Co Osmičkám chybí? Odebrané funkce, které znáte z Windows 7

0

Vydávání nových verzí aplikací a operačních systémů je obvykle spojenou s přidáváním funkcí. Logicky od čerstvého produktu očekáváte nějaké novinky, protože bez nich si nové vydání jen těžko ospravedlní, proč vlastně vyšlo. Občas se ale stane, že tvůrce neví, kam se s produktem dále posunout, takže seznam zajímavostí zeje prázdnotou, zatímco soupis opravených chyb tvoří hlavní část vydání. Stane se to, v podobném duchu se někdy nesou vydání Chromu nebo Firefoxu.

Apple jako by také pořádně nevěděl, co si má s OS X počít, tak přidává drobnosti a zaměřuje se na detaily. Snad ještě více to platí o jeho mobilní iOS 6, které nedávno řadu příznivců nakousnutého jablka zklamal. Velkými novinkami je naopak nabytý veřejně stále nevydaný produkt od Microsoftu. Windows 8 pro svět počítačů představují největší revoluci, které se rovnají snad jedině Windows 95. Na první pohled v Osmičkách spatříte převratné novinky.

Na ten druhý si ale všimnete, že zde něco schází. Nová verze, nové funkce – toto pravidlo tentokrát neplatí úplně stoprocentně. Občas se něco odebere. Méně využívané a problémové funkce vystupují z vlaku, do něhož se pravděpodobně již nikdy nevrátí. Comeback považujeme za docela výjimečnou věc. Čistku ve vlastních řadách provedla například Opera 12 a dokázala, že občas jde o věc velmi prospěšnou. Možná prospěšnější, než neustálé vršení novinek.

Některé funkce přichází, jiné se loučí

Metro, pás karet v Průzkumníku, Správce úloh – tyto taháky z Windows 8 jistě znáte. My se pokusíme dát dohromady seznam věcí, které v nastupujících Osmičkách nenajdete, zatímco v o tři roky starším předchůdci ano. O některých určitě víte, jiné položky pro vás možná budou překvapením.

Tlačítko a nabídka Start

Nejmarkantnější rozdíl v desktopu bude pro většinu uživatelů představovat předělané ovládání. V rámci toho se v Redmondu rozhodli, že tlačítko Start nevyužíváme zase tak často, a tak ho odstranili. Ne však tak docela, vlastně ho jen přemístili. Viditelné není, ale stále vyvolává nabídku Start. Zaujalo pozici v levém dolním rohu obrazovky, kam musíte myší pokaždé najet. Na to, že nezabírá kousek svého prostoru na hlavním panelu, si zvyknete. Neznalí jedinci ale mohou mít problém ho najít.

Tip: Průvodce po Windows 8: možnosti novodobé nabídky Start

Původní nabídka Start také zmizela, má ale svého nástupce. Úvodní obrazovka sice vypadá úplně jinak, je hranatá a tak vůbec, jinak nicméně pracuje na velmi podobných principech jako její předchůdce. Můžete sem připínat oblíbené aplikace (jen automatické vypichování často používaných kousků se nekoná), funguje zde vyhledávání aplikací a souborů psaním. Oproti dřívějšku vám ovšem nenabídne seznam naposledy otevřených dokumentů, musíte se obejít bez Jumplistů. Ty zůstaly zachovány aspoň u položek na hlavním panelu.

 

Nabídka a tlačítko Start

 

Průhledný motiv Aero Glass

Další nanejvýš výrazná výměna byla provedena na oblíbeném hlavním motivu vzhledu. Aero Glass jsme nadšeně vítali ve Windows Vista. Šlo možná o jedinou funkci, kterou obvykle chválili i zapřisáhlí odpůrci tohoto operačního systému. Po šesti letech, během nichž se překrásné průhledné prostředí stihlo objevit pouze ve dvou řadách Windows, se s ním musíme rozloučit. Aero Glass bylo rozhodně něco, nač budeme všichni ještě dlouho vzpomínat.

Tip: Aero Glass ve Windows 8 nebude. Rozlučte se s průhlednými okny

Microsoft se k odebrání neoficiálně rozhodl především proto, že potřebuje, aby desktop byl schopný svižně běžet na strojích vybavených slabším hardwarem. Sem spadají rovněž tablety. Komunita se, jako ostatně obvykle, však s takovou ztrátou smířit nehodlá. Vznikají proto první pokusy o to, jak průhlednost do Windows 8 vrátit. Aero Glass tak možná nějakou dobu žít bude, díky práci několika počítačových nadšenců. Pravdou zůstává, že se stylem Metra zase tolik neladí.

 

Průhledné Aero Glass

 

Miniaplikace na plochu

Od dob Windows Vista jsme měli na očích dále velké hodiny, ukazatel počasí nebo indikátor vytížení procesoru. Integrované miniaplikace jsme si do té doby suplovali řešením třetích stan, takže jejich oživení Microsoftem bylo logické. Oblíbená funkce ale ve Windows 8 schází. Je pravda, že místo miniaturních prográmků můžete mnohdy využít nějakou alternativu z Metra. Takové hodiny ale postrádat budete, pokud strávíte většinu času v desktopu. Při práci se člověk rád ujistí, kolik hodin právě je.

Microsoft se v tomto případě odkazuje na nebezpečí, které prý miniaplikace představují. Pokud jsou ale opravdu tak nebezpečné, můžeme se podivovat nad tím, jak si dovolil tak nebezpečný prvek svého času do Windows přidat. Bere nám ho po uplynutí značné doby. Neoficiálně platí, že miniaplikace částečně konkurují Metru, takže musely z kola ven. Tyto spekulace si ale nechte pro sebe, psst.

Tip: Vracíme užitečné miniaplikace zpátky na plochu Windows 8

Rovněž v tomto případě komunita zapracovala, takže desktopové miniaplikace lze používat i ve finálních Windows 8. Jsme toho názoru, že když budete instalovat jen z důvěryhodných zdrojů, žádné velké nebezpečí vám nehrozí. Tím vás ovšem k ničemu nenavádíme!

´

Miniaplikace na plochu

 

Windows Media Center a kodeky z Windows Media Playeru

Ze základní výbavy operačního systému se ztratila funkce, kterou využívala poměrně úzká skupina věrných fanoušků. Windows Media Center se dostal do stavu, kdy se nevyplatí ho nadále vyvíjet, protože zájem o něj je ze strany většiny uživatelů vlažný. Překážet ve Windows 8 nebude, jeho uživatelé nicméně dostanou možnost si jej samostatně dokoupit. V rámci zabudovaného systému dokupování funkcí bude multimediální centrum nadále dostupné.

Oprati starším verzím se ale nikam dál neposune. Zdá se, že se Microsoft ještě pokusí vytěžit zbývající finanční potenciál, aniž by ho to stálo větší úsilí, a později projekt uloží k věčnému spánku. Základní výbava Windows 8 bude zkrouhnuta do takové míry, že si bez dodatečného softwaru nepřehrajete ani obyčejné filmové DVD. Chybějící kodeky si ale snadno doplníme, Microsoft aspoň ušetří na příslušných licencích a možná díky tomu o něco sníží cenu operačního systému. Naděje umírá poslední.

Tip: Srovnání edic dle funkcí: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT

Windows Media Player jinak je ve Windows 8 dostupný i nadále, neplatí to však pro Windows RT. V souvislosti s odstraněním možnosti přehrát DVD se z Windows 8 vytratil i Windows DVD Maker. Opět jde o další část dědictví Windows Vista, která bude zahozena.

 

Windows Media Center

 

Flip 3D alias „Přepínání oken 3D v prostředí Aero“

Windows Vista by se nyní pravděpodobně obracela v hrobě, kdyby ovšem již byla po smrti. Prozatím žijí a musí přihlížet tomu, jak Microsoft z Windows 8 vysekal řadu z jejich velkých novinek. Patří k nim i Flip 3D. V češtině se mu oficiálně říká „Přepínání oken 3D v prostředí Aero“, my se raději budeme držet anglické varianty. Alternativa ke zkratce Alt+Tab nikdy moc příznivců neposbírala.

Běžní uživatelé popravdě nemají ani tušení, že zkratka Win+Tab vyvolá graficky líbivý a efektní seznam aktuálně otevřených oken. Nikdo je to nenaučil. Když jsem Flip 3D příležitostně vyvolal, čistě proto, abych se před někým blýskl, testovaná osoba obvykle nasadila nechápavý výraz. Kdepak, tahle funkce není naneštěstí úplně praktická, proto nám scházet nebude. Její problém spočívá především v náročnosti na hardware. Aby se trojrozměrný přehled oken ukázal, musela Windows mobilizovat počítač.

 

Flip 3D

 

Nejen na slabších sestavách mu předcházelo rachocení disku a vysoké vytížení procesoru. Výsledek byl pěkný, ale dobrat se k němu trvalo příliš dlouho. Když zmáčknete Alt+Tab, dočkáte se okamžitého zobrazení seznamu oken. V produktivním prostředí je rozdíl v rychlosti rozhodující.

Staří známí

Z pohledu počítačového uživatele se může zdát čistka poměrně drastická. Když budete Windows 8 používat především na běžném počítači a vaši pracovní dobu strávíte v desktopu, budou vám některé změny proti srsti, o tom není pochyb. Dopad některých úprav se dá zmírnit, v jiných případech dokonce úplně zvrátit. O tom si ale více řekneme v jednom z dalších článků.

Kromě kompletně odebraných součástí se ve Windows 8 některé funkce pouze spíše proměnily, ale v jádru vám nabídnou zhruba to stejné, na co jste byli zvyklí ve Windows 7. Flexibilní nástrojová lišta v Průzkumníku byla nahrazena Ribbonem, bývalé náznaky rodičovské kontroly komplexnějším nástrojem na ochranu dětí, zálohování zastoupila Historie souborů a CardSpace uvolnil prostor U-Prove. Tolik k nejdůležitějším chirurgickým zásahům do Windows 8. Existuje nějaká funkce, která bude vám osobně citelně chybět?

 

Windows 8 se vás nezeptají, za chcete soubory přesunout do KošeWindows 8 se vás nezeptají, za chcete soubory přesunout do Koše

Ohodnoťte tento článek!