Cnews FM: Windows 10 po dvou letech [podcast]

Je čas na rekapitulaci.

11
Windows 10
Windows 10

Je to už něco málo přes dva roky, kdy Microsoft uvedl na trh Windows 10. Jak jsme se systémem spokojeni? Funguje podle nás model Windows jako služba?

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (32 MB).

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Pánové nečekal jsem, že vydržím poslouchat celou dobu a mile mě tento podcast překvapil. Žádné nářky nad tím, jak MS všechno dělá špatně, ale střízlivé zhodnocení se všemi klady i zápory. Osobně používám i prohlížeč EDGE jehož funkční i designová strohost mi v kontrastu s pestrobarevnými webovými stránkami zcela vyhovuje a docela mě překvapuje, že je MS za to kritizován. Kdysi jsem používal Firefox s mnoha doplňky, ale dnes se obejdu bez jediného.

 2. Na sloganu MS „Windows 10 jako služba“ je nejvíce zmatečné ono „služba“. Podle mě to žádná služba typu Saas není, ani to není jeden systém. Prostě jsou to různé verze Windows, jak sám MS uvádí a čísluje je. Nevidím rozdíl mezi Windows XP a Windows XP SP2 vs. Windows 10 b1504 a Windows 10 b1706 (čísla píšu jen tak).
  Service packy do dřívějších Windows také přinášely nové funkce a vlastnosti (Windows Search, Firewall, …), je to pořád stejné. Jen se použil buzzword „služba“, protože teď vše musí být jako „služba“. Výhody proti dřívějšku vidím v:
  – mělo by to mít řád a být pravidelné,
  – MS uvolňuje pravidelné nové image, takže naštěstí stav, že nainstaluji Windows 7 a pak tahám 1000 patchů už nenastává
  Ani jedno z toho ale ve mě službu nijak nevyvolává.

 3. Tomu kamarádovi s Ubuntu byste měli vysvětlit, že se může vrátit k předchozí verzi balíku a nemusí přeinstalovávat celý systém. Tohle je návyk z Windows, které také jdou uvést do původního stavu, ale úsilí k tomu potřebné bývá natolik velké, že je jednodušší přeinstalování. V linuxových distribucích, konkrétně třeba v tom Ubuntu, si můžete při startu zvolit starší verzi jádra, které zůstává nainstalované právě pro případy, že by nové z nějakého důvodu nefungovalo. U každého balíku se dá poměrně jednoduše vybrat preferovaná verze a stejně tak jde obnovit i výchozí konfigurace balíku. Nesnažte se vztahovat problémy Windows OS i na jiné systémy.

  Žádné „mission critical“ systémy v seriózním nasazení neběží na Windows 🙂

  „Londýnská burza ve své novodobé historii zaznamenala významnou ztrátu. Ztrátu, jenž způsobil sedmihodinový výpadek způsobil operační systém Windows, který londýnská burza již nadobro zavrhla. Windows obecně není uznávaným operačním systémem na stabilitu a instituce vyžadující stoprocentní spolehlivost ho nepoužívají.“ http://www.tradeportal.cz/jak-investovat/centrum-deni-primo-pred-londynskou-burzou.html

 4. největší negativum systému je celková koncepce vše od začátku, takže co bylo v předchozích verzích samozřejmé, tady se to postupně verze k verzi učí a snad postupně dojdeme třeba k možnosti ručního výběru aktualizací nebo k tlačítku aspoň v Pro verzi co by umožnilo vypnout a zapnout automatiku (profesionální režim). A pak ta náhrada servisních balíčků přeinstalací celého systému je také velice nešťastná. BFU možná reinstal každý půlrok nevadí, ale v Pro edici tohle nemá co dělat.
  Jinak technicky jde o celkem zdařilý produkt, jistě jsou i tady občas problémy jako u každého OS, ale mě mile překvapil svižností i na starších strojích s C2Q či Athlony X2, tam prakticky není třeba nic instalovat, ovladače velmi schopné má už v základu i na wifi karty, funguje to hned a mnohdy si rozumí víc s tím železem než Win7/8 pro které je daný stroj postaven (ovšem pokud tam nejsou exotické periferie), ale celkový dojem je hodně dobrý. Docela se těším na podzimní vydání, tam má jít o další posun v podpoře hw.
  Jo a chce to k optimálnímu nastavení trochu laborování, takže kdo je navyklý na starší systémy typu W7 a nebaví ho se učit, tak má problém. Ale tak to bylo i dřív, nedávno jsem četl diskusi z roku 2003 kde ještě mnozí vyzdvihují klady W98 a plivají na XP. Trochu to chápu, v té době zas tak dramatické změny jako nyní nebyly – stroje pořád jednojádrové, jen frekvence nahoru, přechod z IDE na SATA, to asi byl nějvětší problémek, ale žádné drama. Visty a jejich refresh přinesly akorát trochu lepší podporu vícejader, ale pořád nic moc. Nyní přišly SSD na SATA, pak NVme a další rozhraní, přechod na 4K zobrazovadla, mohutný rozvoj MT. Takže ikdyž mám námitky vůči některým koncepcím W10 jako mnozí tak, vnitřní technologický pokrok nejnovějšího produktu MS je nezpochybnitelný.
  Nicméně jsem taky trochu konzerva a držím na hlavním stroji pořád 8.1+CS, zatím mi žádná subverze 10 nestála za přechod, nejvíc nadějná mi přijde právě ta podzimní na které by se mohlo dát vydržet aspoň dva roky.

 5. Srovnávat údržbu a služby Windows a Linuxových distribucí nelze. Důvod:
  – jádro OS (= Linux) odděleno od „grafické nadstavy“, má svůj „život“
  – spousta tvůrců distribucí s různou logikou služeb, záplatování/patches, updatů
  – Ubuntu distribuci se záplatami a update, jste nevystihil.
  Oddělení jádra systému od nadstaveb (distribucí) poskytuje obrovskou flexibilitu v nastavení důvěryhodnosti systému a přizpůsobení požadavkům uživatelů.
  – noticka – Zavedení LTS v UBUNTU je velmi dobrá věc. Všechny verze mezidobí lze považovat za hrátky a experimentování nadšenců, nevhodné pro běžnou stabilní činnost uživatelů. Ale můžete mít nainstalovány obě a spustit si, NE-LTS k hrátkám po práci. 😉