Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba

1 nový názor
Autor: Redakce
  • Ford a Virginia Tech Transportation Institute pracují na komunikaci mezi autonomními vozy a jejich okolím 

  • Řešením by mohly být jednoduché světelné signály 

  • Aby jejich přínos bylo možné ověřit v praxi, musel testovací řidič vypadat jako sedadlo

Testování autonomních vozů v reálném provozu dnes není nic neobvyklého, vždy ovšem musí v autě někdo sedět, aby v případě nečekané události zasáhl do řízení. Co ale dělat ve chvíli, kdy chcete zjistit, jak přesně budou lidé reagovat na autonomní vůz, který se pohybuje bez řidiče? Je to jednoduché, testovací řidič se musí doslova obléknout do sedadla.

Zní to sice komicky, ale přesně takto oblékl Ford testovací řidiče upraveného modelu Transit Connect vybaveného systémem autonomního řízení. Tato automobilka se totiž ve spolupráci s Virginia Tech Transportation Institute zabývala problematikou komunikace autonomních vozů s lidmi v jejich okolí. Běžně totiž postačí třeba mávnutí rukou a chodec před vozem ví, že mu dáváte přednost. Taková gesta ovšem autonomní automobily samozřejmě nezvládnou.

Doporučujeme: První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství

Ford tak vybavil svůj malý Transit světelným panelem. Přes něj vůz oznamoval tři základní signály. Dávání přednosti, kdy se dvě bílá světla pohybují ze strany na stranu, aktivní řízení, kdy svítí bílé světlo a přípravu rozjezdu, kdy bílé světlo rychle bliká. Aby bylo možné vše ověřit v praxi, potřeboval Ford vůz, který by na první pohled vypadal tak, že v něm nikdo nesedí. A přesně proto vznikl speciální kostým.

Krátké video z testování, během kterého vůz najel přes 2800 km po americkém městě Arlington, si můžete prohlédnout výše.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?