Cnews FM: Volné nakupování v EU a příliš mnoho edic Windows [podcast]

Suchý únor pokračuje, zajímavých událostí se ale sešlo mnoho. Dokonce více, než tento podcast pojme.

1
Ilustrační foto
Ilustrační foto

(1:05) Konec geoblokování neznamená, co jsme čekali, ale aspoň budeme moct zboží nakupovat z e‑shopů napříč Evropskou unií | (11:10) Microsoft odebírá, ale také přidává edice Windows a mění podmínky licencování verzí OEM | (31:14) Těžkotonážní protipirátská ochrana v Assassin’s Creed: Origins padla

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (44 MB).

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jedno upřesnění – myslím, že se edice Windows z hlediska prodeje nerozlišují na 32bit a 64bit, obě jsou myslím licenčně rovnocenné a zaměnitelné. Výjimka byla tuším jen x64 pro IA64, ale to už se dnes neprodává.

    Co se týká omezení na HW, tak to je už v podstatě od prvních Windows verzí Server. Je pravda, že se to běžného uživatele jen tak netýká, ale vlastně to jen rozšířili i do neserverových edit (čímž to neobhajuji, tak bych byl za jednodušší systém). Dříve (tuším Windows 2000 nebo 2003) jsem u některých případů musel pořizovat Server edici i na Workstation, kvůli omezení HW.

    Jak to rozdělovat (zda vůbec) nevím. Máme teď 2 základní typy omezení – na HW a na funkce (Home/Pro/Server). Ani jedno se vám moc v podcastu moc nelíbilo, ale jak to udělat? Vůbec nerozdělovat? Na druhou stranu já nechci platit za funkce, které nevyužiji, ale jejich vývoj přeci jenom něco stojí a někdo to zaplatit musí. Možná by byla cesta to mít ve Store – prodávat základní verzi Windows a pokud chci třeba Bitlocker, tak si ho koupím ve Store.