Co parazituje na Internet Exploreru ve vašem počítači?

0

Podívejte se tedy, které programy nabalují své pomocníky na Internet Explorer a v lepším případě jen zpomalují jeho spouštění.

Pokud jste dříve chtěli v přijatelné podobě zobrazit seznam všech doplňků, které si Internet Explorer načítá po svém spouštění, s největší pravděpodobností jste sáhli po nějakém doplňkovém bezpečnostním programu. Od chvíle, kdy Microsoft s velikou slávou ohlásil vrácení svých vývojářů do školních lavic a dle svých slov je znovu začal učit psát bezpečný software, uplynulo již pár let. Prvním výsledkem tohoto činu měl být Service Pack 2.

Také v Internet Exploreru 7 naleznete několik vylepšených funkcí z hlediska bezpečnosti, které v předchozích verzích tohoto webového prohlížeče chyběly. Příkladem budiž jednoduchý správce doplňků, který je například pro uživatele Firefoxu samozřejmostí. Pomocí tohoto správce snadno odstraníte parazity, kteří prohlížeč obtěžují otravnými nástrojovými lištami nebo jinými „vylepšeními“.

Správa doplňků v Internet Exploreru 7

Spusťte si Internet Explorer, klepněte na tlačítko Nástroje a na položku Možnosti Internetu. Ve stejnojmenném dialogu se přepněte na kartu Programy. Zde uvidíte tlačítko Spravovat doplňky, které vám umožní si prohlédnout, co vše je momentálně s Internet Explorerem propojeno.

Seznam zobrazený v novém okně může obsahovat seznam aktuálně použitých doplňků, seznam všech dostupných doplňků, seznam doplňků, které lze spustit bez oprávnění a stažené ovládací prvky technologie ActiveX.

Nyní zbývá pouze rozlišit, které doplňky jsou vyložené nutné a kterých byste se raději zbavili. Pomoci vám v tom může název doplňku a jeho výrobce. V případě, že máte podezření na nějaký škodlivý software natažený do Internet Exploreru, ale podle jména nedokážete nic zjistit, doporučuji použít internetový vyhledávač, do kterého zadáte název souboru, ve kterém se doplněk skrývá. Jde většinou o knihovny DLL a jejich přesný název najdete po posunutí seznamu doprava.

Podezřelé doplňky lze zakázat – při příštím spuštění Internet Exploreru už načteny nebudou. Smazat je však musíte jiným způsobem – buď ze správce souborů, nebo běžným odebráním ze systému přes Ovládací panely. Přímo ze správce doplňků lze odstraňovat pouze objekty ActiveX.

Ohodnoťte tento článek!