Computex 2008: Thermalright a Zalman

0

Thermalright

Thermalright

Začneme u stánku Thermalrightu. U něj byly k vidění téměř výhradně pasivní chladiče využívající heatpipes. Thermalright má pasiv na všechno: na procesor…

  

Na prvních fotografiích je chladič Thermalright True Black 120. Jedná se vlastně o černě lakovanou verzi chladiče Ultra-120 eXtreme, kromě černé barvy k němu ale navíc dostanete lepší teplovodivou pastu (Chill Factor 2 namísto Chill Factor) a dvě spony pro připevnění 12cm větráků, aby jeden mohl foukat dovnitř a druhý sát vzduch ven z žebrování.

  

Thermalright AXP-140 je určen pro HTPC a aby nebyl problém s kompatibilitou s tenkými skříněmi, chladič se rozrostl do šířky. Prostorová omezení, jakým musí čelit, mu ale neubírají na dokonalosti: pro přenos tepla je použito celých dvanáct heatpipes.

Dále má Thermalright pasiv i na grafickou kartu.

  

Chladič jménem T-Rad 2 je rozměrný pasivní heatsink, který by neměl mít problém uchladit většinu dnešních grafických karet. Oproti známému HR-03 je T-Rad 2 skladnější a lze jej namontovat pouze jedním způsobem. Základna je s žebrováním spojena šesti dlouhými heatpipes.

  

Bývá zvykem, že výrobci chlazení navrhují i skříně, a nejinak je tomu u Thermalrightu. Zde vidíte jeho Box-1. Na první pohled vás asi zaujme šest osazených větráků, věnujte ale pozornost uložení pevných disků a také tomu, že deska není uložena u zadní strany skříně, čímž je uživateli zapovězen snadný (jestli ne veškerý) přístup ke všem portům, které jsou na zadním panelu desky nebo na záslepkách rozšiřujících karet. Toto uspořádání má ale i své výhody. Věnujte pozornost chladiči na grafické kartě: heatpipes odvádějí teplo úplně pryč, u klasické skříně by heatsink trčel ven. Chladič je zřejmě prototyp, v katalogu Thermalrightu jsem jej nenalezl.

Slíbil jsem vám kuriozity a pokud vám skříň Box-1 nepřipadala dost výstřední, snad vás zaujme TR-360. Herní konzole Microsoft Xbox 360 nechvalně proslula problémy s přehříváním a tak se Thermalright rozhodl vzít věci do vlastních rukou. Konzole nejsou primárně určeny pro vylepšování a úpravy a lidé s takovými choutkami jsou zpravidla majiteli PC. Přesto, pokud máte Xbox 360, bojíte se přehřívání a už vám skončila záruka (v USA to totiž nejsou tři roky jako v EU, ale standardně pouze tři měsíce), Thermalright TR-360 může být řešením pro vás.

Zalman

Zalman

Zalman je známý korejský výrobce systémů chlazení. Asi nejvíce z nás si s touto značkou spojuje chladiče vějířovité konstrukce, jako například CNPS7000 a CNPS7700 pro procesory nebo řada VF700 pro grafické karty.

Tato výstavka zachycuje několikaletou historii chladičů Zalman pro procesory. Všechny zde vystavené modely se ale stále vyrábějí a prodávají. Nejmladšími přírůstky jsou modely CNPS9300 AT a CNPS9900.

Vedle ostatních chladičů působí CNPS9300 AT velmi kompaktním dojmem, větrák má ale průměr 92 mm a podle toho si můžete udělat představu, jak je asi celý chladič velký. Na tabulce s popiskem se dozvídáme, že heatpipes ve tvaru číslice 8 má Zalman patentované.

  

Zalman CNPS9900 je nový high-endový velikán. Jeho větrák má průměr 120 mm a chladič používá „tunelovou“ konstrukci (jak to sám výrobce nazývá). Větrák je mezi dvěma bloky žebrování a aby se proud vzduchu nestáčel tam, kam nemá, kolem větráku je plastový kryt. Celé to vypadá velmi efektně. Jelikož je CNPS9900 vyroben z čisté mědi, váží úctyhodných 766 gramů.

  
  
  

Následují skříně řady ZMachine.

  

Zalman ZMachine GT1000 (vlevo) je víceméně klasická skříň, o stálý průvan se starají dva větráky vepředu a jeden vzadu pod zdrojem. ZMachine LQ1000 je v nabídce Zalmanu novinkou. Ve skříni je evidentně integrován systém vodního chlazení, ke kterému patří i velký větrák v bočnici.

Také návštěvu stánku Zalmanu zakončíme kuriozitou. Tentokrát jí je ovládací zařízení (netroufám si říci „myš“) Zalman FPSGun.

Zalman tvrdí, že FPSGun je ergonomičtější, než klasická myš. Senzor umístěný v přední části zařízení by měl usnadnit hráčům míření. Má tato koncepce šanci se ujmout? Obávám se, že většina progamerů raději zůstane věrná svým klasickým myškám.

To je zatím vše, můžete se ale těšit na další reportáže z Computexu, který se jako vždy koná v tchajwanské metropoli Taipei.

Ohodnoťte tento článek!