Classmate PC: spolužák ze základní školy (recenze)

0

Úvod, displej, klávesnice, touchpad

tomto článku jsem již dříve psal o projektu stodolarového notebooku, za nímž stojí vizionář Nicholas Negroponte a organizace MIT (Massachusetts Institute of Technology). 100dolarový notebook si kladl za cíl vybavit levnými počítači především děti z rozvojových zemí. Intel Classmate PC pak byl představen několik měsíců po tomto projektu, a už od svého počátku byl považován za přímou odpověď Intelu na to, že notebook XO-1 využívá procesor od společnosti AMD – což po zvážení velikosti cílového trhu (školy má každá země na světě) dělalo starosti nejednomu manažerovi Intelu.

Vydáno bylo hned několik verzí a konfigurací tohoto přístroje. Jak již napovídá samotný název, Classmate PC je určený především pro vyučovací účely. Narozdíl od konkurence si však od počátku neklade těžko splnitelné cíle, ale snaží se přinést spíše školní verzi notebooku za přijatelnou cenu. V České republice je tento přístroj distribuovaný společností AutoCont, pod názvem AutoCont Spolužák.

K displeji je soustředěna řada prvků

Po vybalení přístroje z krabice je patrné, že se jedná o notebook navržený s ohledem na určení pro děti ze základních škol, a který byl tudíž projektován jako odolný a robustní. Tělo notebooku je kompaktní (všechny dílce dokonale lícují, nikde nic nevrže) a je vybaveno pogumovaným povrchem, díky němuž na něm neulpívají nečistoty.Classmate PCKlávesnice, touchpad a LCD jsou vodotěsné, robustní konstrukce a šasi byly vyrobeny tak, aby přežily pád ze 70 cm. Antimikrobiální nátěr klávesnice a touchpadu chrání počítač před mikroorganismy. Přístroj je samozřejmě menších rozměrů (26,67 × 19,3 × 3,05 cm), hmotnost zařízení pak činí 1,68 kg.

Na klaviaturu je potřeba si nejprve kvůli menším rozměrům zvyknout, klávesy jsou barevně odlišené, hlavní funkční tlačítka a šipky jsou bílé, zatímco ostatní klávesy jsou šedé. Ke kladům modelu podle mého názoru patří touchpad, jehož tlačítka se po stisku zanořují poměrně hluboko do těla notebooku, a pro děti je snadné je stisknout. Notebook je opatřený displejem s úhlopříčkou 10,1 palce (nativní rozlišení 1366 × 768), který je k tělu připevněný kloubem, a který lze otáčet o 180 stupňů. Podle tiskových materiálů je tak usnadněno sdílení zobrazovaných informací s ostatními.

Do dotykového displeje je možné kreslit

Do blízkosti displeje se soustředila řada prvků – jednak tlačítko vypnutí a zapnutí, které jsem musel nejprve chvíli hledat, a které by u notebooku určeného pro děti mohlo být přeci jen větší a výraznější (a rovněž s výraznějším stiskem). Nad tímto tlačítkem najdeme kontrolky pevného disku a bezdrátové sítě, vpravo potom prvky pro ovládání webové kamery. Na spodní straně jsou do displeje zabudovány reproduktory – kvalita zvuku v tomto případě není nikterak ohromující, ale na přístroj určený pro školy dostačuje.

Je samozřejmé, že u přístroje této kategorie bude displej provedený v matné variantě. Barevné podání je v tomto případě uspokojivé. Displej je dotykový, součástí dodávky je i pero, jehož prostřednictvím je možné notebook ovládat, zkoušel jsem například kreslit v dodávaném softwaru Art Rage. Dotykový displej reaguje dobře a na pero není třeba příliš tlačit. Možnost kreslit perem na displej určitě zvyšuje hodnocení tohoto přístroje, u běžných notebooků mi tato vlastnost někdy schází.

Kromě toho je přístroj v zadní části vybavený poutkem, které je organicky zakomponováno do těla, je možné jej vytáhnout a notebook za něj nosit.

AutoCont Spolužák
Cena 15 000 Kč vč. DPH
Zapůjčil AutoCont
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom N450 
Frekvence 1,66 GHz
Operační paměť 1 GB
Pevný disk (velikost) 160 GB
Velikost displeje 10,1″
Rozlišení displeje 1366 × 768
Grafická karta Intel GMA 3150
Konektory, sloty
Výstupy na monitory VGA
Porty (s výjimkou USB) 2 × sluchátka, mikrofon, ethernet
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0
Rozměry, hmotnost
Rozměry (š×d×h) mm 26,67 × 19,3 × 3,05 cm
Hmotnost 1,68 kg
Software
Operační systém Windows 7 Starter

Hardware a software, závěr

Hardwarové a softwarové vybavení

Jaká je konkrétní hardwarová konfigurace tohoto modelu? Na bočních stranách najdeme dva porty USB 2.0, jeden VGA port, dvě zdířky pro sluchátka a jednu zdířku pro mikrofon. Uvnitř pracuje úsporný procesor Intel Atom N450 na frekvenci 1,66 GHz. Standardně je dodávána varianta s 1 GB RAM a pevným diskem o kapacitě 160 GB, volitelně je možné pořádit se variantu se SSD a větší pamětí 2 GB. Grafická karta nese označení Intel GMA 3150. Jako operační systém byl použitý Windows 7 Starter.

Classmate PC

Co se týče softwarového vybavení, ústřední postavení zaujímá aplikace Blue Dolphin, která zjednodušuje rohzraní tak, aby jej bylo možné snadno ovládat i dětmi. V levém menu jsou zobrazeny základní volby (Rychlé spuštění, Hry, Osobní složky), po kliknutí na tyto volby se na ploše zobrazí příslušné ikony. Aplikaci Blue Dolphin lze vypnout a používat počítač jako klasický systém s Windows 7.

Integrované bezdrátové připojení s Wi-Fi a možnost volby mezi sítěmi 3G, GPS a WiMAX poskytují síťové propojení a připojení k internetu. Součástí je integrovaná otočná kamera pro přirozené a intuitivní fotografování, dále reproduktor a mikrofon, díky čemuž mohou studenti pracovat s multimédii.

Při konstrukci mininotebooku byl velký důraz kladen na výdrž a úspornost, v tiskových materiálech je uváděna doba výdrže až 8 hodin. Také z toho důvodu je přístroj vybavený úsporným procesorem Intel Atom. Je tedy nasnadě, že výkon CPU nebude nikterak oslňující (blíže viz. výsledky benchmarků), na druhou stranu, při interakci s operačním systémem přístroj reaguje pohotově, nejsou znatelná velká zpoždění, a pro potřeby škol tento přístroj jistě dostačuje. S tímto mini-notebookem pracuje příjemně, lze si ho vzít do postele nebo na gauč a bez připojení k elektrické síti s ním dlouhou dobu pracovat.

Verdikt

Celkově lze říci, že AutoCont Spolužák je vcelku podařený malý přístroj určený pro žáky základních škol. Za cenu kolem 15 000 Kč dostanete mininotebook s dlouhou dobou výdrže, uvnitř něhož funguje úsporný procesor Intel Atom a který je vybavený pevným diskem s dostatečnou kapacitou. Bude zajímavé nadále sledovat, do jaké míry se společnostem zúčastněným na tomto projektu podaří tento přístroj více rozšířit a dostat do většího počtu škol. 

Plus a mínus  
+ odolná a kompaktní konstrukce
+ pogumovaný povrch
+ dlouhá výdrž na baterie
+ otočný displej
‚àí nevýrazné tlačítko vypnutí/zapnutí

Výsledky benchmarků

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
HD Tune 2.55  minimum: 42,7 MB/s; maximum: 86,6 MB/s; Average: 67,0 MB/s; Access Time: 17,4 ms
SiSoft Sandra 2010 Aggregate arithmetic performance: 3,7 GOPS; Dhrystone: 4 GIPS; Whetstone: 3,5 GFLOPS; Aggregate Memory Performace: 2,84 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 74,20 / 87,21; 512K: 34,72 / 37,21; 4K: 0,481 / 1,090; 4K QD32: 1,158 / 1,086
Cinebench R11.5 Open GL: n/a; CPU: 0,25 pts; CPU 1x: 0,15 pts
Windows 7 Experience Index Základní skóre: 2,3; Procesor: 2,3; Paměť (RAM): 4,5; Grafika: 3,1; Herní grafika: 3,0; Primární pevný disk: 5,9
Výdrž idle (čas) 7:30 h 
Výdrž web (čas) 6:50 h 

 

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

Ohodnoťte tento článek!