Hlavní navigace

Zvukové karty Creative Sound Core3D rozebrány

29. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

O posledních zvukových kartách společnosti Creative Labs jsme psali příležitosti jejich uvedení v září, zopakujme však o co se jedná pro ty, kteří nechtějí číst celou aktualitu. Zcela nový zvukový čip se čtyřmi digitálními zvukovými procesory (DSP) a tři karty – nejnižší Core3D s modrým chladičem, Recon3D Fatal1ty Professional s kovovým stíněním, oknem a rudým chladičem a Recon3D Fatal1ty Champion s pár výstupy navíc oproti Fatal1ty Professional. Nyní tedy, co odhalil test na japonském PC Watch.

Všechny karty mají stejnou desku, rozdíl je opravdu jen konektorech a případně LED nasvícení. Zároveň také všechny používají nekvalitní kondenzátory G-Luxon. Pod chladičem se ukrývá miniaturní čip, pasivek je tam tak nejspíše více na okrasu než pro chlazení. Je v podstatě jisté, že čip nic hardwarově neakceleruje a o většinu výpočtů se stará centrální CPU. Už jen proto, že Microsoft HW akceleraci (i EAX) ve Vistě a 7 zlikvidoval, když odebral přístup přímo na kartu skrze DirectSound. (Creative umožňuje EAX díky svému projektu Alchemy, to je však stále proces počítaný na CPU.)

Creative Sound Core3D

Test ukazuje, že oproti starším X-Fi čipům se poměrně dost zhoršila kvalita zvuku, přibylo množství šumu. Však se také odstup signálu od šumu snížil na 100 dB. Hlavní výhodou oproti nim je tak zřejmě jen technologie CrystalVoice vhodá zejména pro hráče, neboť dle testu opravdu účinně potlačuje hluk na pozadí mikrofonu. Audiofilům PC Watch doporučuje zůstat u X-Fi.

Čip Creative Core3D

Že to jde lépe ale ukazuje ASRock se svou kartou Game Blaster (ke kterým základním deskám ji ASRock přibaluje ukazuje mj. náš přehled desek se sadou Intel X79). Ta má na polovičním prostoru kromě inkriminovaného čipu Creative CA0132 (vyráběného na Tchaj-wanu) i čip pro Gigabit Ethernet a to obojí na desce s polovičním rozměrem. Navíc ASRock používá kondenzátory s pevným dielektrikem.

Zdroj: VR-Zone

Byl pro vás článek přínosný?