Computex 2008: Qimonda a Aeneon

0

Qimonda jako společnost je poměrně mladá, jelikož ale vznikla z paměťové divize Infineonu, může se chlubit dlouholetými zkušenostmi. V posledních měsících o Qimondě bylo slyšet zejména v souvislosti s rychlými pamětmi GDDR5. Je to totiž po dlouhé době poprvé, co někdo překonal GDDR čipy od Samsungu. Snad jsem vás dostatečně navnadil, pojďme se tedy podívat ke stánku nového výkonového leadera.

Jak bývá u výrobců DRAM pamětí zvykem, kromě toho, že dodávají čipy na zakázky výrobců paměťových modulů, nabízí také vlastní produktovou řadu. U Qimondy se o to stará dceřiná společnost Aeneon, od ní si můžeme koupit jak obyčejné moduly držící se specifikací JEDEC, tak výkonné moduly pro overclockery – pro ně je určena řada Aeneon XTune.

  

Na výstavku Aeneon pochopitelně umístil takové moduly, které si z nějakého důvodu zaslouží pozornost. Společnost vyrábí i paměti pro servery, na obrázku vpravo vidíte Registered DDR2 modul s kapacitou 4 GB a rychlostí 667 MHz. Do záběru se nevešel modul se stejnými specifikacemi typu FB-DIMM.

  

Stále paměti pro servery, tentokrát ale Registered DDR3 a konkrétně modul s kapacitou opět 4 GB, ale frekvencí 1066 MHz. Na prvním obrázku dole vidíte také část DDR3 modulu v nízkoprofilovém provedení.

  

Dále zde máme paměti pro notebooky. Vlevo vidíte gigabajtový SO-DIMM modul, který je certifikován pro provoz na 1333 MHz. Bohužel, zatím žádný mobilní čipset na trhu paměti DDR3 nepodporuje, to ale brzy napraví Centrino 2 a northbridge Intel čtyřicítkové řady. Plnou rychlost 1333 MHz ale uvidíme maximálně v rozměrnějších herních laptopech, kde se na výdrž na baterii tolik nehledí.

Potřebujete ve svém notebooku nadměrné množství operační paměti? Pak by vás mohl zaujmout 4GB modul typu DDR2 s frekvencí klasických 800 MHz.

  

Nejrychlejší moduly Aeneon XTune jsou certifikovány pro provoz až na 1866 MHz. Na trhu jsou sice i rychlejší soupeři, i tak je to ale úctyhodný výsledek. Zajímavější je tentokrát obrázek vpravo. Qimondě se podařilo skloubit nízkou spotřebu DDR3 s širokou podporou řadičů DDR2 – sice se jedná o DDR2 čip, namísto standardních 1,8 V mu ale pro napájení stačí 1,5 V, což je referenční hodnota pro DDR3.

Zde je výběr paměťových čipů z nabídky Qimondy. Od DDR2 s efektivním taktem 1 GHz, přes dvojnásobně rychlé GDDR3 až k XDR a GDDR5. Čipy XDR, které používá například Playstation 3, běží fyzicky na 400 MHz, efektivně ale na 3,2 GHz. U GDDR5 udává Qimonda pouze efektivní takt, rovných 5 GHz.

  

Detailní pohledy na XDR a GDDR5 čipy. Vinou JPEG komprese jsou bohužel popisky na čipech nečitelné 🙁

DDR3 moduly Aeneon XTune, které už jsme viděli na výstavce, běží v předváděcí sestavě.

A to už je ze stánku Qimondy a Aeneonu vše. Chystáme pro vás další reportáže z Computexu 2008, zítra se můžete těšit na virtuální exkurzi k Arctic Cooling.

Ohodnoťte tento článek!