Cnews FM: Ukládání dat včera, dnes a zítra. Lukáš začal s disketami, Petr skončil v cloudu [podcast]

Tentokrát se diskuze – kromě offtopicu ze začátku – stočila k tomu, jak se s námi proměňoval způsob ukládání nebo přenos dat.

8
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zažili jsme toho hodně. Možná je lepší na to nemyslet, protože pak vám dojde, že jste si soubory s kamarády v dětství vyměňovali na disketách, zatímco dnešní potřeby se částečně liší. Pokud potřebujeme někomu něco poslat, cloud to jistí. S jakými typy médií jsme se setkali? Chybí nám nějaká? Jak se změnily naše nároky a potřeby? Očekávejte klidnou vzpomínkovou diskuzi.

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (51 MB).

Cnews FM: Ukládání dat včera, dnes a zítra. Lukáš začal s disketami, Petr skončil v cloudu [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • Nekde jeste mam 250MB Iomega ZIP jednotku v paralelni verzi. Co si vzpominam tak cena medii/rychlost/kapacita neobstala proti CD-R/RW natoz proti zminenemu IDE supliku. Mechanika ZIP 250MB v roce uvedeni (1999?) stala okolo 6000Kc(s jednim mediem), pricemz v te dobe stal tolik cca 8,4GB HDD.

   Pro 100MB ZIP (1995) v te dobe nebyl pomer tak velky cena HDD 240MB (240US$).

  • ZIP ani potom JAZ jsem neměl, nepoužíval to ani nikdo v mém okolí. Neměli jsme to ani ve škole, odkud bych mohl tahat větší data. Ty diskety možná vyšly výhodně v poměru cena/kapacita, ale mechaniky byly drahé.

 1. Mám to podobně – pro své potřeby už optická média prakticky nepoužívám, nicméně DVD vypalovačku stále vlastním – jak ve stolním PC, tak externí k notebooku. Často totiž pracuji s videem a spousta lidí chce po člověku výstup na klasickém DVD. Je to sice trochu paradoxní, když natáčíte v FHD (nedejbože 4K) a pak to převádíte do SD rozlišení, ale spousta lidí to tak chce. No a kapitolou o sobě jsou úřady. Zrovna nedávno po nás chtěli z úřadu scan jistého papíru (fotka nestačila – muselo se to ještě převést do PDF) a tento scan (cca. 30kB) vypálit na CD a zaslat poštou na úřad. Mailem to nejde – oni to zálohují na těch médiích. No potěš pánbůh v roce 2018… Ale očividně mají optická média stále své místo.

 2. PS: A ještě bych dodal – nahrávat video na YouTube je sice super, ale problém je, že ne každý chce třeba záznam své svatby na YouTube, byť třeba ne veřejně. Navíc s YT je problém v tom, že ve videu hraje nějaká muzika a YT to zablokuje kvůli autorským právům, což je absurdní, protože člověk co to točí asi těžko ovlivní co tam hraje, nebo jakou hudbu tam Ti lidé chtějí… Dělal jsem třeba záznamy vystoupení místních mažoretek a YT se samozřejmě nelíbilo na jakou hudbu tancují… :/

 3. „Džírs of war“… buď o té hře už nikdy nemluvte nebo se konečně naučte, jak se vyslovuje slovo „gears“. Děkuju.

  A to, že SACD nebo DVD-A nepoužíváte, neznamená, že už po tom neštěkne ani pes. Ano, je to záležitost pro menšinu, ale rozhodně se nejedná o technologie, které bych přirovnával k disketám, apod.

 4. Ani mp3/mp4 bych kompletně nezazdíval, firmy jako COWON apod. dělají docela zajímavé věci. Já používám svůj starý mp4 přehrávač pořád, jelikož hudbu nejvíce ocením při nějakých fyzických aktivitách a zase naopak ocením to, že mi co chvíli nevibruje messenger, hovory aj. Je podle mě prostě dobré se alespoň na chvíli od toho smartphonu odstřihnout 😀 …

  Jinak historicky si pamatuji (byl jsem malý capart, ať mě když tak někdo vyvede z omylu), jak můj tatík instaloval za pomocí asi tisíci stránkové bichle Win95 celý z disket.

  Pak dobu, kdy k vypalovačce bylo CloneCD zdarma. Pro puberťáka top program, který dělal čest svému názvu a prostě jen tupě kopíroval (abych nekřivdil, tuším, že uměl vytvořit *.iso), doba DVD mě asi už nějak minula, vybavuji si asi tři DVD, které jsem pálil, povětšinou s fotkami.

  No a doba flash disků a ext. HDD ta trvá nějak jsem nepřišel na chuť tomu poletování v oblacích .