Cnews FM: Skype se změnil k nepoznání. Vykopal mu Microsoft hrob? [podcast]

Již není fádní a nudný, ale rozjařený a barevný. Skype se výrazně proměnil po vzhledové stránce, také ale přišel o řadu funkcí. Jak se nám změna líbí?

15
Skype
Skype

Microsoft koupil Skype v roce 2011 za 8,5 miliardy dolarů. Dnes se nám to zdá jako dávná minulost, obzvlášť to platí po velkých změnách služby. Redmondští totiž uvedli úplně nového klienta pro počítače, který nahradí starého a se kterým skončí éra starého Skypu. Nový Skype je barevný a v mnohém moderněji koncepčně pojatý.

Jenže jsme s tím také přišli o řadu původních funkcí. Barevného klienta jako první získaly v létě mobily. Na počítačích se mu zatím můžete vyhnout, ale postupně budou staré verze aktualizovány. Je to dobře? Vydal se Microsoft správným směrem, nebo si právě pojistil, že Skype zmizí ze scény?

Předem se omlouvám za mystifikaci ohledně přechodu na novu architekturu. V podcastu jsem uvedl, že nevíme, zda původní desktopový klient ještě nepoužíval starou architekturu. Aspoň teoreticky nikoli, protože měl v plánu starou síť kompletně vypnout k 1. červenci.

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (30,5 MB).

Minulý díl Cnews FM: Ransomware, Chaps a progresivní webové aplikace

Cnews FM: Skype se změnil k nepoznání. Vykopal mu Microsoft hrob? [podcast]
Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Já myslím že to vaše tvrzení že Skype má nejvyšší kvalitu hovorů je dost zavádějící. To že pan Urban šmahem odsoudí Telegram a WhatsASpp je celkem jasné, kdyby ne, nebylo by to snad ani vpořádku, ale; Upřímně mě překvapuje kvalita těch vašich podcastů a měl bych dotaz. Když je vyrábíte, jede vám i video nebo je to jen hovor? A zadruhé, jak rychlá máte připojení k internetu? Proč se ptám. Když se podíváte na jakékoliv zprávy v TV kde se Skype používá čím dál více, tak ta videa, ty přenosy, to je prostě KATASTROFA! Teď jsem se díval na jakýsi rozhovor s nějakým člověkem z Katalanska, neštěstí. Když byla teď ta pohroma na Floridě, zase rozhovor, katastrofa … to prostě vůbec nemá smysl poslouchat protože polovina toho sdělení vůbec není slyšet. Zkuste mrknout na tohle a vysvětlete mi kde je asi tak chyba, to jako Telegram takhle blbě nejede ani na mobilním připojení (a to se ho opravdu nezastávám) – https://video.aktualne.cz/dvtv/cast-spanelu-ma-katalanske-krize-plne-zuby-vlada-dlouho-zame/r~f967330abfdb11e7a49e0025900fea04/

  • Při podcastech si voláme přes Skype, ale záznam nepochází z něj. Každý nahrává vlastní stopu v Audacity a pak se to sestříhá. Jinak máme i poměrně kvalitní mikrofony (Samson Go Mic).

   Ten příklad z DVTV je podle mě zaviněn jednak špatným připojením a jednak blbým mikrofonem. To, co se například běžně nachází v noteboocích (nejen těch levných) nebo běžných webkamerách, má mizerný zvuk. Moje i Petrova zkušenost se ale opírá právě o dobré připojení i mikrofon. Vyzkoušeli jsme (pravidelně to zkoušíme rok co rok) různé sítě (Skype, Hangouts, Telegram, WhatsApp, FB Messenger a možná něco dalšího) a Skype měl vždy nejlepší zvuk.

   Přirozený, ne příliš zašuměný, není z něj tolik cítit komprese. Na Skypu se mi třeba líbí, že i když člověk nemluví, na druhé straně je pořád slyšet ten ambientní šum, takže vím, že ještě pořád volám. Hangouts a myslím že i ostatní se to snaží maskovat, a pokud druhá strana nemluví, není slyšet vůbec nic. Pak promluví a je slyšet i to zašuměné pozadí. To je podle mě příliš rušivé.

   Možná s Petrem zkusím udělat nějaký slepý test. Natočíme záznam z různých programů a nechám čtenáře určit, co je podle nich nejlepší.

   • Jo takhle vy to řešíte, tak to pak jo 🙂 Jsem furt uvažoval co na tom chcete sříhat, teď je mi to jasné. No a s tím hardware … ty messengery jsou o komunikaci a myslím si že málokdo potřebuje highendový zvuk jak v telefonu, tak v PC a málokdo to asi pojme tak jako vy dva, že investuje litr do mikrofonu. Ti lidi chtějí prostě kliknout na ikonu v mobilu, na laptopu, na PC a tlachat a to pokud možno bez výpadku a srozumitelně. Slepý test klidně, ale na “běžném” HW, jinak to nebude mít žádný smysl. Testy věcí v “ideálních” nebo “laboratorních” podmínkách jsou sice fajn, ale prakticky nejsou k ničemu 🙂

    • S mesangery a komunikaci to vydim podobne. I pokud ma skype lepsi kvalitu prenosu, tak uz neni “in”. Mrkvosoft to tradicne zaspal. Co horsi, to co stary skype (nez ho zacal pretvaret mrkvosoft) delalo zajimavym, byli moznoati navic, ktere mel. Sice prkotina, ale driv mel klient na pocitaci vlastni regulaci hlasitosti. To bylo super v momente, kdy byla spustena treba hudba na pozadi. Mrkvosoft to zrusil. Nebo hned po koupi..prvni vyhodil sdileni obrazovky..aby to pak v dalsich verzich mohl nastvanym uzivatelum vratit. Drive jsem tu treba zminoval, katastrofalni zobrazovani kontaktu u tabletove verze, atd. Spousta lidi presla jinam a novy uzivazltele o to nemaji zajem protoze FB, WApp, Vib a dalsi.
     To ze se ted 5 minut po 12 snazi z toho udelat neco noveho..je az usmevne.

    • Jinymi slovy.. ti co chteli jednoduche messangery davno přešli. Nove uzivatele skype podle mne nezajima. Stavajici fandove bundou nasrani…vysledek..jeste vetsi pokles uzivatelu.
     Obcas mi prijde ze v mrkvosoftu musi fakt neco brat..ono staci se podivat na win10..

    • Plně souhlasím, nicméně nic na tom nezmění, že Skype je již dávno překonán a jak se i tady píše, Microsoft zaspal dobu. Tak jako mnozí jiní… Dnes už si jen málo lidí vzpomene třeba na ICQ messenger, i když i ten se snaží modernizovat stejným způsobem jak to dělá Microsoft se Skypem. Možná je na zvážení používání jiných platforem a jiných messengerů, kteří poskytují služby, které jsou v dnešní době optimální a žádané.

     • Člověk vždy když vidí podobný článek nebo debatu musí nabýt dojmu, že dneska už všichni komunikují přes messengery (ponechme stranou přes který konkrétní) a že prioritou pro lidi, jsou tedy nikoli hovory a SMS, ale mobilní data. Vůbec mi tedy není jasné, jak je možné, že má ještě dneska někdo tu drzost, nabízet lidem tzv. neomezené volání a SMS za 500 korun, když to lze realizovat prakticky “zadarmo” 🙂

     • Ono se to nevylucuje. SMS ma stale svoje vyhody..muzete to posilat cloveku, ktereho neznate, nebo s nim mate obchodni vztah, apod. Stejne jako volani, byt u neho to nekonecny tarif trochu zachranuje. Jinak ale s lidma, se kterymi jsem v uzsim kontaktu, tak si nepamatuji, kdy jsem napriklad posilal naposledy sms..vsechno pres messangery. Obzvlaste pak, pokud udrzujete kontakty v jinych zemich, atd.

     • Když se jedná o pracovní telefon, tak to je jasné, tam si to buď firma nebo “óesvéčkař” strčí do nákladů a je mu buřt kolik to stojí, ale myslím jako soukromá osoba že ještě tuhle zlodějnu podporuje 🙂

 2. S tou kritikou nemožnosti zrušit automatickou úpravu citlivosti mikrofónu naprosto souhlasím. V Linuxu se mi dokonce stává, že se postupně sníží až na úroveň, kdy mě protistrana neslyší. Dokud mi bude fungovat stará klasická verze 4.3 bez reklam, nový Skype nemá šanci.

  • TO: gi
   Dík za objasnění. Byl jsem donucen použít Skype. Na Ubuntu beta-Skype byla hrůza. Už vím proč.
   Na starém lapťopu s Vista už Skype šel.
   Proč MS vůbec označuje BETA? To není ani ALFA (kdo zná značení testů).

 3. Kvalitou hovoru je Skype opravdu na špičce, jinak to s ním jde z kopce. Po poslední aktualizaci UWP aplikace mi například zmizely ikony u uživatelů. Přesto, že Skype (UWP) poměrně často používám, tak mám problémy se základním ovládáním, je to strašně nepřehledné. Je tam podivná logika s malým a hlavním oknem, když se nasdílí obrazovka (často to v týmu používáme), tak potom vždy tápu s hledáním chatu pro zaslání odkazu apod. GUI je příšerné. Sice vypadá moderně a líbívě, ale to je asi tam vše. Třeba jen než jsem přišel na to, že nastavení je “zcela logicky” pod mým obrázkem (kde čekám profil), tak mi to trvalo. Jestli zruší sdílení obrazu, tak jdu od něj pryč.
  Nepochopil jsem, proč MS vydává nového desktop klienta, když má novou UWP aplikaci. To teď UWP odepíše a bude tlačit desktop? Nemá smysl mít dvě verze. Uživatelé s OS nižším jak Windows 10 ho stejně celkem nezajímají, tak proč zase dělají desktop? Tedy nic proti desktopu, mám ty aplikace raději jak UWP, ale tomuto nerozumím.

   • Aha, díky. Netušil jsem, že je i pro Mac a Linux. Každopádně po poslechnutí podcastu to obcházet určitě nebudu 🙂 a “zlatý” UWP (kde konečně po dlouhé době přidali možnost si zvolit vstupní a výstupní zvukové zařízení a už to nemusím pokaždé přepínat z repro na sluchátka ve Windows).
    Nicméně stejné té strategii nerozumím. Kdyby to vydali na Mac a Linux tak OK, ale proč to vydali i na stará Windows, na která by jinak nejraději zapomněli? To budou nesmyslně držet dvě verze? Bojím se, že když je teď tato “nová” desktop verze, tak UWP paradoxně zaříznou a nahradí ji touto desktop, kterou jen šoupnou do Store.
    BTW, je to vše vzájemně kompatibilní, přes všechny verze (starý desktop, nový desktop, UWP) a funkce? Vím, že například UWP neumí (minimálně neuměla) poslat v chatu obrázek do desktopu verze 7 a hulákala něco o staré protější verzi. Netušíš, zda je to vše konečně sladěno?

    • S tou nekompatibilitou jsem se tedy nesetkal, a to zkouším Skype na různých systémech i v různých klientech. Ale možná bude něco vědět Petr, který to zná asi víc. Jinak MS vyvíjí zvlášt ještě webovou verzi, která je taky trochu jiná. 🙂