Cnews FM: Loučíme se s Windows Vista [podcast]

Tentokrát o smrti softwaru.

7
Windows Vista
Windows Vista

V den, kdy vyjde nová verze Windows 10 pro širokou veřejnost skrze službu Windows Update, bude současně pomocí několika aktualizací naposledy opraven Windows Vista. Tím dnem bude 11. duben. Po 10 letech služby se pak Vista odebere do softwarového nebe. Jak na tento systém vzpomínáme v redakci? Co přinesl, co změnil a v čem selhal?

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (25 MB).

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Pamätám sa na dobu keď vyšla Vista. Kritika bola oprávnená. Ale všetky prechody na niečo nové sú ťažké. Vtedajšie notebooky mali 512 MB RAM. Na tom svižne fungovali WinXP ale Vista nemala šancu. Aj tak výrobcovia všade vypisovali „Vista capable“. S postupom času ako sa vyladili ovládače a nastal pokles cien RAM a tým došlo k navýšeniu pamäte sa Vista stala výborným OS. Vistu 32-bit používam od roku 2009 na notebooku s 3 GB RAM a som veľmi spokojný. Systém je stabilný a svižný. Od SP2 ho považujem za lepší ako Win7. Doteraz nepotreboval žiadnu reinštaláciu. (pokrok oproti WinXP). Svoju prácu urobím bez otravovania a rušenia. Hlavne som ja pánom svojho notebooka (čo sa trochu mení u Win10, ktorý sa neustále vnucuje, že je lepší ako užívateľ a robil by to inak. Takto nie, stále chcem byť ten čo rozhoduje o svojom PC). V poslednej dobe evidujem snahu Microsoftu znepríjemniť používateľom Visty život. Windows update sa zhoršil katastrofálne. Predtým rýchle vyhľadanie aktualizácií, teraz trvá 3 dni. Skype hoci píše, že podporuje WinXP, Vistu je problém aktualizovať na najnovšiu verziu. Stiahnem full inštalačný balíček najnovšej verzie a pri inštalácii vypíše, že už mám najnovšiu verziu (nie je to pravda). Sú s tým nejaké zmätky. S Vistou na svojom notebooku dožijem pokiaľ vydrží hardware. Skúšal som aj Linux Mint ale presvedčil som sa, že Vista ponúka viac.

    • Hodně se mi líbilo když pan Urban hovořil o tom, že Windows 7 jsou vlastně dodělané Visty. Je to jeden z názorů který s ním naprosto bezezbytku sdílím. No a pak přišly Windows 8 … neštěstí … pak Windows 8.1, to už bylo o poznání lepší a pak – historie se opakuje – Windows 10 a s nimi armáda lamerů, co budou donekonečna tvrdit, jak byly Windows 8 a 8.1 nahouby a jak jsou Windows 10 super … přitom to není nic jiného, než dodělané „osmičky“ … Kdyby to tehdy nezadrbali s Longhornem a dělali na tom tak jako na předešlých systémech, tak by pravděpodobně nikdy žádné Windows 7 nevyšly a s „desítkama“ … je to nemlich to samé 😉

  2. Já Vistu zabil ve chvíli, kdy mi ukázala, že mám 6 DVD mechanik, i když jsem měl jen jednu. Byl to její snad pátý nebo šestý podobný exces a v tu chvíli jsem toho měl dost a instaloval zpátky XP. Pak jsem už přecházel rovnou na sedmičky. V zaměstnání jsme to udělali stejně – z XP na sedmy. Myslím, že většina firem šla stejnou cestou…

  3. Ještě jsem podcast neslyšel.
    Asi jsem výjimka, ale to, že Vista nebyla dodělaná je pro mě spíš jedna z „urban legend“ (nikoli Petr Legend 🙂 ) . Vistu jsem měl od začátku, neměl jsem s ní nějaké extra problémy a o návratu k XP jsem vůbec neuvažoval. Nějaké zpomalení jsem také nepozoroval.

  4. Po SP1 byla Vista naprosto v pohodě, rychlostí srovnatelná s W7. To samé bylo s W8, to samé s W10… Navíc díky Vistě máme dodnes mnoho funkčních ovladačů na starší zařízení třeba i do W10. Zas tolik bych je nezatracoval.