Cnews FM: Microsoft Edge v ČR nechceme [podcast]

14

Podcast Cnews FM: Prohlížeče v roce 2016

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (34,1 MB).

Cnews FM: Microsoft Edge v ČR nechceme [podcast]

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

 1. Výjimečně se musím jako běžný uživatel Edge zastat, za poslední půl-3/4rok jsem s ním neměl problém, zmiňovaní brouci se mu u mě vyhýbají. A používám ho vyloženě pro jeho jednoduchost a rychlost, systém mám tak čistý a nemusím řešit to, že mne krom microsoftu bude šmírovat i google, že mi užere půlku RAM a bůhví jak mi bude ještě užírat zapsané gigabyty na SSD. Jen ta mobilní verze, to je pro změnu horor, stránku nezobrazí jak má, či vůbec, sem tam si i padne 🙁

 2. Hesla právě že musí zůstat. Je to jediná věc, která se dá zjistit tak, že ji vědomě prozradíte. Je to věc, kterou můžete zapomenout a to je obrovská výhoda. Oproti tomu svůj ksicht byste museli zmalovat tak, aby vás nepoznal počítač, nebo otisk prstu apodob. Heslo mohu jednoduše měnit a zapomenout, jedná se o jednoznačný, deterministický vstup. To u biometrických údajů není tak jednoduché je změnit, zapomenout a algoritmy musí mít určitou toleranci.
  Prohlížeč od Seznam je taková sranda, dobrý akorát pro BFU, kteří na Seznam žijí. Detekce porna je taková neskutečná pitomost, že kdo si to nainstaluje kvůli tomu, by měl být nesvéprávný. Na Seznam jsou dobré akorát Mapy s jejich ortophoto a streetview pro ČR. V zahraničí pak používají Mapy data z OSM.
  Chrome je pro mne out, ale Chromium vypadá OK. Jádro Blink je dobré.
  Opera po akvizici skončila. Jejich skoroVPN je dobrá akorát k ukázce Babišovi, jaký je to kokot. Vivaldi ji nejspíše nakonec nahradí.
  Firefox se mění, ale snad se už vývoj po doplňkách konečně ustálí.
  IE, Edge… nepoužívám Windows.
  Jo a jinak udělat si doma VPN není až tak složité páni redaktoři. S veřejnou IP je to jen sledování instrukcí how-to tutoriálu, který je psaný jak pro 5 leté dítě. A máte to zadarmo a pod svou kontrolou!

 3. Kolik máte mailových schránek? Jde mi o to „klepání na čelo“ ohledně překonanosti mail klienta v prohlížeči. Na opeře jsem ho používal hojně. Jednoduchý, rychlý, funkční pro hromadu schránek, ale to jsou prostě doby staré opery, kdy to běželo svižně, nesežralo to všechnu RAM atd. Dneska kdy prohlížeč má sotva tlačítko vpřed/zpět a sežere klidně 4 GB RAM (a občas je ani nevrátí po vypnutí) je to vážně nesmysl.

  Jestli jste operu používali jen na web tak jste tak trochu šli s kanonem na vrabce. Ale pokud v ní člověk měl RSS, mail, poznámky, používal dragonfly, turbo, zaexperimentoval si s unite, vlastně první speeddial atd. tak asi spíš dokázal ocenit co opera znamenala. Dneska se skoro hýká blahem, když browser správně zobrazí web.

  Webový mail klient je dneska grafický kýč plýtvající místem, který je potřeba tak dvakrát do roka překopat. Krása integrovaného klienta spočívala v tom, že byl jednoduchý a přesto mocný, kliknutí na mail na webu jen vyplivlo tab a mohli jste psát mail, zobrazit si hlavičku na jedno kliknutí, vyhledávat mezi všemi maily atp. I když to samé uměli ostatní a třeba i víc, bylo to zmatečné a zbytečné.

  Opera jednoduše věděla co dělá, aspoň většinou. Bohužel ji zřejmě zlomilo vaz to, že většině stačil příšerný IE, a pak masivně protlačený chrome, který byl snad v každé instalačce i na billboardech. Bohužel soupeřit s googlem a jeho neomezenými zdroji jednoduše nejde. Opera ztratila i to málo co měla a udržovat vlastní poměrné komplexní prohlížeč už nešlo. Jasně zním jako fanatik, ale firefox se chová jako retardovaný děcko, IE je stále tak max sekundární prohlížeč, chrome jen žere ram a opera je po lobotomii v rukou číňanů. Vivaldi a jeho některé těžko dosažitelné snahy jsou teď tak trochu zbožné přání, i moje.

  • Perfektně napsané, super. Dalo by se toho ještě mnoho doplnit, ale po předposledním Cnews FM mi definitivně došlo, že generační rozdíl co do znalostí, zkušeností, možnosti a hlavně schopnosti porovnávat věci současné s těmi minulými je vpodstatě nepřekonatelný problém, takže raději nic. Já se v tom orientuji naprosto pohodlně 🙂

   • Možná ten generační rozdíl taky znamená jiné potřeby. Já osobně nepotřebuji e-mailový klient zabudovaný do prohlížeče. To už raději sáhnu po nějakém samostatném klientovi a integračním nástroji přímo do systému.

    • Tak to je pochopitelné 🙂 Pokud pamatujete dobu, kdy existoval pouze IE a OE integrovaný přímo v systému a používal jste PC i k práci, nejen na hraní, tak jste se něco naučil, na něco jste si zvykl a dokud to bude fungovat, tak u toho pravděpodobně i zůstanete. To znamená na poštu používate mail clienta a jako web browser používate určitě něco jiného než Edge. Důvod je jednoduchý. IE nebyl žádný zázrak nikdy, bylo to děravé, nevzhledné, nic se v tom nedalo nastavit a tak byl úplným požehnáním Netscape, posléze Opera atd. No a protože Edge není nic jiného než přejmenovaný IE, tak je tomu tak doteď. A s OE to bylo to samé. Lidi chtěli něco víc než posílač pošty a nechtěli investovat nesmyslné peníze do Office aby získali Outlook. Voila – Thunderbird. Osobně tedy preferuji extra browser a extra mail klienta, ale naprosto chápu lidi co to mají rádi všechno integrováno do jedné aplikace. V každém případě to nikdy nebude naprosto jalový Edge. Jednoduše řečeno, dneska se věci používají úplně z jiných důvodů, než se používaly kdysi 🙂

    • Jo a ještě maličkost, taková, nepodstatná, pokud používám Windows 10, tak je mi už úplně jedno jestli mě někdo šmíruje prostřednictvím samotného prohlížeče, takže VPN je naprosto kontraproduktivní záležitost. Naopak, pokud to nemám úplně na háku, tak primárně nebudu používat Windows 10, tím logicky ani Edge a pak má smysl přemýšlet, třeba nad VPN.
     A co se týče kvality čínských výrobků tak ano dokážou věci dělat levně (a ne bohužel pane Urbane, ale bohudík, on ne každý si může dovolit špičkové a tím logicky drahé věci, víte) a nekvalitně, protože evropští přeprodávači ví, že na to seženou kupce, že evropský zákazních prostě chce kupovat šmejd, takže proč by to číňan na požádání neudělal levně a blbě že. Nicméně dokážou vyrábět i velmi kvalitní věci a to za velmi konkurenceschopné ceny … ale to konzumákovi co hýká nadšením nad kdejakou průměrnou parodií „na cokoliv“ budu vysvětlovat asi dost těžko …

  • Myslím, že jsem tam dokonce říkal, že jsem v Opeře používal i ten mailový klient. Ve své době jsem to měl i na poznámky a RSS. Dnes mi ale tohle všechno zastoupí webové služby, které můžu používat v libovolném prohlížeči na libovolné platformě. Od prohlížeče čekám co nejlepší podporu a funkce pro práci s webem. Na ostatní internetové funkce mám jiné nástroje.