Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]

Co říkáme na nový Firefox?

15
Firefox
Firefox

Mozilla dne 14. listopadu vydala dlouhodobě očekávanou přelomovou verzi Firefoxu. Nemusí být každému po chuti, o přelom se však bezpochyby jedná. Tento Firefox mění vzhled, nasazuje nové vykreslovací jádro. Je díky změnám stabilnější, bezpečnější a především o pořádný kus rychlejší. Změnám nicméně musely ustoupit klasické doplňky a komplexní motivy vzhledu.

Jejich odstranění je závažný a pro Firefox historický krok. Málokdy můžeme mít všechno. V tomto případě Mozilla volila mezi bohatým ekosystémem doplňků a širšími možnostmi vývoje. Proč to byla těžká volba? Koho nový Firefox naštve a koho spíše potěší? Zvolila Mozilla správnou cestu? To rozebereme v podcastu Cnews FM #170.

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (29 MB).

 

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. K neformátovanému copy&paste. Na to používám externí aplikaci, protože:
  1) jak jste zmiňovali, tak to stejně standardně moc aplikací nepodporuje a externí aplikace je univerzální
  2) kombinuji to s historií schránky,
  3) kopírovat neformátovaný text do schránky mi nedávalo smysl. Ve schránce chci mít originál (pro další využití) a až při vkládání chci text ořezat,
  4) chtěl jsem mít jen jednu klávesovou zkratku, bez ohledu na aplikaci.

  Aplikací na tohle je poměrně hodně. Skončil jsem u Clipboard Fusion ( https://www.clipboardfusion.com/ ) , předtím jsem zkoušel ClipAngel ( https://sourceforge.net/projects/clip-angel/ ), který je také OK.

  Pokud stačí funkcionalita jen na vložení neformátovaného textu a nepotřebujete i historii, tak je perfektní minimalistická aplikace PureText ( https://stevemiller.net/puretext/ ). Dříve jsem ji používal, ale pak okusil kouzlo schránky s historií.

 2. Firefox užívám od nejranějších verzí, ale tak zpackaný nástup velkého “přegenerování” se nekonal, až s verzí 57.
  Pod Windows změněná nastavení nebývají akceptována (například start s prázdnou stránkou), pod Ubuntu jako kdyby šlo o jiný produkt, tam zase nefunguje něco jiného. Vůbec se divím, že 57 povolili updatnout u Ubuntu v LTE. O add-ons (rozšířeních), ani nemluvím. Funkce nabízení náhrad je směšná. Pokud jde o rychlost, tolik opěvovanou, oprášil jsem starý lapťop s 42 verzí, doinstaloval 57 a rozdíl v rychlosti se nekoná, stejné, aspoň já jsem nepozoroval větší svižnost 57. Snad se vše doopraví, ale zatím pro 57 MINUS.

 3. Vzhled nového firefoxu se mi líbí, ale nelíbí se mi moc nová stránka rychlého přístupu. Po stránce výkonu se mi zdá pořád firefox o něco pomalejší než opera či chrome. Je to lepší než stará verze, ale ještě je o něco pomalejší než konkurence. 🙂

 4. 1. Firefox 52 ESR konci v dubnu.
  2. Pale Moon stavi na starsi verzi Firefoxu 38 ESR a vyvoj uz probiha oddelene, tudiz prechod na Elektrizer nehrozi.
  3. Pale Moon ma vlastni doplnky vyvijene ciste pro nej. Je to samozrejme kompatibilni se staryma XUL doplnkama pro Firefox.

  Hele, trochu se edukujte uz pred natacenim podcastu, takhle nepripraveny, kdyz znate tema dopredu a jeste si ho sami vymyslite, to je pak trapny.

  Pak ta zalezitost s klesajicim podilem Firefoxu. Zase melete. Odkdy klesa podil od Firefoxu 4, protoze nekterym uzivatelum Firefoxu 3 se nelibilo pokracovani vyvoje, potom nastvali lidi nmekde u Firefoxu 10, kde zase sebrali nejakou funkcnost, potom Firefox 24 myslim, zase neco pryc a tak to pokracovalo. Ty uzivatele klesaji prave proto, ze to furt meni a ne proto, ze by to uzivatele chteli jednodussi.

  Ja sam jsem odesel take a mym poslednim Firefoxem byla verze 45 ESR, uz to dal neslo. Mimochodem mel jsem tam nainstalovanych 50 doplnku a z toho 10 jich menilo funkcnost na stary design, jak jsem byl zvykly. Potom jsem presel na Pale Moon, urcite o hodne lepsi a kdo je fanousek stareho Firefoxu, tak urcite tam jdete. Ja se dlouho rozhodoval a pak jsem si rekl, ze pokud si mam udelat prohlizecovou revoluci, tak at to stoji za to a presel jsem na Vivaldi.

  Ve Vivaldi mam 9 doplnku, mimo jine i copy/paste bez formatovani, ale umi to jen kopirovani pres menu pravou mysi. I ja jsem ve starem Firefoxu mel to same rozsireni a nastaveno SHIFT+CTRL+C a boli to teda hodne, ze se ta moznost tohohle zavrela. Ale zivot jde dal, co se da delat.

  I kdyby byl novy Firefox 57 nejskvelejsi, tak se z Vivaldi uz proste nevratim, proc taky. Stejne tak znam lidi, kteri utekli k Opere. Ono prave skrz to sledovani uzivatele Firefoxu moc neodchazi ke Chrome, ale k alternativam na Chromiu zalozenych. No a odchazi nejen uzivatele, ale i uzivatelky, ze Urbane. 🙂 Segra jede na Firefoxu 52 ESR a ma ctyri mesice na to, se paralelne naucit s jiz nainstalovanym Vivaldi nez se nad Firefoxem zavre voda.

 5. Čtu jenom příspěvky, zatím jsem neposlouchal. Ono s tou rychlostí je to diskutabilní. Záleží, co se porovnává. Mě třeba udivuje, že skrolování pomocí kolečka myši je DEFAULTNĚ docela pomalé (je tam pomalá animace “smooth scrolling”), takže subjektivně se nic nezměnilo. Ale když změníte v about:config dva parametry, je “smooth scrolling” fakt fofr. Nevím,proč to vývojáři nemají defaultně nastaveno rychleji. To by hned každý viděl…. Co se týče rychlosti načítání stránek, není nový FF rozhodně pozadu za konkurencí, někdy je opravdu o fous rychlejší.

  A jinak se těším ještě na další akceleraci pomocí GPU.Osobně si myslím, že to dost pomůže (třeba scrolling v Edge je paráda, kéž by to někdo dohnal).

 6. Kopírování bez formátování jsem užíval ve FF a v též 57 užívám:
  – označit a zatáhnout krysou do políčka “Hledat”
  – z políčku “Hledat” lze vykopírovat už neformátovaný text

 7. Já zkoušim přejít na firefox celkově.
  Dá se nějak nastavit, aby se záložky zmenšovaly jako v chromu a člověk nemusel scrollovat záložkami nebo klikat na seznam všech ?
  Aby člověk mohl po stisknutí pravého tlačítka použít funkci google reverse image search, musí stáhnout add-on. Pro quantum je zatím dostupný třeba Google Reverse Image Seach od Barise Derina, ale nefunguje rozhodně tak optimálně jako stejná funkce ve Chromu (např. na facebooku mi to neumožní vyhledat obrázek přímo z feedu pokud ho první nerozklinu)

 8. Dělá i na 57 problémy 2GB bug? Zatím všechny nižší ho mají – tzn po překročení 2GB se prohlížeč pokouší srážet využití paměti nebo co dělá ale výsledkem je nepoužitelnost a nutné vypnutí a zapnutí.