Computex 2008: Arktická zima ze Švýcarska

0

Chladiče CPU a GPU

Arctic Cooling patří společně s Thermaltake, Thermalright a Zalmanem k hlavním průkopníkům a inovátorům ve světě chlazení. Především mezi procesorovými chladiči způsobil slušný průvan. Oblíbené série se rozrostly o další členy, ke všem navíc dodává kvalitní teplovodivou pastu AC MX-2, která má znatelně lepší vodivé účinky než obvyklé „žvýkačky”, viz např. test na TweakTown.

Freezer, Alpine a ti další

Nejvíce pozornosti si zasloužil 608gramový macek Freezer Xtreme. S rozměry přípomínající pravidelnou krychli (131 × 100 × 130 mm) a vysokou hustotou 102 hliníkových žeber byste na první pohled hádali i hmotnost vyšší. Celá finta spočívá v umístění tichého 12cm ventilátoru dovnitř chladiče. Chladič jsme vám už několikrát představili (1, 2, 3), specifikace se ovšem vždy lehce měnily (minimálně vždy počty žeber). Teď už se snad jedná o finální verzi a poprvé také vidíme, kde je vlastně ventilátor umístěn. Xtreme lze umístit na všechny moderní patice AM2/AM2+/939/LGA775, uchladit by měl procesory s TDP 160 W. Ventilátor je v pasivu umístěn na antivibračních držácích, samozřejmostí je PWM regulace a v základu už dostanete kvalitní teplovodivou pastu AC MX-2. Záruka je u Freezeru tradičně šestiletá.

Freezer 7 LP je primárně určen do nízkých skříní, tj. desktopů nebo dnes už spíše HTPC. Díky malým rozměrům (109  x 108  x 53 mm) má sympatickou hmotnost 263 gramů. Čtyřicet hliníkových lamel a 80mm PWM větrák zvládnou uchladit 90W procesory. Bohužel stejně jako starší Freezer 7 není univerzálem, zatím je ohlášena pouze verze pro Intel LGA 775. Snad se objeví i verze Freezer 64 LP, na poli HTPC má AMD co nabídnout, byla by škoda, kdyby AC nezareagoval.

Alpine 7 GT a Alpine 64 GT, tvoří současnou nejnižší třídu procesorových krotitelů. Že je ze staré školy, je poznat už absencí heatpipe trubic. Díky menším rozměrům dokáže uchladit maximálně 70 W ztrátového tepla. Při srovnání s boxovanými chladiči AMD i Intelu má o něco menší výkon, zato však s menším produkovaným hlukem. Na nízké hlučnosti se podílí kvalitní 80mm PWM větráček a kvalitní pasta MX-2.

Krotitel grafik Accelero

Chladiče grafických karet Accelero jsou u nás velmi populární, díky nízké ceně a vysoké kvalitě pasivních modelů S1 a S2. Nejvýkonnějším modelem je Accelero Xtreme, který už jsme vám dříve otestovali. Proto jen krátce připomenu, že existuje hned ve třech verzích 9800, 8800 a 2900 podle různého způsobu uchycení, číslo uvádí nejvýkonnější model, na který lze chladič použít (GF 9800 GTX, 8800 GTX/Ultra (G80) a HD 2900 XT). Důležitá čísla pro zapamatování jsou 3 (počet ventilátorů), 5 (počet heatpipe), 33 (procentní účinnost oproti stock chladičům), 80 (rozměr ventilátoru v mm), 107 (počet hliníkových žeber), 240 (W ztrátového tepla zvádne uchladit), 560 (gramů).

Pro nižší třídu grafických karet je připraven AC Twin Turbo. Oproti Xtreme shodil jednu heatpipe a jeden ventilátor, pasivní část se také zmenšila. Z toho vyplývá nižší účinnost chlazení, Twin Turbo si poradí „pouze” s 130W grafikami. Přesto nabídne tichý chod a lepší výkon oproti stock chladičům. Upgradovat můžete karty Radeon HD 38xx, HD 2600, HD 2400, x1800, x1950, x1300, x1650 a GeForce 8800 GT/GTS (G92), 9600GT, 8600/8400, 7300, 7950 GT, 6800/6600.

Pro OEM trh je určen Accelero L1 (např. ECS, Inno3d). El-jednička přišla o jeden ventilátor a všechny heatpipe. Uchladí 100 W tepla a kompatibilita je stejná jako s Twin Turbem.

Další produkty

Chladíme RAM, notebook i orosené čelo

Arctic Cooling se vás bude snažit přesvědčit o důležitosti chlazení operačních pamětí. Arctic RC je osaditelný na DDR2 i DDR3 paměti. výrobce se chlubí o 34 °C nižší teplotou v zátěži v připadě použití RC oproti holým RAM. Pro maximální přetaktování nebo velké paranoiky je připraven Turbo Modul se dvěma větráky, který se na Arctic RS nasadí.

AC myslí i na mobilní uživatele. Teplo z notebooků používáných na klíně prý způsobuje neplodnost, díky chladící podložce se už nemusíte bát. Aktivní podložka pro notebooky dostala název Arctic NC. Napájení dvou ventilátorů bude probíhat zkrz USB rozhraní a abyste zbytečně nepřišli o konektory, NC v sobě obsahuje USB rozbočovač. Podložku je možné použit pod notebooky o rozměrech 12-19 palců.

Arctic Breeze už možná znáte. Malý 92mm ventilátor do USB má nastavitelné otáčky a otočné rameno, který si můžete libovolně přizpůsobit. Účinný nástroj do kanceláře aneb pro malé děti nevhodné.

Arctic uchladí opravdu vše: procesor, 2 grafiky, paměti, postará se o přívod i odvod vzuchu, vše samozřejmě ve skříni Silentium, která se postará o pevný disk. Napájecí zdroj je rovněž Made In Arctic.

Vysoce efektivní Fusion 550

Arctic Cooling má i svého závodníka v soutěži o nejúčinnější zdroj. Nový 550W zdroj Fusion 550RF by měl nahradit současné 550F, které nalezneme ve skříních Arctic Silentium. Zatím o zdroji moc informací nemáme.

Anglická zkratka pro zdroj PSU neboli Power Supply Unit je v případě Fusionu vtipně pozměněna na Payment Saving Unit, což volný překladem znamená, že vám díky vysoké účinnost ušetří peníze. Přeloženo z reklamštiny: certifikaci 80 PLUS Standard, která zaručuje 80% účinnost při zatížení 20/50/100 %, už dneska nabízí většina výrobců, AC tedy ničím nevybočuje. Tiché chlazení mají na papíru také všichni, ale třeba Fusion nakonec opravdu překvapí.

Ohodnoťte tento článek!