První mezi rokem 2007 a 2008, kdy trpěla telefonní divize. Pořád to nevypadalo na velkou krizi, ale od té doby se už nevzpamatovala a stále umírá. Druhý zvrat nastal mezi roky 2008 a 2009, to ale zapříčinila divize Nokia Siemens Networks, která každé čtvrtletí spolkla o miliardu více než v předchozím období, telefony byly ještě ziskové. Současná krize ale nemá obdoby, protože se Nokii nedaří ani v jednom segmentu.

Akcie klesly na nejnižší hodnotu za posledních 13 let, ale už od roku 2007 vytrvale padají. Kdyby teď chtěl někdo firmu koupit, má nejlepší příležitost. Stále se nabízí otázka, zda to nebude právě Microsoft, který tam na post šéfa vyslal svého exředitele Stephena Elopa. Osobně si stále myslím, že nikoliv. To spíš Nokii koupí Apple.

Akcie Nokie
Akcie Nokie včera paradoxně rostly, zdroj: Google Finance

Góly do vlastní branky

Nokia se podle mě do tohoto srabu dostala kvůli nepromyšleným krokům. Telefony se Symbianem^3 měly být tím, co je dostane zpátky do nejvyšší ligy. Nestalo se. Poslední rok to stejně vypadalo, že Symbian definitivně pohřbí. Nakonec to Elop také potvrdil. A kdo by pak kupoval neperspektivní platformu. To samé činí s MeeGo. Podle mě nejzajímavější finský telefon za posledních pět let – Nokia N9 – se ještě neprodává, ale už je jeho osud zpečetěn.

Nokia teď nemá nic a co je možná nejdůležitější, kromě Evropy a Ameriky začíná ztrácet podíl také v Asii/Pacifiku a také Číně (v tabulce je zvlášť), odkud měla vysoké příjmy díky hloupým telefonům i Symbianům. V Severní Americe už prodala jen 1,5 milionu telefonů za 88 milionů eur. To i v Africe utržila desetinásobek.

Poznámka: Bavíme se a budeme se bavit především o chytrých telefonech. Ty mají jednak největší potenciál do budoucna a jednak jsou na nich vyšší marže. Laciné hloupé telefony mají stále místo v rozvojových zemích, ale na nich nelze tolik vydělat. A smartphone už dnes neznamená high-end. Chytré telefony začínají s cenovkami na 2000 Kč.

Záchranný kruh z Redmondu

Všechny karty vsadila Nokia na Microsoft a Windows Phone. Microsoft nemá v sázce tolik, stále má jiné úspěšné divize. Ale budoucnost Windows Phone rovná se budoucnost Nokie. Padne jeden, stáhne sebou i druhého.

Přesto si troufám si tvrdit, že jak Nokia, tak platforma Microsoftu přežije. Sotfies už do Windows Phone investovali ohromné množství peněz (jen za reklamu údajně půl miliardy). S novou verzí Mango dostanou novou krev do žil, alespoň co se funkcí týče. Teď už jen přesvědčit výrobce, což možná nebude problém díky levným licencím. A s výrobci by v ideálním případě rostl i počet uživatelů, tím pádem také vývojářů a celý ekosystém.

Nokia by mohla znovu vydělávat na telefonech. Stále je umí dělat dobře a originálně, když chce (viz N9 nebo E7 [absence autofokusu přesto mrzí]). Microsoft by utržil na licencích, ale hlavně na službách a aplikacích. Marketplace a Zune jsou oproti iTunes stále jako bývalá vesnická Jednota a Tesco. Hodně mohou pomoci zkušenosti Nokie na jednotlivých trzích, kde má dobré lokální zastoupení, slyší na něj operátoři. Však také investuje do reklamy přes 100 milionů dolarů, které pomohou i platformě Windows Phone.


Teď ale nelze cokoliv hodnotit, počkejme do příštího roku. To už budeme vědět, jestli Microsoftu reparát s Windows Phone vyšel, nebo ne.

Jestli to klapne, je zřejmě ideální chvíle nakoupit akcie Nokie. Níž už možná nespadnou (nebo jen maličko, než v říjnu přijdou nové telefony) a úspěch Windows Phone by se mohl krásně zúročit. Možná něco cítí i lidé ovládající burzu. Akcie Nokie totiž za posledních pět dní šly o 13 % nahoru, i když jsou výsledky firmy katastrofální.

Takže hlavní myšlenka dne: Jestli se nebude dařit Microsoftu a Windows Phone, Nokia definitivně padne, nebo ji někdo koupí.

Byl by to smutný konec poslední velké evropské značky. Alcatel, Siemens, Ericsson, Sagem to vzdaly a ustoupily před americkou a hlavně východoasijskou konkurencí.

Zdroj: Nokia

Něco jako iPhone

Něco jako iPhone

Ani jedna z firem neslyšela trh, který říkal „chceme něco jako iPhone“. Teď už ale nemohou veřejnost přesvědčit, že už „něco takového“ mají. Teď musí vnuknout myšlenku, že Windows Phone jsou cool a že je to ekosystém, který bude udávat tempo. „Ekosystém“ se stává ohromným buzzwordem, ale má to své opodstatnění. iPhone není pouze telefon s iOS. To jsou tisíce příslušenství, miliony aplikací a služeb. Ostatní systémy s výjimkou Androidu jsou pouze na zlomkových číslech. (Nepočítám BlackBerry, to je trh sám pro sebe.)

Že se v článku o Nokii (a Microsoftu) až příliš často objevuje Apple? Jablko totiž dnes souvisí se vším. Tím myslím každé chytré zařízení, co se nosí v kapse nebo batohu. iPhone nejdříve zvedl ruku „tady jsem“. Pak zvedl druhou a rozevřel si prostor a plaval dopředu. Teď už ostatní nevidí ani ty ruce, jen záda. Kdo by si přitom před pěti lety tipnul, že Apple tohle dokáže. Co před pěti, ještě před dvěma nebo třemi.

Apple nekopíroval ostatní (alespoň ne okatě) a vydal se vlastní cestou přes obrovské peřeje, kam se ostatní neodvážili. Na trhu se objevil střízlík, který podle papírových parametrů neměl šanci. Hardware zastaralý, systém nic pořádně neuměl. Ale dal světu sympatické dotykové ovládání (kapacitní obrazovku v té době nikdo jiný nepoužíval) a jednoduchou obsluhu.

Slabiny iPhonu se staly jeho velkou zbraní

Apple svůj telefonu uzavřel a bylo to to nejlepší, co mohl udělat. Všechny byly stejné, vývojáři mohli maximálně optimalizovat aplikace pro jeden hardware. Pro aplikace vytvořil jeden domeček s promyšleným systémem provizí, ze kterých těžil on sám i tvůrci softwaru. Aplikace od začátku schvaluje, čímž se k uživatelům (většinou) nedostanou zmetky. Telefon obohatil o iTunes Music Store a začal parazitovat i na hudebních přehrávačích (dnes už i svých vlastních). iPhony už byly kompatibilní s příslušenstvím, které lidem zbylo z iPodů.

Je zajímavé, že Apple až později přišel s funkcemi, které do té doby všichni považovali za důležité. Co na tom, že jste si nemohli změnit tapetu, přidat vlastní vyzvánění, chybělo rádio, neuměl MMS, foťák stál za starou bačkoru (a přední kamery chyběla úplně) nebo neexistoval multitasking pro 3rd party aplikace. iPhone neuměl to, co konkurence, ale zase bodoval výše zmíněnými prvky. Od začátku budoval ekosystém, vývoj samotného iOS probíhal postupně po malých krocích. Nakonec si našel cestu i do byznysu, kde ukousává podíl RIMu. A zlepšoval se také hardware. Teď už Apple kupuje rovnou celé hardwarové firmy, které mu pomáhají v návrhu čipů. Kdyby se jednou úplně osamostatnil, ani by nás to nepřekvapilo. Peníze na to má.

Přístup ostatních

Symbian a Windows Mobile na to šly postaru. Původní systémy se stále aktualizovaly. Musely být zpětně kompatibilní, aby ostatní nebrblali. Firmy neměly koule na to, aby začly novou prázdnou kapitolu. Takže se pouze přidávaly funkce, když nebyl výkon, zrychlil se procesor. A tak dokola. Dokud nepřišel Apple, chyběly také softwarové portály. Uživatelé museli stahovat instalačky ručně. Platformy byly roztříštěné, což bylo daní za to, že si každý mohl vybrat z desítek telefonů stejné platformy. Symbian^3 i Windows Mobile 6.5 se nakonec staly vzhledem systému a doprovodnými službami podobnými iOS.

Android šel od začátku (když se do něj zapojil Google) ve šlépějích iPhonu. Díky tomu, že je open-source, nalákal spoustu výrobců. Podoba a ekosystém zase nalákaly uživatele. Google má jasnou výhodu v internetových službách, které mobily v posledních letech prorůstají. V těchto ohledech má navrch i před Applem a proto se Androidu tolik daří.

Apple z(de)formoval mobilní trh natolik, že dnes už všechny systémy plují stejnou cestou. Už ale nejsou odvážné, protože Apple ukázal, že cesta tak nebezpečná není. Proto dnes podobně vypadá i funguje MeeGo, webOS, poslední BlackBerry OS nebo Samsung Bada. Ale nemají nic navíc. Jsou pouze fajn.

iOS a iPhony nakonec nejlépe zkopíroval Microsoft, i když s tříletým zpožděním. Na systému to však zvenčí není vidět. Ale funkce jsou totožné, jako měl iPhone před lety. Microsoft svázal systém minimálními požadavky na hardware (ten je vlastně stejný až na detaily jako foťák a různé senzory). Vytvořil nepropustný Marketplace, aktivně podporuje vývojáře a Mango už konečně dospěje v adolescenta, který může být rychlejší plavec než dospělý iPhone.

Microsoft má páky, jak teď WP protlačit. Co může využít ve svůj prospěch?

  • Lepší svázanost s (dominantními) desktopovými Windows a cloudem. Výhoda pro firmy i spotřebitele.
  • Propojení s Xboxem (telefon jako gamepad?), hry z dalšího Xboxu může přenést na WP. Jeden titul hrajete po cestě domů, v obýváku pak pokračujete na velké televizi.
  • Telefony jsou uvnitř stejné, každý si ale může vybrat model, který se mu líbí navenek.
  • Má pobočky po celém světě, může být blíže k lidem.
  • A vsadíme se, že Windows 9 už budou stejný systém pro PC, mobily i tablety? :-)

Windows Phone může bojovat ve více cenových skupinách. iPhone je jeden, maximálně dva. Windows Phone dnes může pokrýt vše od nižší střední třídy (levné plasťáky z Číny) až po úplný high-end (kovové provedení, nejlepší foťák, větší paměť…).

MMF24

A samozřejmě pokud Google selže v záchraně o nezávislost Androidu, může Windows Phone zaujmout jeho místo. Nebo přebrat některé výrobce. A kdo na tom vydělá nejvíce? Nokia.

Co myslíte vy. Postaví Windows Phone Nokii zpět na nohy, nebo padnou společně?

Byl pro vás článek přínosný?