Hlavní navigace

ZTE si uřízlo ostudu, místo Snapdragonu 800 je v Grand Memu starý Snapdragon S4

28. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

V úterý Číňané ze ZTE představili svůj nejvyšší model – Grand Memo. V tiskové zprávě i na prezentaci uváděli, že je poháněn Snapdragonem 800. Procesorem postaveným na architektuře Krait 400, o 75 % výkonnějším než předchozí generace S4 Pro. Kupodivu ZTE ani netvrdilo, že se jedná o nejrychlejší smartphone současnosti (což by se Snapdragonem 800 pravděpodobně byl) a vůbec bylo kolem Grand Memo dost tajemna. Mezitím na trůn pro smartphone s nejvyšším výkonem dosadilo Huawei svůj Ascend P2.

Až po prvních zkušenostech novinářů, kteří si mohli Grand Memo vyzkoušet přímo v Barceloně, se ukázalo, že není něco v pořádku. Systém byl na ukázkových strojích velmi pomalý a při přepínání mezi aplikacemi se zasekával. Takto by se smartphone běžící na nejvýkonnějším mobilním SoC od Qualcommu neměl chovat. Pochybnosti navíc zesílily, když samotný Qualcomm popřel přítomnost Snapdragonu 800 v Grand Memo. Uvedl, že telefon musí běžet na nižší verzi Snapdragon 600, což je inovovaný Snapdragon S4 z minulé generace. Ten používá třeba HTC One a pochybnosti o výkonu tohoto čipu tedy nejsou na místě. Záhada nakonec byla vyřešena s pomocí redaktorů magazínu Android Police, kteří na testovaných vzorcích spustili několik benchmarků a nástrojů detekující hardware. Ve všech našli stejné modelové označení procesoru – APQ8064. A tím není označen Snapdragon 800, ani Snapdragon 600 (APQ8064T), ale Snapdragon S4 Pro. Ten je použitý třeba v Nexusu 4 nebo Optimusu G od LG.

ZTE Grand Memo
ZTE Grand Memo

Aby toho nebylo málo, ZTE několikrát při prezentaci a poté i v tiskové zprávě uvedlo, že má Grand Memo 2 GB operační paměti. Nakonec se však ukázalo, že vystavené vzorky mají pouze 1 GB RAM. ZTE tedy vtipně vystavilo v Barceloně úplně jiný telefon, než představilo, zabalený do stejného těla. Na stánku již byla u konkrétních kusů uvedena operační paměť správně.

ZTE Grand Memo
ZTE Grand Memo

MM_AI

A proč všechen ten zmatek? Podle redaktorů z Engadget ZTE plánuje dvě verze telefonu. Ta, která byla představena vystavena v Barceloně, by se měla prodávat pouze v Asii. Tomu odpovídají i rozdíly v uvedení na trh. Na východní trh se má Grand Memo dostat už ve druhém čtvrtletí, do Evropy však až na podzim. A právě Evropská verze již má Snapdragon 800 a 2 GB operační paměti opravdu obsahovat. Lišit se samozřejmě budou i cenami, konkrétní částky však zatím nejsou známé.

Zdroj: Android Police

Byl pro vás článek přínosný?