Co chystá Apple pro Safari 6? Jen okopíruje pár funkcí z Chromu a odjinud

0

Kromě nových Macbooků a iOS6 Apple včera předvedl, co dovede také nové Safari. S šestou řadou webového prohlížeče se tváří v tvář setkáme až za několik týdnů, minimálně pod Windows si momentálně dokonce ani nevyzkoušíme ukázkovou verzi, alespoň si ale prozraďme, co vlastně Apple na své předváděcí akci ukázal. Z dostupných informací vyplývá, že nová generace bude obsahovat pár velkých novinek. Jinak by si ostatně ani číselné povýšení nezasloužila. Prozatím se ale zdá, že se Apple především inspiroval u Chromu a žádný převratný koncept tentokrát nevymyslel.

Tip: WWDC 12: Nový Macbook s Retinou, OS X 10.8 i iOS6 potvrzeny

Jednou z novinek se stane unifikované adresní a vyhledávací řádek. Tyto prvky má stávající Safari stále oddělené, nyní je sjednotí. Apple se ohání tím, že se nové políčko chová inteligentně. V praxi půjde o něco, co Google pojmenoval před lety jako Omnibox a integroval do svého prohlížeče. Internet Explorer dva ovládací prvky sjednotil již před více než rokem. Nutno podotknout, že právě Google má s univerzálním prvkem nejvíce zkušeností a Chrome má v tomto ohledu pravděpodobně nejlepší funkcionalitu. Safari 6 dále bude umět synchronizovat otevřené stránky napříč zařízeními.

Tip: Chrome 19 je venku. Nabízí synchronizaci otevřených stránek napříč zařízeními

Jednotícím prvkem bude iCloud a celé to bude fungovat velmi podobně jako u Googlu. Ten podobnou funkci do praxe uvedl nedávno. Firefox například panely synchronizuje přes rok, umí to i Opera. Prozatím se zdá, že Apple se poměrně velký zpozděním dohání konkurenci. Není to docela pravda, protože šestá řada bude ovladatelná gesty na trackpadu. To je ovšem záležitost platformy OS X, verze pro Windows bude v tomto směru skoro určitě ošizena. Safari 6 bylo na presentaci rovněž vyzdvihováno jako prohlížeč, který v rychlosti zpracování JavaScriptu nemá konkurenci. Byl nicméně ukázán pouze neurčitý graf, který druhé místo přisoudil IE9.

 

Ten je na světě více než rok a když už Apple porovnával nehotové verze, mohl zkusit srovnání s IE10. Bohužel mixování platforem, které navíc zůstaly anonymní, s neurčitými čísly, nikoli s konkrétními výsledky testů, pouze schopnosti Safari pro tuto chvíli zpochybňují. Budeme si muset počkat na ostré vydání, jež budeme si sami vyzkoušíme. Safari 6 vyjde v červenci jako součást operačního systému Mountain Lion. Jestli se dočkáme verze pro Windows, oficiálně nevíme. Apple ale Safari pro Windows vydává, takže odpověď zní nejspíš kladně. Firma by měla přemýšlet na edicí pro Metro, protože Windows 8 se také blíží.

Ukázka výkonu Safari 6; Foto: The Verge Safari 6 beta; Foto: The Verge Safari 6 beta; Foto: Gear Live

Zdroj: The Verge | CNET News

Co chystá Apple pro Safari 6? Jen okopíruje pár funkcí z Chromu a odjinud

Ohodnoťte tento článek!