Co přinesou nové čipové sady Intelu generace Kaby Lake, Z270 a H270?

7

Na první měsíce nového roku se chystá nejen AMD se Zenem, ale také Intel s procesory Kaby Lake. K těm budou příslušet také nové čipové sady, o nichž jsme ale doposud neměli až tak mnoho informací. To nyní napravil web BenchLife.info, takže se můžeme podívat, co vám po novém roce desky založené na této „refreshové“ edici přinesou.

Podle BenchLife chystá Intel čipové sady H270, Z270 a B250, jakož i Q270 a Q250 – ty se ale na běžných deskách neobjevují, takže nás nemusí moc zajímat, používají je velcí OEM výrobci pro PC určená na firemní/enterprise trh. Jediné, co v sestavě chybí, je následník verze H110 pro lowend. Ta nebude, Intel v tomto segmentu ponechá loňský čipset. Benchlife uvádí, že možná původně zvažoval, že by nová CPU podporoval jen na aktualizovaných čipsetech (takže by se v lowendových deskách nedala vůbec používat), což ale nakonec platit nebude. Proti něčemu takovému by se ale patrně vzbouřili výrobci desek, podobně jako v roce 2014 neakceptovali záměr Intelu omezit refreshované Haswelly i5-4690K a i7-4790K („Devil’s Canyon“) na desky s čipovými sadami Z97 a H97.

BenchLife.info má zatím informace jen o sadách H270 a Z270. První se používá jen málo a bude nás tedy zajímat hlavně typ Z270 pro desky připouštějící přetaktování. Z270 bude opět umožňovat rozdělení linek PCI Express 3.0 ×16 vyvedených z CPU, a to buď na ×8/×8, nebo ×8/×4/×4, zatímco H270 umí jen režim ×16. Obě sady se liší od předchůdců H170 a Z170 tím, že podporují vyšší verzi technologie Intel Rapid Storage Technology (15 místo 14), ale nemáme přesné informace o tom, co to obnáší. Čipová sada Z270 bude mít vyvedené tři porty pro SSD s rozhraním PCI Express/M.2 (×4 nebo ×2), zatímco H270 jen dva.

Informace o čipových sadách Intel Z270 a H270 (Zdroj: BenchLife.info)
Informace o čipových sadách Intel Z270 a H270 (Zdroj: BenchLife.info)

BenchLife.info opět uvádí, že nové čipsety budou mít proti předchůdcům jako novinku oficiální podporu pro SSD Intel Optane, založená na paměti 3D XPoint. Nevíme, co přesně tato úložiště od čipsetu potřebují, je možné, že se bude jednat o více či méně umělé omezení, pokud by Optane měla obvyklá rozhraní jako SATA a PCI Express/NVMe. První disky s touto technologií, o kterých máme informace, jsou zdá se míněné nikoliv jako samostatná úložiště, ale jen jako cachovací prostor pro spřažení s běžnějším diskem. Je tedy možné, že právě těchto typů Optane se ona oficiální podpora týká a normální disk s touto pamětí bude fungovat i všude jinde.

 

Více flexibilních linek, méně konfliktů

Nové čipsety budou ale mít i jedno zlepšení, které bude zcela hmatatelné. Řadič v jižním můstku bude mít k dispozici více linek PCI Express 3.0. Ty se používají pro běžné sloty, pro disky M.2 a pro další řadiče (Ethernet, USB 3.1). Fyzické prostředky této konektivity jsou flexibilně sdílené i s porty USB 3.0 a SATA, což na deskách vede k nedostupnosti některých rozhraní, pokud dojde ke konfliktu. Při použití slotů M.2  vám například přestanou fungovat některé porty SATA.

 

U čipové sady Z270 bude mít jižní můstek nyní k dispozici 24 těchto linek, zatímco u Z170 jich bylo jen 20. Také H270 nabídne zvýšení konektivity o čtyři, v jeho případě to bude ale jen na 20 linek z 16, dostupných u čipsetu H170. Toto posílení by mělo na deskách trochu ulehčit nedostatek konektivity a problémy dané oním sdílením by měly být méně časté, jelikož zdrojů k rozdělení bude víc.

Možnosti řadiče USB a SATA již ale zůstanou stejné. Jižní můstek bude mít šest portů SATA 6 Gb/s a bude se z něj dát vyvést až 10 (Z270) nebo 8 (H270) portů USB 3.0. Zatím také čipová sada stále nemá USB 3.1, to se má dovnitř údajně nastěhovat až na rok v příští generaci „300“, určené pro procesory Coffee Lake.

Obrázky desek s novými čipsety se pomalu začínají objevovat (Zdroj: techPowerUp)
Obrázky desek s novými čipsety se pomalu začínají objevovat (Zdroj: techPowerUp)

Zdroj: BenchLife.info

Co přinesou nové čipové sady Intelu generace Kaby Lake, Z270 a H270?

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE