Co všechno o vás může zjistit prohlížeč? Tenhle web vám to ukáže

0

Vývojář Robin Linus spustil užitečný web WEBKAY – What every browser knows about you. Jeho účel prozrazuje již název. Stránka vám řekne, co o vás každý prohlížeč může zjistit. Jde o systémové a lokalizační údaje, na něž se nevztahují žádná zvláštní práva a jejichž zpřístupnění nemusí uživatel odsouhlasit. (Na rozdíl od přesné polohy skrz GPS, přístup k mikrofonu nebo webkameře atd.)

Stránky znají vaši přibližnou polohu
Stránky znají vaši přibližnou polohu 

Linus také radí, jak webovým stránkám tyto údaje utajit. Univerzální odpovědí je prohlížeč Firefox a doplněk NoScript. V Chromu a na Chromiu založených browserech může být alternativou ScriptSafe.

A co se tedy stránky o vás dozvědí? Privátní i veřejnou IP adresu, ta druhá napoví i vaši přibližnou polohu (odchylka ale může být desítky kilometrů). Z adresy lze vyčíst rovněž poskytovatele připojení. Web také pozná, ze které stránky jste k ní přišli a jaká je vaše přibližná rychlost stahování.

Prohlížeč prozradí, jaké pluginy používá a na kterém OS běží
Prohlížeč prozradí, jaké pluginy používá a na kterém OS běží

Zjistit lze také, ke kterým sociální sítím jste přihlášeni. Jen v mém případě to odhalilo Facebook, Twitter, Google, Steam a Dropbox. Stránky se dále dozví, který operační systém nebo prohlížeč (a pluginy) používáte. Webové scripty na vás prozradí i počet detaily o procesoru (typ, počet jader), grafice (výrobce, rozlišení) a také stav nabití akumulátoru. Na mobilech a tabletech může stránka číst údaje z gyroskopu a kompasu.

 

via Štěpán Vaněk

Co všechno o vás může zjistit prohlížeč? Tenhle web vám to ukáže
Ohodnoťte tento článek!