Cnews.cz už má přes půl milionu návštěvníků. Děkujeme vám

0

Za chvíli to bude rok a půl, kdy jsme spustili magazín Cnews.cz. Propojující most, ale zároveň chybějící dílek skládačky našich IT webů, které se zaměřují na hardware (ExtraHardware.cz), Windows + software (ExtraWindows.cz) a vše kolem notebooků (ExtraNotebook.cz). Cnews.cz vyplnil mezery a už 17 měsíců se věnuje světu internetu, služeb, byznysu a chytrým zařízením.

To vám ostatně nemusíme opakovat, protože naše stránky znáte a určitě sem rádi chodíte. A to až tak, že jsme nedávno překonali půlmilionovou laťku v počtu unikátních návštěvníků za měsíc.

Cnews.cz

Za posledních 30 dní to bylo téměř milion návštěv, při kterých jste otevřeli přes dva a půl milionu stránek. Při jedné návštěvě přečtete v průměru 2,75 stránky a zůstanete 13,5 minuty!

Nejvíce nás obvykle sledujete v pondělí, naopak víkendové dny už tak pilní nejste, jak je vidět z propadů v grafu. Ale nemáme vám to za zlé, o víkendu nebaví ani nás sedět u počítače, i proto vás netrápíme množstvím obsahu, ale najdeme si čas na zábavnější témata.

Cnews.cz

Ale dost nudných statistik, pojďme se podívat na nějaké postřehy, které o vás zjistil nástroj Google Analytics.

Kudy k nám přicházíte

Přes 42 % přístupů pochází z vyhledávačů, 38 % čtenářů k nám chodí přímo zadání adresy do prohlížeče nebo klepnutím na záložku v oblíbených a necelých 20 % sem zavítá klepnutím na odkaz z cizích stránek.

Cnews.cz

A když už jsme u těch vyhledávačů: s drtivou převahou vede Google, následovaný Seznamem. Ostatní mají zanedbatelný podíl.

Cnews.cz

Odkud jste

Že nás navštěvují hlavně Češi, to jsme očekávali. Ale překvapil nás také velký počet Slováků. Jazyková bariéra jako by neexistovala. Všimněte si delší průměrné doby na webu. Buď mají na Slovensku pomalejší internet, nebo je to dáno tím, že prostě češtinu déle čtou. Kdo je pro dvojku?

Cnews.cz

Systémy

Většina koláče patří Windows, čekal snad někdo něco jiného? Uživatelů Linuxu je jen 2,5 %, stále ale dvakrát tolik co applistů. Přitom o Linuxu takřka nepíšeme a pro Apple zde máme i vlastní záložku v hlavním panelu. Najdete v ní veškeré zprávy z jablečného sadu od iPhonů, přes iPody, Macy až po patentové kauzy.

Cnews.cz

U čtenářů Cnews.cz vede Windows 7 (63 %), XP (29 %) a Vista (7 %), ostatní systémy se vejdou do 1% podílu.

Prohlížeče

Weby zaměřené na IT mají jedno specifikum, úplně odlišný podíl prohlížečů oproti globálnímu trhu. S přehledem nejsilnější je Firefox (především verze 6.x a 5.x), přes pětinu přístupů tvoří Chrome (verze 13.x), vysoko se drží i Opera (verze 11.5x) a Internet Explorer je s 14% podílem až čtvrtý. Další prohlížeče už v podstatě nestojí za zmínku, snad jen Opera Mini a prohlížeč v Androidu se dotahují na Safari (mobilní i desktopová verze v jednom).

Cnews.cz

IE má ještě jeden problém: vysokou fragmetaci verzí. Je to dáno jednak tím, že Microsoft nespěchá s nucenými automatickými aktualizacemi, a jednak tím, že někdy to ani není možné (IE9 ve Windows XP.)

U nás má největší podíl IE 8.0 (46 %), IE 9.0 (42 %), IE 7.0 (9,5 %) a IE 6.0 (2 %). Pár lidí se najde i s historickými verzemi IE 4.0, 5.0 nebo 5.5. Čtyři lidé mají dokonce verzi 12.0 a 71 přístupů z minulého měsíce používalo Internet Explorer 999.1. Asi k nám přišli červí dírou nebo co.

Rozlišení

Asi žádná statistika není tak vyrovnaná jako používané rozlišení. Těšit nás snad může jen to, že se pomalu daří vymýtit pidirozlišení 1024 × 768 px. Reliktem minulosti jsou 17″ a 19″ obrazovky s rozlišením 1280 × 1024 a poměrem 5:4. Stále jsou v žebříčku nebezpečně vysoko.

Cnews.cz

Mobily

Přistupů z mobilu není tolik, kolik bychom si přáli (stále nám chybí mobilní verze stránek, no jo furt). Ale pokud už smartphone nebo tablet použijete, ve většině případů běží na Androidu. Zařízení s iOS mají o trochu menší podíl, menšina brouzdá se Symbianem a jen hrstka lidí používá ostatní platformy.

Mezi konkrétními zařízeními vede iPad, následovaný iPhonem. Třetím nejpoužívanějším zařízení jen překvapivě novinka Samsung Galaxy S II, ale jinak se obecně nejvíce surfuje s řadami Samsung Galaxy a HTC Desire.

Cnews.cz Cnews.cz Cnews.cz

Pro zajímavost jsme se podívali ještě na mobilní internetové sítě, přes které nás navštěvujete. Výsledky jsou dost matoucí, ale mezi operátory vede český Vodafone. Čísla ale zkreslují Wi-Fi sítě a také používání Opery Mobile/Mini, jež vedou provoz přes vlastní proxy, proto je Opera úplně první.


To je pro tuto chvíli vše. Budeme rádi, když nás budete číst i nadále. A klidně častěji, ať se můžete za čas znovu ozvat s další pokořenou laťkou :-). Děkujeme všem. Zatím si budeme zpívat: „Až nás budou miliony…“

Mimochodem: pro jistotu zde máte screenshot, jak aktuální web vypadá. Kdo ví, jestli v tomtéž designu vydrží do Vánoc.

Cnews.cz

Ohodnoťte tento článek!