Co se pro vás změní instalací jarní aktualizace pro Windows 8.1?

0

Nenapsali jsme toho zrovna málo o oné takzvané jarní aktualizaci pro Windows 8.1. Dovolím si jí takto označovat i nadále, protože říkat balíku vylepšení genericky Update mi nepřipadá jako dobrý nápad. Za chvíli bychom nevěděli, o čem si vlastně povídáme.

Také dobře víte, že jarní aktualizace byla v úterý uvolněna skrze Windows Update. Uděláme si proto poslední kolečko otázek a odpovědí, které mohou člověka napadnout. Zvlášť když se sbíráním informací o jarní aktualizaci příliš nezajímal.

Komu je jarní aktualizace určena?

Jarní aktualizace bezplatně vylepšuje Windows 8.1. Pakliže jste upgrade zmeškali, nevadí. Windows 8 RTM stejně nebudete moct používat navěky. Už jen z toho důvodu, že podpora končí dva roky po uvolnění Windows 8.1. Což, mimochodem, bude na podzim 2015. Navíc Microsoft provedl významné úpravy, které každého uživatele potěší.

Bez požadované aktualizace se jarní aktualizace neobjeví
Bez požadované aktualizace se jarní aktualizace neobjeví    

Těžko si lze představit, že by někdo dobrovolně zůstával na Windows 8, když má dovoleno bezplatně přejít na Windows 8.1. Jděte tedy do Windows Store a operační systém povyšte. Jarní aktualizace pak dále vylepšuje operační systém s dlaždicemi. Je to upgrade, jenž byste si tak jako tak neměli nechat ujít. V tomto případě vám ale opět ani nezbývá, než si ho nainstalovat.

Jak se totiž ukázalo, od května nebudou poskytovány aktualizace pro Windows 8.1, nýbrž pouze pro Windows 8.1 Update. Bez jarní aktualizace tak pro tento operační systém neobdržíte žádné další aktualizace, které budou v následujících měsících uvolněny. Tím byste se připravili o další dodatečná vylepšení a především o záplaty slabých míst v zabezpečení. A to by rozhodně nebylo dobré.)

Počítač vypneme z přístupného místa
Počítač vypneme z přístupného místa

Jak jarní aktualizaci nainstalovat?

Oproti samotným Windows 8.1 se nicméně jarní aktualizace neinstaluje skrze Windows Store, nýbrž skrze Windows Update. Pokud máte zapnuté automatické instalování aktualizací, což má většina uživatelů, nemusíte se bát, Windows Update se o všechno sám postará. Jen to nemusí být hned zítra. Relativně objemný balíček se bude instalovat postupně.

Ne všechny počítače ze dne na den přejdou, takže počítejte s tím, že instalace může proběhnout kdykoli v horizontu nejbližších týdnů. Nejpozději do května musí být distribuce kompletní, když Microsoft určil, že budou počítače bez jarní aktualizace odstřiženy od dalších aktualizací.

Oznámení o nových aplikacích
Oznámení o nových aplikacích

Jak poznáte, že jste již měli štěstí jste vybaveni nejnovějším softwarem? Jako první si pravděpodobně všimnete symbolu lupy vedle profilového obrázku na Úvodní obrazovce. Tu uvidí jak majitelé tabletů, tak notebooků a stolních sestav. Pakliže nemáte v lásce čekání, instalaci kdykoli vynutíte tím, že si otevřete Windows Update, aktualizaci vyberete a pokyn k instalaci vydáte ručně.

Někteří lidé si začali stěžovat, že ji nevidí. Počítač totiž musí obsahovat nejméně jednu aktualizaci, bez níž se vám instalace jarní aktualizace nepodaří. Ani ji do té doby neuvidíte na Windows Update. Kdyby vás to zajímalo, vyžadována je aktualizace s označením KB2919442.

 

Tu už možná máte v počítači nějakou dobu. Jestli ne, existuje lehká pomoc. Prostě pouštějte Windows Update tak dlouho, dokud vám nepřestane nabízet aktualizace. K cíli někdy bohužel vede delší cesta a ne všechny aktualizace se objeví a instalují během jednoho cyklu. Kontrola a instalace aktualizací, včetně restartů počítače, může proběhnout několikrát.

Tip: Blíží se Office pro Metro, vrátí se Start a další překvapení z Buildu

Sluší se ještě potknout, že pod pojmem jarní aktualizace není myšlen pouze jeden instalační balík. Jedna z čerstvě uvolněných aktualizací je skutečně objemnější než ostatní, což v praxi znamená, že přesahuje 100 MB, ale slavnou jarní aktualizaci ve skutečnosti zastupuje několik aktualizací. Vaše práce neskončí, dokud Windows Update po kontrole nezahlásí „K dispozici nejsou žádné aktualizace“.

Hustší zobrazení dovolí, aby se na prostor vměstnalo více aplikací
Hustší zobrazení dovolí, aby se na prostor vměstnalo více aplikací

Jaké novinky jarní aktualizace přináší?

Přestože vlastně nemáte na výběr a aktualizaci si nainstalovat musíte, všimnete si při používání Windows několika příjemných vylepšení. Týkají se výhradně uživatelů s myší. Microsoft konečně naslouchal zpětné vazbě od uživatelů. Vzhledem k tomu, kolik uživatelů používá Osmičky denně s myší a klávesnicí, na nářky jednoduše musel zareagovat.

Novinky jsme si již prošli v samostatném článku, přičemž jsme vám naservírovali i obrázky, takže si je nyní pouze rychle shrneme.

  • Na Úvodní obrazovce najdete vždy viditelné tlačítko pro vyvolání vyhledávání. Na běžném počítači pak vedle něj najdete ještě nabídku pro vypnutí či restartování stroje.
  • Pakliže myší vyvoláte v Metru kontextovou nabídku, objeví se povědomá nabídka z desktopu, nikoli spodní či horní panel.
  • Když myší v dotykové aplikaci najedete do horní části, vysune se lišta, kde v pravém rohu najdete tlačítko pro ukončení aplikace. Ta se sice ve skutečnosti jen uspí, navenek ale bude působit jako vypnutá.
  • Dotykové aplikace lze připnout na hlavní panel. Aktivovat můžete i předvolbu, díky které se na panelu objeví i nepřipnuté běžící dotykové aplikace. S tou se také hlavní panel zpřístupní při práci v dotykové aplikaci.
  • V levém spodním rohu Úvodní obrazovky se objevuje informace o tom, kolik máte nových aplikací.
  • V přehledu všech aplikací na Úvodní obrazovce nyní můžete zobrazit více aplikací.
  • Ve výchozím stavu na Úvodní obrazovce po instalaci uvidíte připnutou dlaždici pro nastavení počítače. V dotykovém nastavení pak najdete odkaz na desktopovou podobu Ovládacích panelů a pár nových sekcí.
  • Aktualizace v systému přejmenuje SkyDrive na OneDrive.
  • Internet Explorer 11 se naučil zobrazovat staré aplikace. Režim kompatibility je určený čistě firmám.
  • Jarní aktualizace snížila nároky na hardware. Teď stačí 1 GB operační paměti a 16 GB místa na disku. Druhé jmenované novinky si ale u stávajících instalací nevšimnete.

Drtivá většina úprav cílí na uživatele s myší. Pakliže máte tablet, neděste se, že by vám snad Microsoft chtěl začít dělat nepořádek a měnit způsob ovládání systému prostřednictvím dotykových obrazovek. Pro majitele tabletů s Windows 8 se nemění skoro nic. Hlavní panel ani horní lištu v aplikacích bez myši neuvidíte. Tablety ani na Úvodní obrazovce nemají nabídku pro vypnutí.

Hlavní panel může být přístupný i z dotykové aplikace
Hlavní panel může být přístupný i z dotykové aplikace

Vrací se nabídka Start?

Po konferenci Build 2014 bylo nemálo uživatelů zmatených. Přináší jarní aktualizace rovněž nabídku Start? Nikoli. Microsoft sice předvedl jakéhosi hybrida mezi nabídkou Start z Windows 7 a Úvodní obrazovkou z Windows 8, ale to byly prozatím pouhé návrhy. Společnost potvrdila, že se této myšlence bude věnovat v jedné z dalších aktualizací.

Koncept se stane realitou možná letos, možná v příštím roce. Ukázka zachytila také dotykové aplikace plovoucí v oknech na ploše. I tato funkce počítá s tím, že by měla systém dotáhnout k dokonalosti – hybridní Windows, vhodná jak pro uživatele s myší, tak pro majitele tabletů, se budou možná jmenovat Windows 8.1 Update 2, Windows 8.2, případně dokonce Windows 9. To momentálně nikdo neví.

Dotykové aplikace se mohou vždy zobrazovat na hlavním panelu
Dotykové aplikace se mohou vždy zobrazovat na hlavním panelu

Ohodnoťte tento článek!