Cnews FM: Total Commander versus Průzkumník [podcast]

11

Podcast Cnews FM: Total Commander versus Průzkumník

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (20,9 MB).

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Total Commander je dar z nebe. Absolutně nejpoužívanější soft, který mám v počítači. Mám zakoupenou licenci (už asi 8 let), a používám ho k plné spokojenosti. Práce s disky, složkami a soubory je úžasně přehledná, synchronizace souborů je k nezaplacení při zálohování na externí disk, pracuji se archivy (RAR, ZIP, 7ZIP…) jako se složkami, je zde rychlé zobrazení souborů pomocí F3, otevření v notepadu pomocí F4, skvělé vyhledávání souborů na disku (dokonce i vyhledávání obsahu souboru), záložky, velmi jednoduché zjištění velikosti souboru nebo složky. Prostě program k nezaplacení, jsem rád, že ho mám koupený. Neuvěřitelně efektivní nástroj.

 2. Primárně používám TC, dost čast jsem nucen používat i Průzkumníka (ne všude je USB, a dost částo je použití USB blokováno), tudíž mám dost dobré zkušenosti s oběma.
  Bez TC by byla produktivita práce výrazně nižší.
  Za nejpřínostnější funkčnosti považuji:
  1.hromadné přejmenování za použití regulárních výrazů
  2.vyhledávání souboru podle různých kritérií a v obsahu souboru vč.komprimovaných souborů
  3.snadná práce s oblíbenými složkami
  4.možnost využití historie složek k rychlému přepínaní
  5.především však práce s kopírováním, přesunem, mazáním, (de)komprimace souborů apod.

  Těžko však vysvětlovat plešatému potřebnost hřebínku, tedy přemlouvat někoho, kdo tyto věci nepotřebuje, je zcela zbytečné.

 3. Dloooouhá leta (přes 10 let) jsem byl až militantním zastáncem TC (mám koupeno), ale posledních pár let se mi to postupně překlopilo.
  Za killer feature průzkumníka v práci považuji přístup k posledním používaným složkám a souborům – to ušetří neustálé procházení stromu složek a souborů, obzvláště když se nedají přidat do tabu, protože se neustále mění. A možnost rychlého náhledu grafiky / videa v ikonách – thumbnailech až do dostačující velikosti prostým ctrl+kolečko myši – to ušetří listování soubory. A dále indexové vyhledávání – otázka max sekundy. Pokud se člověk naučí klávesové zkratky v průzkumníku, může být podobně produktivní jako v TC.

  TC tak vlastně používám už jen pro hromadné přejmenování.

    • Historii souborů nemá – nebo o ní nevím. Ale navštívené složky si pamatuje. Je to Alt+šipka dolů nebo myší šipka dolů ve čtveřici malých ikonek vpravo nad každým panelem.
     Historie je závislá na konkrétním panelu, každý má svoji.
     V konfiguraci lze zvolit, zda se má historie při ukončení TC ukládat.
     Kromě toho není problém si udělat záložku nebo oblíbenou složku s historií souborů, je to c:Users%Username%AppDataRoamingMicrosoftWindowsRecent

     • No právě. Ta neustala nutnost prolezat hodne komplikovány a obsahly adresarovy strom diky novemu pruzkumniku prakticky odpadla. „recent“ totiž reaguje nejen na open/save dialogy, ale i na stazne nebo vytvořené soubory. Az me překvapuje, jak malo lidi tuhle supr ficuru vyuziva. Vyberu z posledních souboru render, kliknu pravym / otevřít umisteni souboru a jsem tam.

      • Nu, vida. Já vlastně kompletně TC vyřadil z bezneho provozu az s prvním dotykovým displejem, nicméně jak jsem psal, u explorera mi po nauceni se par zkratek vůbec nic nechybí. Tedy az na to hromadné přejmenování a to potrebuju jednou za cas

 4. V práci denně manipuluji s desítkami či stovkami souborů, které otevírám, přejmenovávám, přesouvám mezi lokálními a síťovými složkami, atp. Nedovedu si vůbec představit, že bych mohl existovat pouze s průzkumníkem a nezbláznil se z toho. Preferuji tedy osobně Altap Salamander, ale princip je stejný: potřebuji dvě okna, klávesové zkratky a další vychytávky.

  Asi chápu, že pokud vytížení je nižší, člověk si z průzkumníkem vystačí. Já ho třeba používám na Acer Switch Alpha 12, protože ten displej je tam tak jemný, že už je na něj Salamander moc malý a moje verze nejde v tomto směru moc optimalizovat (resp. jsem nepřišel na to, jak). Naopak s Průzkumníkem a dotykovým displejem se dá celkem pohodlně fungovat, pokud tam člověk nepracuje s hromadami souborů.