První grafika Turing, které stačí jeden slot. Colorful má tenkou GeForce GTX 1660 Ti

1

Před několika dny jsme tu měli low-profile model GeForce GTX 1650, což byla první grafika Turing se sníženým PCB pro kompaktní („SFF“) skříně – a také zatím nejvýkonnější nízkoprofilové GPU. Šlo ovšem o kartu dvouslotovou, jak je dnes normální, nevešla by se tedy do skříní Mini-ITX s jediným slotem. Na Computexu 2019 se ovšem objevila i speciální grafika generace Turing zabírající naopak tuto speciální niku: GeForce GTX 1660 Ti, která má sice klasické velké PCB, ale na oplátku jí zase stačí jen jeden jediný slot, což je dnes hodně vzácné.

Tuto kartu vyrábí čínská firma Colorful pod označením N1660TI-606-SI3. Karta má nereferenční PCB vyvinuté přímo Colorfulem, byť parametry jsou zřejmě referenční (viz uvedení tohoto modelu v únoru): 1536 stream procesorů na taktu 1500–1770 MHz, plus 6 GB paměti GDDR6 na 192bitové sběrnici a s frekvencí 12,0 GHz efektivně.

PCB má délku 270 mm, je tedy docela dlouhé. Tím pádem tato karta nebude ani tak pro Mini-ITX skříně, jako spíš pro microATX a podobné sestavy s více rozšiřujícími kartami, kde není dost místa na dvoslotovou grafiku. Délka může být i výhoda, protože se díky tomu ventilátor na konci může dostat mimo kartu, která bude zasunutá o pozici níž.

Colorful GeForce GTX 1660 Ti AnandTech 03
Colorful GeForce GTX 1660 Ti s jednoslotovým chladičem na Computexu 2019 (Zdroj: AnandTech)

Chladič je typu blower, ovšem je snížen, aby se celá karta vešla do jedné pozice. Použitý je jeden radiální ventilátor, která centrifugálně tlačí vzduch skrz podélný pasiv. Protože má ale karta jenom jednu záslepku (na té jsou tři výstupy: DVI, DisplayPort a HDMI), nemůže být příliš perforovaná, aby mohl vzduch odcházet mimo skříň. U karty je proto perforovaný samotný konec krytu pasivu a teplý vzduch bude tudy vycházet do skříně. Kvůli tomu bude foukat na kartu zasunutou o pozici níž, takže asi bude lepší, pokud tam bude instalována jen nějaká nízká, například Ethernet nebo Wi-Fi.

Colorful GeForce GTX 1660 Ti AnandTech 02
Colorful GeForce GTX 1660 Ti s jednoslotovým chladičem na Computexu 2019 (Zdroj: AnandTech)

Karta má TDP 120 W (napájí se jedním osmipinovým konektorem) a kvůli tomuto systému chlazení asi také bude vyžadovat poměrně dobrý airflow ve skříni. Podle výrobce je údajně maximální přípustná teplota pro GPU 89 stupňů. Kvůli nižšímu pasivu a ventilátoru patrně také asi hlučnost v zátěži nebude zrovna z těch nejpříjemnějších.

Půjde o model pro speciální vyžití, takže tato GeForce GTX 1660 Ti nejspíš bude mít vyšší cenu než normální dvouslotové nereferenční karty. Kolik má přesně stát, zatím Colorful neřekl, ale údajně ji má vydat už brzy. Ovšem na evropských trzích asi bude obtížné tuto placatku sehnat, protože Colorful prodává v Asii a zejména Číně, zatímco u nás jeho distribuce moc neexistuje.

Galerie: Jednoslotová Nvidia GeForce GTX 1660 Ti od Colorfulu (Computex 2019)

První grafika Turing, které stačí jeden slot. Colorful má tenkou GeForce GTX 1660 Ti
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář