Co nového u Blu-ray?

0
Blu-ray? Proč?

Už je tomu téměř půl roku, co Toshiba oficiálně oznámila, že vzdává válku formátů. HD DVD tedy ustoupilo z cesty a Blu-ray se stalo regulérním nástupcem zastarávajících DVD. Jeho rozšíření jako nosiče pro filmy a data nestojí nic v cestě. Nedávné průzkumy ale ukazují, že většina potenciálních zákazníků s nákupem Blu-ray přehrávače či mechaniky stále váhá. Navzdory původním předpokladům je tedy trh lapen v nekonečné smyčce: kvůli vysokým cenám není zájem, ale pro nedostatek zájmu se nezvyšují objemy výroby a cena nejde dolů.

Dvouvrstvé DVD nestačí

Sony se při uvedení Playstationu 3 holedbalo, že hry kapacitu Blu-ray disků využijí, i kdyby to mělo znamenat pouze více předělových videí nebo jiných bonusových přídavků. John Carmack, prezident id Software, se nyní nechal slyšet, že pro právě vyvíjenou hru Rage nebudou stačit ani dva dvouvrstvé DVD disky (celková kapacita 17 GB) a ve verzi pro konzoli Xbox 360 bude nutno udělat kompromis a snížit kvalitu některých textur.

Co ale id Software brání použít více než dvě média? Je to politika Microsoftu, který za hry pro Xbox 360 vybírá licenční poplatky a třetí nosič by se id Software nehezky prodražil. Rage ve verzi pro PC tedy bude k dispozici na tolika DVD, kolik jich bude třeba, alternativně na jednom Blu-ray disku.

Stovky gigabajtů na jedné placce

Do několika let technologie Blu-ray dožene holografický zápis, který sice za velké peníze, ale už dnes dovoluje zapsat řádově stovky gigabajtů na jeden kotouč velikosti standardního CD. Pioneer oznámil, že dokáže vyrobit Blu-ray média s 16 a 20 vrstvami, jejichž výsledná kapacita by byla 400, respektive 500 GB. Na trh se takové disky mají dostat v rozmezí let 2010 až 2012.

Zdroj: X-bit labs 1 | 2, TGDaily

Ohodnoťte tento článek!