Clipboard.cz: Nejrychlejší vystavení schránky na internetu

0

Představte si situaci, kdy chcete několika osobám poslat nějakou svou myšlenku, návrh nebo zprávu. Pokud jde o kratší text, můžete ho zveřejnit na sociální síti nebo konkrétním osobám poslat přes nějakou IM aplikaci. V případě delšího textu pak můžete využít například e-mail a pro častější publikování si založit blog.

Ať už využijete kteroukoliv cestu, často narazíte na jistá omezení. V případě sociálních síti na omezenou délku příspěvku, u blogu na vkládání textu přes komplikované rozhraní, u IM komunikace zase na riziko, že dotyčnému zpráva unikne nebo ji ve chvíli přijetí nebude věnovat dostatečnou pozornost (a později ji bude muset zpětně dohledávat).

Služba Clipboard.cz přitom funguje na velmi jednoduchém principu: poté co určitý text vytvoříte, ho publikujete na internet a současně získáte jedinečnou adresu tohoto textu. Tu pak můžete poslat komukoliv dalšímu prostřednictvím všech kanálů a příjemce si jejím zadáním do prohlížeče text zobrazí, kdykoliv bude chtít.

Clipboard.cz

Clipboard.cz

 

Vystavení textu

Po načtení stránky www.clipboard.cz se zobrazí pole pro vkládání textu. Ten můžete přímo napsat nebo vložit pomocí klasické kombinace Ctrl+C a Ctrl+V. Je možné zachovat jeho prostou podobu nebo využít některých formátovacích postupů. Pokud znáte syntaxe HTML nebo Texy, můžete jejich prostřednictvím text upravit.

Pro ostatní uživatele by mělo stačit několik základních pravidel. Tučné písmo nastavíte tím, že danou pasáž uzavřete mezi znaky ** a ** a kurzívu pak mezi // a //. Pokud tedy napíšete například **auto**, bude slovo auto tučně. Chcete-li vytvořit nadpis, vložte příslušný text mezi === a ===, podnapis vytvoříte tak, že před daný text napíšete ##. Internetový odkaz můžete vkládat přímo nebo uzavřením do dvojice hranatých závorek. Jednotlivé odstavce pak oddělíte tím, že dvakrát stisknete klávesu Enter (musí být mezi nimi mezera).

Úprava parametrů publikace

Před samotnou publikací vytvořeného textu můžete v pravé části stránky prostřednictvím několika nastavení určit, jakým způsobem tak bude učiněno. Předně lze text opatřit bezpečnostním heslem, aby byl viditelný pouze osobám, které toto heslo znají. Můžete také doplnit zdrojovou stránku, odkud jste čerpali, a především položku Mail. Pokud zadáte svou e-mailovou adresu, bude vám zaslán odkaz pro pozdější editaci textu.

U položky Omezit trvanlivost na pak v případě potřeby nastavte, kolik osob si bude moci text přečíst, případně po jakou dobu bude vystaven (ve dnech, hodinách i minutách). Zadáte-li pouze jedno možné přečtení, počítejte s tím, že text bude zobrazen pouze vám a poté ihned odstraněn. Pokud tedy chcete text někomu poslat, nastavte nejméně dvě možná přečtení.

Velmi užitečnou funkcí, kterou služba nabízí, je možnost vytvoření uživatelské adresy (aliasu), pod kterou bude text dostupný. Zatrhnete-li položku Vlastní adresa, zpřístupní se pole, do kterého můžete vepsat vlastní alias. Text pak bude přístupný po zadání adresy http://váš_alias.clipboard.cz. Musíte však počítat s tím, že některé aliasy už budou použity, takže si pro jistotu můžete nechat adresu vygenerovat. Pak bude mít zhruba takovýto tvar: http://x0.cz/95kt.

Samotnou publikaci textu uskutečníte klepnutím na tlačítko Uložit text a získat adresu!. Na základě toho, zda jste si vytvořili vlastní alias nebo si nechali adresu vygenerovat, se zobrazí její konečná podoba. Přímo do schránky ji zkopírujete klepnutím na tlačítko Do schránky. Adresu svého publikovaného příspěvku v tuto chvíli můžete snadno přeposlat všem potřeným osobám nebo ji publikovat například na sociální síti.

 

 

 

Pomůcky při publikaci

Abyste si usnadnili časté publikování textů, můžete si hlavní stránku služby vložit mezi své oblíbené stránky nebo přidat jako odkaz na lištu pod adresní řádek prohlížeče. Lze využít také samostatnou aplikaci, která je se službou přímo propojena a zajišťuje snadnou publikaci textu rovnou ze schránky Windows. Instalační soubor a pokyny, jak aplikaci nastavit, naleznete na adrese http://www.clipboard.cz/desktop.

Ohodnoťte tento článek!