Compulab má miniaturní záložní zdroj fit-Uptime pro NUCy a jiná mini PC

0

Firma Compulab je jedním z mnoha výrobců minipočítačů – v průběhu let už jsme zde měli její výrobky fit-PC založené na čipech ARM (Utilite) i x86 (fitlet a fitlet-H s čipy Mullins od AMD). Stejná firma nyní přišla s docela zajímavým příslušenstvím pro uživatele takovýchto minipočítačů, včetně NUCů od Intelu – malou jednoduchou jednotkou UPS, kterou jim můžete zajistit záložní napájení.

Tato mašinka se jmenuje fit-Uptime a je konstruována na použití s minipočítači, kterým k běhu stačí napětí 12–19 V. Jde o malou krabičku, kterou zapojíte mezi externí zdroj počítače a počítač samotný (má 5,5mm kolíkový konektor). Pokud vám normálně teče elektřina ze zásuvky, propouští fit-Uptime napětí dodávané zdrojem, tedy v podporovaném rozsahu 12–19 V a s proudem maximálně 5 A.

Pokud dojde k výpadku, začne přístroj dodávat elektřinu ze své integrované baterie. Ta dává 12 V opět s proudem maximálně 5 A, maximální možný příkon počítače odpovídá tudíž asi 60 W. Mini PC, které budete fit-Uptimem jistit, tedy musí být ochotno s tímto napětím pracovat, což by mělo platit pro NUCy (přinejmenším některé jsou na 12V napájení stavěné, i když jejich adaptér je 19V). Stačit by to mělo dokonce i deskám jako je ASRock Q1900DC-ITX, pokud nenapájí příliš mnoho disků či periférií a fungovat to přirozeně bude s mašinkami od Compulabu, pro něž je fit-Uptime určený hlavně. Kromě toho se zařízení dá použít také jako univerzální 12V baterie.

Compulab fit-Uptime
Compulab fit-Uptime

K záložnímu napájení slouží akumulátor typu Li-Pol, který je integrovaný a nevyměnitelný (tedy bez servisního zásahu). Kapacita má být 18 Wh, což podle výrobce stačí na až tři hodiny provozu. To by ovšem musel počítač odebírat méně něž 6 W, při vyšší zátěži bude čas úměrně kratší. Vzhledem k tomu, že napájen je jen počítač sám a nikoliv už monitor, má tato UPS smysl hlavně u zařízení používaných v roli serveru, routeru, či podobného prvku.

Compulab fit-Uptime Compulab fit-Uptime

Nevýhoda je, že fit-Uptime nepodporuje komunikaci s připojeným PC, které tak nemá informaci o tom, že běží na záložní zdroj ani o tom, kolik mu ještě zbývá rezerv. Přístroj samotný má jen LED, indikující stav síťového napájení. Pro překlenutí běžných krátkých výpadků by to ovšem problém být neměl. Výhodou proti klasickým UPS je ale velikost – fit-Uptime měří jen 6,8 × 8,0 × 3,2 cm a váží 240 gramů.

Compulab fit-Uptime
Srovnání fit-Uptime s NUCem, fit-PC/Mintboxem a klasickou UPS

Compulab by měl tato zařízení začít prodávat příští měsíc za cenu 68 USD, případně se slevou při objednání ve větším počtu (100 a víc kusů) – v ceně je také pětiletá záruka. Oněch 68 dolarů u nás po započtení DPH vyjde na 2000 CZK. Za to se dá pohodlně sehnat klasická velká UPS, takže důvodem pro pořízení zařízení fit-Uptime budou skutečně hlavně ty minimální rozměry.

 

Zdroje: Compulab (1, 2), CNX Software

Ohodnoťte tento článek!