Co podle Mozilly chybí smartphonům s iOS a Androidem? Transparentnost

0

Mozilla se kromě webového prohlížeče pro počítače a smartphony s Androidem soustředí také na svůj operační systém pro levné telefony. Firefox vyšel ve verzi 1.0 před deseti roky, trh se od té doby hodně změnil a Mozilla sází na to, že se uchytí v mobilním sektoru. Technologický ředitel Andreas Gal tvrdí, že Firefox OS přinesl změnu. Především pak transparentnost.

Gal se pustil do svých největších konkurentů, a sice do Googlu a Applu. Kritizuje uzavřený software v tom smyslu, že uživatel má problém vidět, co se děje na pozadí. Zatímco Android je otevřený, nabaluje se na něj řada služeb od Googlu, kterému uživatel svěřuje nemalý objem dat.

Proto Gal říká, že by pro uživatele, kteří se zajímají o to, co se s daty při používání telefonů stane, by takové chování mělo být varovné a lidé by si měli rozmyslet, komu se svěří do péče. Poukázal na odstranění aplikace Disconnect Mobile z Google Play. I Apple zamezil vstupu do App Storu aplikaci zaměřené na soukromí – šlo o Clueful od Bitdefenderu.

 

Tak to v centrálních obchodech s aplikacemi chodí, provozovatel má právo kohokoli vyhodit. Uživatel má právo s takovým chováním nesouhlasit tím, že službu nebude používat. Nelze popřít, že Google a Apple, případně jiní, ze svých obchodů z aplikacemi odstraňují nepohodlné aplikace a nikdo s tím nic nezmůže.

I proto je podle Gala na trhu prostor pro další platformu, která bude otevřená.

„Telefon s Androidem je v podstatě nástroj, s nímž Google nahlíží do vašich kapes… nestaví na první místo vás, na první místo staví sám sebe, neboť Google potřebuje zvyšovat svou hodnotu,“ řekl Gal pro The Guardian.

Reálně se lidé na Firefox OS dle mého názoru budou obracet těžko, protože stávající platformy mají vybudovaný ekosystém aplikací a základnu funkcí. V tom je řešení od neziskové organizace pozadu. Pár jedinců možná dá přednost soukromí, zbytek lidí si ale nebude lámat hlavu s tím, co se s jejich daty stane. Buď se nad tím vůbec nezamyslím, nebo je velkým korporacím svěří vědomě a dobrovolně.

Zdroj: The Guardian via Neowin

Ohodnoťte tento článek!