Cnews FM: Tento pořad obsahuje malware. Klepněte sem pro stažení [podcast]

Zabezpečení je komplexní problematika. Existují aspoň základní pravidla chování, kterých se můžeme držet.

7
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Váš počítač se může malwarem infikovat i pomocí titulků. Ne každý útok je ale podobně bizarní a např. nedávný útok ransomwaru WannaCry, který můžeme považovat za běžnější záležitost, ukázal, že se stále nedodržují ani základní pravidla zabezpečení. Patří k nim záplatování softwaru. Kdyby byly počítače záplatované, nemusely se v tomto případě nakazit.

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (29 MB).

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Celej podcast víceméně kecání úplně o ničem. Každopádně vzkažte majitelům, že dokud se tu budou objevovat reklamy, který překrývaj obraz jako např. Land Rover, mam zapnutej Adblock.

 2. Zdravim, chtěl bych se zeptat někoho, kdo se opravdu vyzná. Nejlépe přímo někoho z Cnews. Týká se to zabezpečení. Mam Yoga Tab 3 Pro (64/4). I když si nejsem jistej, jestli android potřebuje antivirus (nedělam root, nestahuju .apk od jinde než Googlu, neklikam na reklamy ale pravda, na některých stránkách si člověk nepomůže, když vyletí sami, atd..), stáhl jsem ho, protože má i jiný funkce a i kontroluje a analyzuje oprávnění automaticky. Člověk nikdy neví. I když jsem slyšel, že antivirus sám o sobě může bejt slabej článek systému (na PC jen Defender). Měl jsem Eset, vše v pořádku. Po skončení licence jsem přešel na Kaspersky a tady je problém: Moje zařízení před Kaspersky, při zapnutí skočilo do prázdnýho okna pouze s žádostí o zadání gesta a potom se restartovalo a skočilo na normální zamklou plochu. Zní to otravně ale na druhou stranu, když chcete, můžete si bejt jistý, že Vám nikdo nevyčte nic ani z plochy, i když bude zamčená. Nějak mi to přišlo sympatický. A tak často člověk tablet nevypíná, aby ho to otravovalo. Nainstaloval jsem Kaspersky a je to pryč. Telefon normálně startuje ihned na zamklou obrazovku. Kaspersky, narozdíl od Esetu po mě chtěl oprávnění a heslo (gesto), aby mohl pracovat se šifrovanými daty (šifrování on). Přišlo mi to logický, jestli je všechno automatický šifrovaný, tak to potřebuje. Ale otázka je – jakto, že to Eset nechtěl a fungoval (?).. jakto, že mi to změnilo chování systému? Napsal jsem na Kaspersky a nenapsali mi nic než, že si mam stáhnout AIDA64, a přímo z aplikace jim zaslat informace o zařízení, což mi přišlo lehce demetní. Otázku, zdali se jedná o hrozbu v zabezpečení přímo od nich mi neodpověděli a dál se nezajímají.
  Může mi, prosím, někdo sdělit svůj názor? Díky.

  • Možná, že je to kvůlu anti-thief, aby se systém dostal do možností udělat fotku zloděje a další funkce, což by při zapnutí do prázdnýho, zašifrovanýho okna asi nešlo, protože aplikace nejsou načtený (hádam, jsem laik).
   Ale stejně žádná informace, ani od nich. Je to zvláštní. A pak, k čemu to šifrování a bezpečnost to je. Když kvůli anti-thief to sám antivirus vypne aby chránil zařízení? Pokud to chápu, tak jak chápu.

 3. Jednoznačně letos zatím nejlepší podcast! Pan Urban dneska fakt překvapil (bez ironie) :-O Teda … překvapil … řekl to, co tady já třeba píšu už roky a „hejtři“ do mě je**u stejně jako do něj, nic nového pod sluncem, ale minimálně mě trošku přesvědčil o tom že to není jen Windows lover bezmozek. Těch je tady už i tak dost.
  Prosimvás, je to přesně tak jako bylo dneska řečeno v podcastu. „Nenuťte mě instalovat do svého PC vaše kraviny a umožněte mi VOLBU“. Lidem co na to nemají patří do PC Home edice a tam s pánem bohem ať se to instaluije automaticky, protože těm lidem je to buřt, hlavně že jede explorer, skype A „mozila“. Ale pokud má někdo PRO verzi, nechte ho žít a neotravujte mu život tím že mu do PC se**te věci o které nestojí. TO JE CELÝ PROBLÉM!
  A co se toho nešťastného Androidu a jeho chápání týče. Prosimvás, Android, je mobilní operační systém založený na jádře Linuxu, který je dostupný jako otevřený software (open source). Takže nééé, vážená vohnoutí kolonie v čele s Mauditem, Android není Google, Google, to je úplně něco jiného.
  Androidu existuje X verzí a branduje si jej k obrazu svému kdekdo, vpodstatě každý výrobce který jej implementuje do svých zařízení. Takže když Samsung, nebo Huawei, nebo já nevím kdo na to z vysoka s**e, tak to NENÍ ten blbý Android, ale ten pitomý výrobce HW co kašle na podporu. Výrobce mého telefonu mi poskytuje podporu a aktualizace každý pátek, takže pro tukany Petym počínaje a Mauditem konče – Android je cajk, záleží jen na výrobci HW jak se stará o svůj brand. A to samé platí o Windows, ty byly cajk do doby, dokud se MS choval normálně.