Coffee Lake: čtvrtá generace 14nm CPU Intel v roce 2018, konečně s šesti jádry?

0

V poslední době nebylo mezi zprávami o budoucnosti procesorů Intel nic vyloženě vzrušujícího, „s vůní neznámých dálek“ (s výjimkou nepotvrzené informace, že by Cannon Lake pro desktop mohlo mít osm jader), což možná odpovídá tomu, jak dobře se mu daří držet napřed před konkurenčním AMD. Nicméně teď tu něco divočejšího máme: zprávu, podle které by se protahování životnosti 14nm procesu (a tím dané oddalování toho 10nm) nemuselo vyčerpat vloženou třetí generací Kaby Lake. Intel má údajně v plánu ještě další takové čipy, které se údajně budou jmenovat „Coffee Lake“. A paradoxně by zrovna mohly být hodně zajímavé.

S tímto jménem vyrukoval japonský web PC Watch, což poněkud komplikuje práci s danou informací. Původně jsme měl za to, že článek o něm hovořící je z velké části spekulativní, jelikož predikce podobného typu PC Watch čas od času publikuje. Nicméně dle textu zdá se informace o těchto připravovaných procesorech pocházejí z reálných pramenů mezi OEM partnery Intelu.

Název Coffee Lake možná působí zvláštně, ale zkuste ho schválně zadat do svého oblíbeného (nebo trpěného, jak to kdo má) vyhledávače. Toto označení není nové, objevilo se již na jaře, a to z úst představitele Intelu Murthy Renduchintaly, přetaženého z Qualcommu (viz Oregon Live). Renduchintala zmínil kromě produktů Kaby Lake, Cannon Lake a Ice Lake ještě dva, o nichž do té doby slyšet nebylo – Glenview a právě Coffeee Lake. Toto kódové jméno tedy má reálný doklad (pokud nešlo o nějaký žertík), ovšem už je jiná otázka, co se pod ním skrývá.

Procesory Intel

Dle PC Watch je Coffee Lake údajně produktem, který má na trh jít v roce 2018 (tedy za nějaké dva roky). Bude nahrazovat předchozí čipy Kaby Lake, stále ale prý bude vyráběn na 14nm procesu. Roadmapa, kterou ze svých informací PC Watch sestavil (a nemusí být asi úplně přesná) by naznačovala, že tento produkt se bude časově krýt s již skutečně 10nm procesory Cannon Lake. To by zřejmě mohlo být opodstatněno tím, že obě odlišné rodiny dostanou svébytná pole působnosti.

Podle PC Watch by minimálně po určitý čas (v onom roce 2018) 10nm výroba a architektura Cannon Lake byly použity jen v segmentu procesorů s nejnižšími spotřebami. To jsou dvoujádra řady U se spotřebou 15 W a poté 4,5W řada Y, neboli Core M (Intel ovšem v této třídě uvažuje o zpětném zavedení označení Core i5/i7 pro výkonnější modely). V obou případech by asi šlo jen o dvoujádrové procesory.

Intel údajně na rok 2018 plánuje 14nm procesory Coffee Lake
Intel údajně na rok 2018 plánuje 14nm procesory Coffee Lake

Naopak nové Coffee Lake by prý mělo být alternativou pro segmenty CPU s vyšším výkonem. A to jednak pro výkonná dvoujádra řady U (28W modely), ale také notebookové procesory třídy H se spotřebou 35–45 W. A zde je ta nejzajímavější část – podle PC Watch by jednak Coffee Lake mohlo mít grafiku GT3e (s L4 cache), zejména ale prý Intel připravuje verze se dvěma, čtyřmi a šesti jádry. Coffee Lake by tedy podle těchto informací mohlo být oním předlouho vyhlíženým momentem, kdy se mainstreamová CPU Intelu vyhrabou z „lokálního minima“ čtyř jader, v němž vězí někdy od roku 2007 (Core 2 Q6600). Řada H pro notebooky je totiž blízká desktopu a tudíž by se šestijádra Coffee Lake měla dostat i do mainstreamového socketu (LGA 1151 či následujícího).

 

Problémy 10nm procesu?

Coffee Lake na tou dobou již letitém 14nm procesu by zřejmě přišlo proto, že 10nm výroba čipů Cannon Lake nebude ještě dost zralá na to, aby produkovala větší čipy s vyšší spotřebou a frekvencemi. Přesně to jsme ostatně pozorovali při 14nm procesu, kde byl Broadwell také v roce 2014 vypuštěn nejprve jako ultramobilní Core M, po půl roce jako 15W notebooková dvoujára, a až v létě 2015 jako desktopové čtyřjádro. Coffee Lake tedy také možná bude vykrývat počáteční neschopnost 10nm procesu produkovat výkonnější CPU.

PC Watch uvádí dvě možná vysvětlení, proč by Intel takovýto pozdní 14nm čip mohl do roadmapy umístit. Prvním je pojistka pro případ problémů s náběhem 10nm procesu. V takovém případě by kávové jezero asi bylo „plánem B“. Možné je ale také to, že ona šestijádra původně nebyla v plánu a Intel se pro ně rozhodl poměrně náhle (možná z obavy před osmijádrovými Zeny, možná kvůli propadu prodejů PC). V takovém případě by použití 14nm procesu a již prověřeného IP a návrhů mohl být zvoleno kvůli zkrácení dobu, potřebnou pro dotažení tohoto produktu na trh.

 

 

Coffee Lake tedy přes „starý proces“ nejspíš bude zajímavou záležitostí. To vše ovšem za předpoladu, že je informace reálná. Redaktor PC Watch pochopitelně také mohl podlehnout nějaké dezinformaci či omylu (spekulativně mě napadá třeba teoretická možnost, že takto šestijádrový by mohl být nástupce nikoliv Kaby Lake, nýbrž Apollo Lake – a tedy by to byl Atom). Zatím tedy tuto informaci berte hlavně pro zajímavost a s patřičnou rezervou.

Intel Core i5, desktopové pouzdro LGA

Zdroje: PC Watch, ComputerBase

Coffee Lake: čtvrtá generace 14nm CPU Intel v roce 2018, konečně s šesti jádry?

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů