Co vám bude chybět ve Windows 7 Starter?

0

Microsoft se netají tím, že mu minibooky leží v žaludku. Operační systém Windows XP měl už dávno odejít na odpočinek, místo toho jej naživu drží právě minibooky. Aby tento systém Microsoft vytlačil, připravil pro tyto malé počítače ořezanou verzi Windows 7, kterou nazval Starter.

Původně tato verze měla umět spustit současně jen tři programy, od toho ale naštěstí Microsoft upustil a programů můžete spustit, kolik chcete – tedy spíše kolik vám pomalý procesor a gigabajt paměti dovolí (tolik běžně prodávané minibooky nabízí).

Bez Aera a motivů

Windows 7 Starter obsahují v základu méně funkcí než Windows XP Home. Neumožňují například změnit pozadí plochy či změnit barevnost hlavního panelu a nabídky Start, o změně na motiv Aero, který je vykreslován pomocí grafiky, nemluvě.

Z tohoto pohledu mi přijde zbytečné vědět, že v indexu Windows Experience má Aero hodnotu 2,9 bodů, když jej nemohu využít. Každopádně pokud byste na minibook nainstalovali nějaká vyšší Windows 7, bude mít nový Atom a jeho grafika pro toto rozhraní dostatečný výkon. S chybějícím Aerem souvisí i „chatrnější“ grafické možnosti hlavního panelu nebo přepínání programů pomocí ALT+TAB.

Ve výbavě Starteru chybí funkce jako Media Center, možnost přehrávat DVD (nefunguje ani z externí mechaniky DVD) – z tohoto důvodu chybí i DVD Maker, chybí zde také podpora XP módu (na tak slabém hardwaru by to stejně bylo zbytečné). Zklamáni budete při snaze použít grafický výstup VGA pro rozšíření plochy – výstup na monitor umí jenom zrcadlit nebo fungovat pouze v režimu externího zobrazení. Opět ale připomínám, že toto všechno jsou funkce, které od minibooku nikdo ani moc neočekává, protože je to zařízení se zcela jiným určením.

XP mají více možností

Na druhé straně Windows XP mnohá z těchto omezení nemá a to je důvodem, proč jsou uživatelé z nových Windows 7 Starter poněkud rozmrzelí. Osobně se přiznávám, že asi nejvíce vadí nemožnost změnit základní modré barevné ladění prostředí – raději mám červenou nebo černou, rovněž chybějící Aero mne poněkud mrzí. Ze stolního počítače jsem si totiž zvykl na náhledy oken na hlavním panelu.

Za co je třeba W7 pochválit, je rychlost běhu na minibooku s gigabajtem paměti. Systém sice nabíhá pomaleji než XP, za to ale rychleji hibernuje a po spuštění se už během XP snadno vyrovná; rozhodně jsem neměl pocit nějakého zásadního zdržování oproti Atomům N270/N280 s XP.

Není to špatné

Závěrem budiž řečeno, že Windows 7 Starter jsou sice ohledně funkčnosti určitým krokem zpět, omezení jsou ale takového charakteru, že to nijak neovlivňuje funkčnost systému pro drtivou většinu uživatelů. Kromě toho Windows 7 nabízí ergonomičtější hlavní panel, který na malém displeji lépe využívá jeho plochu.

Co vám bude chybět ve Windows 7 Starter?
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů