Co se děje v Nvidii: HEVC v Maxwellu, Denver jde do výroby, Titan Z stále nikde

0

V závěru týdne se nám sešlo několik informací k tomu, co Nvidia chystá na dobu bližší i vzdálenější. Firma totiž oznámila své kvartální finanční výsledky, což je často příležitost k opatrnému uvolňování různých údajů. Zároveň ale na povrch vypluly i různé zvěsti z kruhů neoficiálních.

Začněme s Titanem Z, dvojčipovou highendovou grafikou s luxusní cenovkou 3000 USD. Po té, co padlo původně udávané datum vydání (29. dubna/apríla), jste si u nás mohli přečíst, že dalším termínem pro vypuštění by mohl být sváteční 8. květen (máj). Vypuštění ale evidentně neproběhlo a aktuálně o tom, kdy se karta objeví na pultech, nic konkrétního nevíme. Podle japonského webu Hermitage Akihabara, který informace tohoto druhu tahá z obchodníků a distributorů, je prý v současnosti datum vydání odloženo na dobu neznámou. Karty přitom už údajně jsou naskladněny a čeká se jen na pokyn z Nvidie. Ten prý možná nepřišel proto, že se ještě nepodařilo odladit ovladače, nebo v nich byla objevena chyba. Tuto informaci ale berte s rezervou. Jak důvěryhodná je, netuším.

Aktualizováno (10.5. 2014):
Jak upozornil například web KitGuru, Nvidia se přece jen k Titanu Z vyjádřila, a to během konference k finančním výsledkům, o nichž si můžete přečíst níže. Karta je prý na cestě a vydána bude někdy během „Q2“ (druhého čtvrtletí). Jinými slovy tento měsíc nebo v červnu (júni).

GeForce GTX Titan Z, údajně finální prodejní karta
GeForce GTX Titan Z, údajně finální prodejní karta

 

Nová GPU generace Maxwell budou umět dekódování HEVC

Předevčírem jsme psali o tom, že GPU GM204 založené na architektuře Maxwell možná přinese grafické karty vyzbrojené 8 GB paměti GDDR5. Zatím nevíme, kdy tato druhá generace Maxwellu (první generací jsou karty GeForce GTX 750/750 Ti s čipem GM107) přijde, podle webu Fudzilla ale přinese zajímavou novinku v oblasti akcelerace multimédií. Nová GPU už totiž mají podporovat hardwarové dekódování HEVC, jinak též H.265. Softwarové dekódování tohoto formátu je náročnější než u H.264, hlavně se s ním ale počítá pro distribuci 4K videa, což může znamenat i 5–6× vyšší nároky oproti 1080p v H.264. Akcelerace na GPU tedy bude důležitá pro slabší CPU, ušetří ale i značné množství energie. Nejvíce tedy prospěje notebookům.

 

Fudzilla uvádí, že podpora HEVC přijde v „druhé generaci“ Maxwellu, na dalším místě ale zase mluví o GPU vyráběných 20nm procesem. Není ale úplně jasné, zda čip GM204 (případně další) bude 20nm – vícero zdrojů nyní mluví o tom, že tato GPU zatím zůstanou na 28 nm. Osobně si ale myslím, že Fudzilla zde mluví právě o čipech GM2xx, ať už budou vyráběny 20nm linkami, nebo ne. Zdá se, že Broadwell ještě HEVC podporovat nebude, ohledně grafik AMD ale žádné zprávy nemáme. Těžko tedy říct, zda bude Nvidia s touto technologií první, možné to ale je.

 

Nvidia měla za poslední kvartál čistý zisk 136 milionů USD

K 27. dubnu (aprílu) skončilo Nvidii účetní čtvrtletí (první kvartál fiskálního roku 2015) a firma již oznámila jeho výsledky. Dařilo se jí dobře, obzvláště s ohledem na to, že se období částečně krylo se sezónně slabou první čtvrtkou roku. Společnost měla obrat 1103 milionů USD a čistý zisk 136,5 milionu (24 centů na akcii). Obě hodnoty jsou sice nižší než v silném předešlém kvartále (1142/147 milionu), pokud je ale srovnáte se stejným obdobím minulého roku, je vidět slušný růst. Před rokem měla Nvidia obrat 955 milionů a zisk 78 milionů USD – polepšila si tedy o 16 % na tržbách a o celých 75 % na zisku. Pro právě běžící kvartál je opět očekáván obrat ve výši zhruba 1,1 miliardy.

Premiérou architektury Denver bude 64bitová Tegra K1
Premiérou architektury Denver bude 64bitová Tegra K1

Během konference k výsledkům padla také otázka na Tegru K1. Nvidia již nabízí první verzi čipu s 32bitovým čtyřjádrovým CPU na bázi Cortexu-A15. Zvědavost ale budí hlavně 64bitová verze, v níž se má poprvé objevit 64bitové procesorové jádro projekt Denver – první CPU přímo vyvinuté Nvidií. Jen-Hsun Huang na adresu tohoto čipu sdělil, že se do výroby dostane už poměrně brzy. Má se to údajně stihnout „dlouho před koncem tohoto roku“. Produkce by snad tedy mohla odstartovat v třetím čtvrtletí, nebo nejpozději na začátku kvartálu čtvrtého.

Zdroje: Nvidia, Hermitage Akihabara, Fudzilla (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář