Club3D má úspornou GeForce GTX 560 Ti se spotřebou nižší až o 10 %

0

Společnost Club3D představila GeForce GTX 560 Ti Green Edition. Navazuje tím na řadu dřívějších produktů odvozených od standardní 9600 GT či 9800 GT. Výrobce uvádí, že je díky využití komponent s vyšší účinností až o 10 % úspornější než referenční karta. Přitom má stejné takty (822 MHz na jádře a 4000 MHz efektivně u pamětí). Ve srovnání s referenční kartou je také podstatně kratší.

Na rozdíl od předchozích zelených edic si ale tentokrát karta podržela referenční takty, a bohužel i napájení pomocí dvou přídavných šestipinových napájecích konektorů.

Osazené je nereferenční chlazení. Z nízké základny odvádí heatpipe teplo do žebrování po stranách, ofukuje je axiální ventilátor.

Nechci být škarohlíd, ale mám trochu obavu z kouzelného slůvka „až“. S ohledem na menší tištěný spoj bych řekl, že se šetřilo především na napájení, které je u GTX 560 Ti tradičně naddimenzované (referenční karta má velké rezervy pro přetaktování). Zelená GTX 560 Ti by za těchto okolností měla možná v zátěži nižší spotřebu, ale především byste se připravili o možnost nastavit takty, při kterých ve hrách podává výkony blízké GTX 570. Obětovat vyšší frekvence by byla s ohledem na nepříliš významnou 10% úsporu (při udávané maximální spotřebě 170 W u referenční karty je to i při vysoké zátěži méně než 17 W) dost krutá daň.

[reklamni-kod]

Předchozí zelené edice měly kromě ořezaného napájení (obešly se i bez přídavného napájení) i nižší takty, takže rozdíl byl i při nižší spotřebě karet podstatně větší (75 W proti 105 a 125 W u 55/65nm GF 9800 GT a v případě 9600 GT „Green“ to bylo dokonce 59 W proti standardním 95 W).

Na druhou stranu většina lidí karty stejně netaktuje, k nějakému přetaktování se i s úspornějším modelem dopracujete, a nižší spotřeba bez snižování referenčních taktů může být zajímavý kompromis mezi žravou kartou s předimenzovaným napájením a úspornější kartou se sraženými takty a nižším výkonem.

Cenu ani přesný termín dostupnosti výrobce neuvádí, ale nepředpokládal bych, že se bude významně lišit od běžných GeForce GTX 560 Ti. Vyšší cenu by bylo možné čekat v případě, že řeči o úspoře použitím úspornějších komponent nejsou pouhou reklamštinou a výrobce skutečně osadil dražší a kvalitnější součástky.

Zdroj: Club3D (TZ, stránka produktu)

Ohodnoťte tento článek!