Co nového přináší Total Commander 7.50?

0

Total Commander patří již řadu let ke špičkám mezi programy pro práci se soubory. Kromě klasických funkcí, jako je kopírování, mazání, nebo vytváření složek, podporuje celou řadu kompresních formátů, nabízí vestavěného FTP klienta a modulární rozhraní umožňující přidávat novou funkcionalitu, která není dostupná v základní podobě. Doplňkových modulů se přitom na internetu válí hromady – Total Commander tak můžete proměnit třeba v poštovního klienta, webový prohlížeč, editor registrů i vypalovací program.

Vzhled Total Commanderu má své základy ještě v operačním systému MS-DOS, kde v čistě textovém režimu fungoval legendární správce souborů Norton Commander. Jeho rozvržením náhledů na obsah složek do dvou svislých panelů se autor Total Commanderu inspiroval, stejně tak jako základními klávesovými zkratkami. Podobných klonů vzniklo s příchodem Windows 9x několik, Total Commander je však převálcoval podporou i pro standardní ovládání z Windows – schránka pro soubory, přetahování atd.

Tip: Pokud s Total Commanderem denně pracujete, připomeňte si náš článek Dvacet tipů pro Total Commander.

Za roky existence se stal z Total Commanderu stabilní nástroj oblíbený mezi uživateli s různým stupněm znalostí práce s Windows. Pojďme se podívat, co nového přináší aktuální verze.

Vylepšené zabezpečení

Je tomu už pár měsíců, kdy svět internetu zasáhla zpráva o viru, který „vykrádá“ hesla pro přístup k FTP uložená v Total Commanderu. Tento virus pak dovedl nakazit webové stránky, ke kterým se skrze ukradený FTP přístup dostal, webmasterů tak doplatilo na svou neopatrnost. Při pokusu navštívit jejich weby pak čtenářům webové prohlížeče hlásili výstrahu o tom, že vstupují na nebezpečnou stránku.

Celý problém byl v tom, že hesla k FTP uložená v Total Commanderu byla velmi snadno zjistitelná, takže v podstatě bylo jen otázkou času, kdy dojde k většímu problému. Total Commander 7.50 nabízí už od svých betaverzí řešení. Tím je ochrana uložených hesel jedním hlavním šifrovacím heslem chráněných 256bitovým šifrováním AES.

Svá hesla zašifrujete po stisku příslušného tlačítka v seznamu FTP připojení. Total Commander si bude hlavní heslo pamatovat do doby, než jej minimalizujete, nebo než naskočí spořič obrazovky.

Total Commander na 64 bitech

Poměrně často zmiňovaným nedostatkem Total Commanderu je absence jeho 64bitové verze. Total Commander 7.50 zatím jako takový v 64bitové verzi k dispozici není (a zřejmě ještě delší dobu nebude), ovšem přesto se pro uživatele 64bitových operačních systémů něco změnilo. V kontextové nabídce souborů a složek vyvolané delším stiskem pravého tlačítka myši se objeví 64bitová rozšíření shellu – v samostatné nabídce.

Mimochodem, všimli jste si, že před tím, než se zobrazí kontextová nabídka, ukáže Total Commander malinkatý ukazatel jejího načítání?

Názvy souborů konečně dle libosti

Nová verze Total Commanderu také doplňuje kompletní podporu Unicode do velkého počtu funkcí pro práci se soubory, včetně FTP, ZIPu, rozhraní pro moduly a jiných. V názvech souborů tak můžete používat nejenom netypické znaky, ale navíc můžete využít i podpory pro názvy souborů delší než 259 znaků. Hranice nyní končí na hodnotě 1 022 znaků.

Vylepšená podpora kódování se dotkla také interního prohlížeče. V něm lze navíc nově zobrazit texty psané zprava doleva. Prodloužila se také délka komentářů u souborů vyvolávaných klávesovou zkratkou Ctrl+Z. Komentáře teď mohou být dlouhé až 4 095 znaků a podporují zalamování řádků.

Kopie souborů do více složek najednou

Zajímavě vypadá funkce umožňující kopírovat označené položky do různých míst. Zprovozníte ji tak, že v jednom panelu označíte kopírované soubory nebo složky a v druhém panelu dvě nebo více složek, do kterých chcete označené položky nakopírovat. Po stisku klávesy F5 si v kopírovacím dialogu rozbalte Možnosti a zapněte volbu Kopírovat do všech vybraných složek nebo odkazů v cílovém panelu.

Uživatelské rozhraní – stejné, přesto lepší

Total Commander je velice konzervativní program z hlediska změn v jeho uživatelském prostředí. Snad největší změnou, kterou si z poslední doby pamatuji, byly překreslené ikonky v panelu nástrojů. Total Commander 7.50 nic podobného nepřichystal, přesto při pozorném sledování na jedno vylepšení narazíte.

Nad každým panelem je umístěn proužek s aktuální cestou k otevřené složce. Pokud na něj v Total Commanderu 7.50 umístíte ukazatel myši, zjistíte, že se můžete rychle přepnout do jiné ze složek, které jsou v aktuální cestě. Funguje to tedy podobně, jako v Průzkumníkovi z Windows Vista. Total Commander navíc přidává šipku, kterou pro danou složkou zobrazíte panel se seznamem všech umístění, která se v dané složce nachází. Navigace je tak opět o něco rychlejší. Moc se mi líbí, že tato novinka funguje i na FTP.

Ty z vás, kdo si rádi mění klávesové zkratky programů podle sebe, možná potěší, že nový Total Commander umožňuje při definici klávesových zkratek pracovat také s klávesou Windows.

Další novinky

Oficiální seznam změn zmiňuje ještě řadu dalších vylepšení, spíše jen ve formě drobností. Synchronizace složek nyní pracuje i s prázdnými adresáři. Dále u ní lze nastavit kopie pouze určitých vlastností souborů. Panel pro rychlé vyhledávání zobrazuje tlačítko pro rychlé vyfiltrování obsahu složky. Total Commander můžete spustit s parametrem, který nastartuje interní prohlížeč, porovná, nebo sesynchronizuje obsah.

Změnil se také formát souboru s nápovědou, Total Commander 7.50 používá HTML nápovědu ve formátu CHM. Nový systém asociací umožní lepší fungování programu v přenosných verzích na USB discích.

Celkově hodnotím nový Total Commander 7.50 jako velmi zdařilého následníka předchozích verzí. Nevyniká žádnými zásadními změnami a drží se zažitého konzervativního přístupu ke vzhledu i funkcím. Zašifrování hesel pro FTP bylo opravdu potřebné, stejně tak potěší různé drobnosti v navigaci nebo při kopírování.

Tip: Hledá se bezplatná alternativa pro Total Commander.

Ohodnoťte tento článek!