Známá alternativní nabídka Start zřejmě končí. Classic Shell ztratil autora

Projektu se možná někdo ujme, v tuto chvíli je ale mrtvý.

23
Classic Shell nabízí i ve Windows 10 klasickou nabídku Start
Classic Shell nabízí i ve Windows 10 klasickou nabídku Start

Nebudu vést filozofické debaty nad smysluplností projektů jako Classic Shell. Zjevně ovšem existuje jistá poptávka a také odpovídající nabídka nástrojů, které se snaží napodobit staré softwary. V tomto případě pak části starších verzí Windows. Classic Shell se již v dobách Windows 7 např. snažil upravit Průzkumníka, viz článek Classic Shell: vracíme Windows 7 funkce z XP.

Dnes je hlavní volbou patrně primárně díky klasické nabídce Start. V posledních měsících jste si mohli všimnout zpomalení vývoje nástroje. Rušno kolem něj bylo do poloviny loňského roku, od té doby bylo rok ticho. Letos v srpnu pak vyšla další verze, jež zajistila kompatibilitu s Windows 10 Creators Update, viz www.classicshell.net.

Vývojář o Classic Shell už nemá zájem

V neděli se autor po další odmlce vytasil s oznámením, že s vývojem Classic Shellu končí. Po osmi letech uznal, že se ve svém volném čase chce věnovat jiným věcem. Vývoj podobného nástroje je časově relativně náročný, aby se rozvíjela funkcionalita a aby držel krok s novými vydáními Windows. S tím pak souvisí časté aktualizování Desítek, tj. dvakrát do roka vychází nová hlavní verze.

Zatímco mnoho jiných aplikací se změny často vůbec nedotknou, nástroje jako Classic Shell vzhledem ke své povaze více bojují se změnami v systému, aby zůstaly funkční. S tím dále souvisí fakt, že Microsoft se odklání od prostředí Win32, resp. se snaží systém lépe zabezpečit (viz nemožnost instalace starších her chráněných technologií Star Force, které Microsoft v Desítkách neumožňuje zasahovat tak hluboko do systému).

Také o změnu Průzkumníka se Classic Shell pokoušel již řadu let
Také o změnu Průzkumníka se Classic Shell pokoušel již řadu let

Proto je těžší dosáhnout stejných změn jako dříve. Co to všechno znamená? Vývoj programu může tímto skončit. Původní autor nicméně zveřejnil zdrojové kódy Classic Shellu, takže na jeho práci může někdo navázat. Osobně bych si tipnul, že zdrojový kód nezůstane dlouho ležet ladem. Prozatím je projekt nicméně oficiálně mrtvý.

Hledáte alternativní nabídku Start, který připomíná tu z Windows 7 či starších? Na trhu se povaluje řada bezplatných řešení, např. ViStart, Power 8 nebo Classic Start 8. Případně také placený Start10 od Stardocku. Classic Shell prozatím také funguje dobře, byť může přestat fungovat v některé z dalších verzí Windows 10.

Známá alternativní nabídka Start zřejmě končí. Classic Shell ztratil autora
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. a to je asi záměr MS, tak dlouho se v tom schválně bude rejpat až malí, nezávislí vývojáři odpadnou. Na 8.1 jedna verze funguje roky, žádná aktualizace problémy nedělala a na 10 najednou co půlrok upravené rozhraní schválně tak aby bylo nekompatibilní. Není to jediná věc, hacky na vypnutí věcí co fungovaly ještě ob verzi novou spolehlivě rozhasí. I takový pokus o plné odebrání OneDrive končí zvláštními vedlejšími efekty.

 2. Ja byvam stale vetsinou na Windows 7, ale uz mam i Windows 10 predevsim kvuli DX12 hram. Samozrejme Classic Shell byl prvnim programem, ktery jsem tam nainstaloval.
  Nabidka Windows 10 mi prijde neprehledna a neorientuju se v ni. Zaroven nemam rad ikony na plose, takze ClassicShell je pro me nutnost.
  Dekuji timto autorovi za vykonanou praci. Ve Fall Creators Update ClassicShell stale funguje vyborne a zaroven verim, ze diky uvolnenym zdrojovym kodum se toho jiste nekdo jiny ujme a bude pokracovat v te skvele praci. No kdyby ne, tak jak sam pises, je dost dalsich podobnych a pouzitelnych nastroju.

 3. Já se jen těším, až se někdo nasere, bouchne do stolu, udělá nějaký jednoduchý operační systém na kterým pojedou windows aplikace a nějakej microsoft půjde do kopru. Když jsme u těch umělých inteligencí, co třeba nějakej operační systém, který by se automaticky přizpůsoboval uživateli? Sám se čistil, sám optimalizoval spouštění, uklízel bordel, řadil obrázky kam patří, zcela autonomně, ve svým volnu? hlavně aby byl odpojen od reklamy a telemtrie a dalších pičoviny co jen slepě něco někam odesílají. jJo Microsoft sitady řeže větev pod sebou a nebude dlouho trvat a příjde někdo jako Elon a řekne, že to jde udělat jinak a i když všichni budou tvrdit že to nejde, tak on půjde a udělá to a ukáže že to jde….

   • ReactOS je zajímavý a sympatický projekt.
    S ohledem na malý počet vývojářů, a velmi pomalý vývoj, bohužel příliš nevěřím, že se jej v dohledné době povede dotáhnout do použitelného stavu :-(.
    Windows 10 Pro jsem měl „tu čest“ trpět rok na firemním počítači, a je to „pocuc“. Zlaté kritizované 8, Modern UI a hlavní nabídka sice pěkná blbost, ale co je hlavní – ten systém se člověku nemění neustále pod rukama jako 10. Hlavně s každým novým sestavením 10 přestane něco (do té doby bezproblémové) fungovat. Především specializovaný HW (např. měřící a komunikační převodníky), ale i software. Obvykle není náhrada. Než se vše uspokojivě vyřeší (aby člověk nemusel udržovat další PC se starším OS), je tu další sestavení a objeví se nové problémy!

    Nyní jedu pár měsíců doma i v práci na 8.1 + Classic Shell. Vše funguje OK bez problémů a překvápek. V práci mne však po novém roce čeká nový počítač, a to se již 10 nejspíš nevyhnu :-(((.

   • Ja osobne nechápem. Neprehrabávam sa v ponuke. Jednoducho začnem písať a hľadať. Osobne mám štart prepnutý do fullscreen ako win8 a pár aplikácií živých dlaždíc pripnutých ako počasie, pošta kalendár. Rozhodne je to prehľadnejšie ako win7. Na mojom štvrtom PC mám ešte win7 32bit pre paralelný port a keď prechádzam medzi nimi je jasné že klasický štart už nechcem.

     • Sorry, ale není. Zdaleka nejlepší je nadělat si v desítkovém Startu skupiny dlaždic, ty si vhodně pojmenovat a mít tam jen to, co potřebuju často spouštět. Můžu tam mít i odkazy do složek. A co nepotřebuju často, to stačí začít psát po stisku klávesy Win, ono se to po pár písmenech najde.

     • Redmarx: Dlaždic si tam můžeš dát kolik (odhadem stovky) chceš a jak chceš rozložit. V seznamu aplikací si můžeš zástupce mazat nebo přidávat. Co se týče systémových aplikací, které nechceš používat tak prostě neinstaluj. Start má přes pravé tlačítko menu, které se dá taky upravovat, jen to umět. Dole na ploše je hlavní panel, tam se dá dát taky hromada ikonek… Celé se to dá nastavit do naprosto přehledné podoby jáká komu vyhovuje. Chápu třeba někoho, kdo nadává na Win 8 a chybějící start, to se mi taky nelíbilo a měl jsem tam classic shell, ale ve win 10 je start a hlavní panel naprosto v pohodě, mě dokonce to přijde lepší než ve win 7.

  • LOL.. 🙂 kolik Ti je let?
   V dobe, kdy prisli Win8, tak si vzpominam na dekovne vyrazy ve tvari v momente, kdy jsem lidem do Metroidniho nesmyslu nainstaloval Classic Shell a uzivatele najednou mohli zase ‚normalne‘ pracovat.
   Neni opravdu nic lepsiho, nez si preskupovat kachle… :))
   ps: na to nepotrebujes metroid, ale staci ti ikonky na plose

 4. Remei: Nejde to říct takhle jednoznačně. Jsou uživatelé kterým alternativní nabídka start vyhovuje a jsou uživatelé, kterým vyhovuje nativní nabídka start. To máš jako u aut. Někdo preferuje auto s manuální převodovkou a někdo radši automat. 🙂 Každému vyhovuje něco jiného. Možná tam měl Microsoft nechat možnost vrátit dřívější nabídku start..