Colorful vypustil GeForce GTX 780 Ti Kudan. Chladič má volitelný vodní modul

0

Počátkem měsíce zde byla řeč o nereferenčním modelu GeForce GTX 780 Ti značky Colorful, grafické kartě iGame Geforce GTX 780 Ti Kudan. Firma nyní tuto grafiku vypustila na asijský trh, takže si můžeme srovnat její specifikace s přetaktovanými GTX 780 Ti dalších výrobců a podívat se na fotografie finální karty. Ukazuje se rovněž, že s hlavní atrakcí Kudanu – tedy s vodním blokem zabudovaným v tříslotovém chladiči – to bude složitější, než jsme si mysleli.

Než se dostaneme k chladiči, probereme nejdříve ostatní parametry. Colorful iGame Geforce GTX 780 Ti Kudan je plně nereferenční, PCB modelu je navrženo na míru. Všimnout si na něm můžete například napájecí kaskádu o 12 + 2 fázích s úhledně geometricky uspořádanými komponenty. Externí napájení se připojuje na dva osmipiny (Evga u exkluzivní karty edice Kingpin sáhla rovnou po třech konektorech, většině uživatelů ale „omezení“ na dva konektory vadit nebude).

Colorful iGame GeForce GTX 780 Ti Kudan (MyDrivers)
Colorful iGame GeForce GTX 780 Ti Kudan (MyDrivers)

S tímto zázemím má čip GK110 (v plné palbě se 2880 aktivními stream procesory) nastaven základní takt 1006 MHz a průměrná frekvence Boostu je 1072 MHz. Škoda je, že podobně jako ostatní výrobci ani Colorful nepřetočil paměti GDDR5 – jsou jich 3 GB a běží na 7 GHz. S takty je na tom tedy Kudan o zhruba 50 MHz lépe než například nereferenční Asus s chladičem DirectCu II. Pořád ale není přetaktován tak agresivně, jako model GTX 780 Ti GHz od Gigabyte. Zvýšení výkonu pomocí dalšího přetaktování by ale měl nahrávat robustní chladič se třemi axiálními ventilátory a výškou na celé tři sloty. Myslím, že tovární takty dle všeho nepočítají s případným napojením na vodní okruh, které by mělo zajistit dodatečnou chladící rezervu.

Fotografie z uvedení ukazují, že vodní blok, jenž známe z vizualizace prototypu, nebude běžnou součástí chladiče. Místo toho půjde o volitelnou součástku dost možná prodávanou samostatně, která se bude dát dovnitř nainstalovat v případě potřeby. To, že blok bude volitelný, poněkud ubírá z lesku karty. Na druhou stranu ale zase nebude přítěží při čistě vzduchovém provozu (pokud bude zajištěn dobrý kontakt, klasický pasiv by měl být o něco účinější než prázdný, byť žebrovaný blok).

Volitelný vodní blok. Ústí pro hadice míří dolů
Volitelný vodní blok. Ústí pro hadice míří dolů

Vymontovaný blok můžete vidět ve fotogalerii. Díky tříslotovému chladiči může být relativně silný, takže by mohl mít i poměrně solidní účinnost. Colorful nemusel dělat takové kompromisy jako Asus u rovněž obojživelné karty ROG Poseidon. Ta je dvouslotová, a vodní blok je proto u ní tvořen jen dosti tenkým plátem – u kterého už bych se bál, že průchod bude brzdit celkovou cirkulaci kapaliny). Blok by měl přijít místo lisovaného hliníkového pasivu do míst, ve kterých je v boku vidět otvor. Takováto modulární koncepce nicméně poněkud plýtvá místem; zdá se mi, že do dostupného prostoru se dal vmáčknout i větší blok.

 

Vzhledem k zabrání tří slotů a přece jen menšímu bloku bude pro uživatele, kteří již mají okruh vodního chlazení, asi lepší volbou karta se speciálním full-cover blokem. Hybridní chladiče jako tento ale dávají svůj smysl. Možnost napojení na vodníka může posloužit uživatelům, kteří s vodou počítají spíše výhledově. Kombinace s vrtulovým chladičem také zajišťuje, že kartu bude univerzálně použitelná. I když je otázka, zda by Kudan dokázal v zátěži vystačit jen s vodním blokem, či zda je dodatečné ofukování bezpodmínečně nutné i při vodním chlazení.

Zdroj: PC Games Hardware, MyDrivers

Ohodnoťte tento článek!