Co by nemělo chybět iPadu 5, aby Apple nezůstal pozadu (blogpost)

0

Při loňském uvedení nového iPadu mini všechny Apple překvapil současným uvedením čtvrté generace velkého modelu. Vzhled zůstal zachován, stejně jako základní parametry jako hmotnost, rozměry i displej. Zrychlen však byl hardware, a to celkem výrazným způsobem (však také trojce v některých aplikacích dochází dech), a vyměněn byl systémový konektor, který je tak stejný jako na iPhonu 5 a iPadu mini.

Kdy přijde?

Bylo by celkem logické, kdyby Apple nyní dodržel původní roční obnovu generací, takže by nový model přišel na trh až někdy v září, říjnu. Objevují se však spekulace, že Apple rychlost vydávání nových verzí urychlí. A to zejména kvůli konkurenci, která nejenže začíná Apple dohánět, ale někde už je i napřed, zejména v oblasti mobilů (Samsung Galaxy S4, HTC One…). Vždyť co jiného je iPad 4, než jen vylepšením trojky, něco jako iPad 3S – došlo jen k úpravě výkonu, nikoliv zásadních vlastností a funkcí tabletu.

Vzhled by se měl přiblížit iPadu mini (zdroj: Macrumors.com)
Vzhled by se měl přiblížit iPadu mini (zdroj: Macrumors.com)

Tady se však zdroje rozcházejí a osobně tipuji spíše druhou polovinu roku někdy po prázdninách. Proč by Apple uváděl nový produkt, když nedávno doplnil do řady iPad 4 model se 128 GB? Kdyby plánoval pětku na jaro, mohl si toto rozšíření nechat až na nový model. Inovace v tabletech nejsou tak rychlé jako u mobilů a iPad zatím moc konkurence v desetipalcových tabletech nemá, snad jen Google Nexus 10. Windows 8 a RT tablety nabíhají pomalu a zájem moc není, u Androidů je kromě zmíněného Nexu situace podobná.

To u malých, sedmi a osmipalcových modelů je situace poněkud odlišná. Na trhu máme levný Nexus 7 s celkem výrazně vyšším rozlišením ppi než má mini (216 vs. 163), který je tak někde na půli cestě k Retině u iPadu 4. Mini by si také zasloužil výkonnější střeva a více paměti, přece jen dva roky staré dvoujádro a půl giga RAM se dnes už nenosí. O tom, že tento prcek dostane Retinu (326 ppi, tedy více, než má Google Nexus 10), už asi nemá smysl spekulovat a osobně tipuji, že vnitřek povýší na hardware současného iPadu 4.

 

Pátá generace iPadu zůstane u aktuálního rozlišení displeje, ppi Retiny už není třeba navyšovat – už tak jsou jednotlivé body takřka nerozeznatelné a vyšší rozlišení by zase zbytečně zvýšilo spotřebu a přineslo by problémy s kompatibilitou aplikací. Displej ale bude tenčí a je možné, že bude podsvícen jen jedním pásem LED místo aktuálních dvou. To by snížilo spotřebu a teoreticky i nutnost mít baterii s tak velkou kapacitou (aktuálně 42 Wh) – a ve výsledku i snížilo hmotnost.

Dvě, nebo čtyři jádra?

Aktuální iPad ukazuje, že pro vysoký výkon není nutno osazovat tablet čtyřmi jádry, ale že dvě bohatě stačí. Ostatně dobře je to vidět na příkladu Nexusu 10, který bez problému deklasuje i mnohá čtyřjádra (Geekbench 2). Nehledě na to, že iOS je tak dobře optimalizován pro slabší hardware, že (nejen) pocitově běží svižně i na starém hardwaru jako je iPad 3 nebo iPad 2. Otázkou je, zda Apple sáhne jen k updatu aktuálního A6X, nebo zda uvede něco jako A7X. A jestli to bude čtyřjádro? Kdo ví. Osobně u tabletu preferuji dlouhý běh na baterii na úkor maximálního výkonu.

S iPadem 5 by měla přijít i vylepšená verze další generace SoC Apple A7
S iPadem 5 by měla přijít i vylepšená verze další generace SoC Apple A7

Každopádně už teď je jasné, že se velikostně, tedy hlavně tloušťkou a hmotností vrátí novinka na úroveň iPadu 2 – ten měl o 50 g méně a o pět milimetrů menší tloušťku. Přece by se Apple nenechal zahanbit Nexem 10, který má 603 g a jen 8,9 mm. Pravděpodobně dojde také ke zmenšení okrajů okolo displeje po způsobu iPadu mini, ale jistě ne tak výrazně – přeje jen u většího tabletu je potřeba lepší grip než u osmipalcového prcka. Určitě ale dojde ke změně designu hran a je možné že se objeví i eloxovaná záda v jiné než stříbrné barvě.

Co by mohl umět

A jakými novými funkcemi by nás iPad mohl překvapit? Spekuluje se o snímači otisků prstů, který by jednak usnadnil odemykání telefonu místo zadávání PINu a jednak by dobře fungoval ve spojení s platbami u obchodníků a NFC. Apple si nechal také patentovat bezdrátové dobíjení pomocí Smart Coveru. Ten by mohl obsahovat potřebnou elektroniku a získanou energii by převedl do tabletu. Jak přesně by to mohlo fungovat je zatím spíše jen v rovině spekulací.

Nejvíc by mne ale Apple potěšil pořádným upgradem systému. Ten je stejný už od uvedení prvního iPhonu v roce 2007 a ve srovnání s Androidem je patrno jeho zastarávání. Jde zejména o nemožnost umístit widget na plochu s ikonami – na tabletu s Androidem používám například widget s přehrávačem, počasím, kalendářem nebo mailem. Android má i lepší notifikační oblast – zde je možné rychle vypnout bezdrátové sítě, měnit jas obrazovky, ukazují se zde nové aktualizace a podobně. Z Androidu by iOS také mohl převzít možnost měnit výchozí aplikace, například pro sledování videí, prohlížení internetu či hledání v mapách.

Vylepšené ovládání?

Rovněž bych uvítal pohodlnější gesta pro ovládání systému, zde by si zase iOS mohl vzít za vzor Windows 8. Vytažením zespodu se ukáže kontextová nabídka, vytažením zprava nastavení, zleva se zase přepínají aplikace apod. Zejména čtyřprst zespodu není na iPadu příliš pohodlný, zvlášť když je nutno tablet vleže držet jen jednou rukou nebo když je tablet opřen v klíně.

A konečně mi v iOS chybí podpora touchpadu nebo externí Bluetooth myši – ta by mnohdy usnadnila práci, zejména když na tabletu tvoříte dokumenty s externí klávesnicí, upravujete fotky, pracujete se soubory. Android to umí, Windows 8/RT také. Zde by možná pomohlo určité sblížení s OS X, tak, jak se to podařilo Microsoftu, který spojil systém pro desktop a pro tablet. Pak by iPad dokázal zcela nahradit notebook, což je mimochodem můj sen, používat jen jedno zařízení na všechno.

Zkrátka nechme se překvapit, uvidíme, zda Apple ještě úplně neztratil svůj prvotní drive a dokáže uvést skutečnou a převratnou novinku a nejen drobnou evoluci stávajícího modelu.

Ohodnoťte tento článek!