Computex 2010: Asus řádí nejen v základních deskách

0

Kdo tak mohl mít největší stánek Computexu, desky s Intel P67 a H67

Zatímco na Cnews.cz jsme vás informovali o projektech Asusu na poli notebooků, multimediálních krabiček (O!Play HD2 a Cine 5) či smartphonů s Androidem:

Computex
2010 – Asus s tablety i nablýskanými sporťáky

Eee TabletNa stánku Asusu jsme
viděli luxusní notebooky Lamborghini, nové modely počítačů z rodiny Eee
včetně EeeKeyboardu a tři různé koncepty tabletů. Klasický konvertibilní
netbook, EeePad z Windows 7 a Eee Tablet s černobílým displejem. A
také…

číst dál (Cnews.cz)

… na ExtraHardware se podíváme na vše, co tvoří a bude tvořit střeva stolních počítačů, na něž stále nedáme dopustit. O tom, že si Asus připravil na Computex skutečně nemálo komponent a periferií a že tento trh sice stagnuje, nicméně neklesá, vás nebudeme asi muset přesvědčovat dlouho.

Computex není stejným veletrhem jako třeba Invex-Digitex, nebo CeBIT. Nejde mi teď o rozměry, ale spíše o způsob realizace. Na výstaviště se totiž promění část centra Tchaj-peje s hotelovými komplexy a teprve před pár lety vyrostla trochu stranou obří hala Nangang. Asus se svým hlavním „stánkem“ zůstal právě v centru a co do rozlohy byl zřetelně největší. Stejně jako jsme rozdělili články my na webech Extra Publishingu, i Asus měl výstavku dělenou na počítačové komponenty a spotřebku.

Ani u Asusu nechyběly půvabné hostesky, více než pro stánek jich však Asus najal pro dříve konanou tiskovou konferenci a prezentaci novinek. Jako po každém větším veletrhu pro vás určitě připravíme jeden oddechový článek věnovaný právě hosteskám, teď se soustřeďte spíše na techniku, k níž se snažily bělostné dívčiny přilákat kolemjdoucí. Ultimate ROG (Republic of Gamers) Rigs jsou modelové sestavy pro nejnáročnější hráče. Osazené ve stylových skříních Asusu a nabité novými a povětšinou velmi drahými komponentami.

 

V takové obyčejné herní sestavě podle Asusu jste mohli najít třeba Core i7-980X, dva Radeony HD 5870 Matrix Platinum (2 GB GDDR5) anebo novou zvukovou kartu Xonar Xense se sluchátky od Sennheiseru, ke které se ještě dostaneme (konkrétně model CG6190 byl myslím osazen ale jen SupremeFX X-Fi, který se dodává spolu se základní deskou série ROG). Všechny komponenty si vyrábí Asus sám, výjimku připustil pouze u vodního chlazení. Zde přišel ke slovu jednoduše instalovatelný a námi recenzovaný kit Corsair H50.

Výroba retailových základních desek je takovou tchajwanskou prestižní disciplínou. Chvíli do ní chtěl promluvit čínský Foxconn, ale dnes už je víceméně zpátky na místě dodavatele různých konektorů a plastových částí pro mistry oboru z ostrova Formosa. Začínáme zostra, P8P67D Deluxe je osazena už čipovou sadou Intel P67 Express a tedy připravena pro platformu LGA 1155 (mikroarchitektura Sandy Bridge).

Čipset Intelu by měl už podporovat SATA 6 Gb/s, USB 3.0 je stále ještě realizováno přídavným čipem. Rozložení prvků na základní desce je myslím příkladné, potěší i zachování konektoru (a rozhraní) IDE či PS/2. K čemu jsou dobré technologie Stack Cool, MemOK!, EPU, TurboV či Xtreme Phase najdete v už vydaných recenzích základních desek Asus na EHW.

Jelikož už Clarkdale ukázal, že se s Intelem a jeho integrovanou grafikou do HTPC musí počítat, čekáme v tomto směru od Sandy Bridge další vylepšení. I ve hrách se v průměru výkonnostně iGPU v Clarkdale (či Arrandale) ve výše taktované verzi (900 MHz v i5-661) přibližoval výkonu GeForce 9300 (Ion) či Radeon HD 4200 (780G). Čipová sada H67 bude tou, která umožní vyvést grafický výstup z procesoru Sandy Bridge a určitě souhlasíte, že vhodným formátem desky je micro ATX.

P8H67D-M Pro opět kombinuje nejnovější technologie se zpětnou kompatibilitou (D-Sub, PS/2, IDE), rozložení prvků je skoro stejně dobré jako u full ATX P8P67D Deluxe. Kompromisy jako třeba konektory SATA těsně pod sloty DIMM někde inženýři Asusu udělat asi museli. Kdybyste zatoužili pro full AT desce s H67, je tu pro vás P8H67D-M LX a do nižšího rozpočtu se naopak vejde P8H67D-M bez Pro.

Asus nezapomněl ani na uživatele platformy AMD. Nebudeme začínat atraktivní Crosshair IV Formula ani dražší variantou Extreme s Hydrou, ale raději se podíváme o stupínek níže. Deska M4A89TD Pro/USB3 s AMD 890FX a SB850 není o moc hůře vybavená než desky série ROG a stejně jako třeba Crosshair IV má technologie Turbo Unlocker (vlastní pojetí Turba pro procesory AMD, které funguje nejen s novými Phenomy II X6 xxxxT, ale všemi staršími Phenomy II Black Edition) a Core Unlocker (snadná aktivace zablokovaných jader CPU i bez funkce Advanced Clock Calibration)

P6X58D Premium je oproti tomu aktualizací nabídky pro LGA 1366 (procesory Core i7-9xx). Deska proti předchůdkyním nabízí hlavně podporu SATA 6 Gb/s a USB 3.0. Chlazení s velkou odvětrávací plochou protkané heatpipe, takřka ideální rozložení či 16 fází pro samotný procesor nás už ani u vyšší střední třídy Asusu nepřekvapí.

Mini ITX krásky, Sabertooth X58 a Asus Ares

To AT5IONT-I Deluxe si nás svým velmi šikovným pasivním chladičem podmanila. Integrovaný Atom D425 či 525 je doplněn čipsetem NM10, dva SODIMM jsou připraveny pro DDR3-800. Formát mini ITX jste asi poznali, přímo na desce také Wi-Fi (b/g/n). Název vám jistě správně napověděl, že je osazena také grafika Nvidia Ion Next-gen, tedy GPU s podporou DirectX 10.1 a vypínací technologií Optimus.

 

U základních desek byl vystavován také tento ošklivý, leč praktický přední panel pro USB 3.0:

Raději ale zpátky k mini ITX. Je tu totiž ještě jedna lahůdka: M4A88T-I Deluxe. Tenhle mazlík sice nemá už rovnou od Asusu vyřešeno i chlazení, zato si k čipsetu 880G se schopnou integrovanou grafikou můžete osadit výrazně výkonnější procesor než jakým jsou nové Atomy. Radkovi se podařilo to na fotkách umně skrýt, ale pozorné oko za velkým modrým pasivem na čipsetu zahlédne kousek plnokrevného konektoru PCIe ×16. Tady se tedy můžete s výkonem malého počítače pořádně rozšoupnout a nezůstat omezeni integrovaným procesorem ani integrovanou grafikou.

 

 

Svou šavlozubku už mají i zájemci o špičkovou platformou Intel LGA 1366. Sabertooth X58 ve vojenském oblečku je osazena čipsetem Intel X58 (Tylersburg), který se vyznačuje mj. i vhodností pro Multi-GPU. Minimálně dvěma kartám nabídnem vždy plných 16 PCI Express 2.0 linek, pro třícestné Multi-GPU je k dispozici konfigurace 16+8+8. Sabertooth X58 se vyznačuje stejnými lákadly jako námi už dříve recenzovaná Sabertooth P55i: chladiči CeraMIX a military-class součástkami jako kondenzátory TUF či kvalitnějšími MOSFETy.

Vypadá to sice jako odbočka, ale když ona si grafická karta Asus Ares („Radeon HD 5870 X2“) s velikostí základní desky vlastně moc nezadá. Duální Radeon HD 5870 s obrovitým chladičem nese 2× 2 GB paměti GDDR5 a takty jsou opravdu jako u HD 5870 (tedy 850 MHz pro jádro a 4800 MHz efektivně pro paměti). Supervýkonná bestie si řekne o trojité přídavné napájení a opět bude vyrobeno jen omezené množství kusu. Každá číslovaná karta by měla stát zhruba tolik, co karty z předchozí edice Mars, u nás v přepočtu tedy klidně kolem 28 000 Kč.

Ares jste mohli najít také osazený v Rampage III Extreme, nekorunované to vládkyni všech desktopových základních desek Asus.

Immensity, Rampage III Gene, servery i pracovní stanice

O základní desce Asus ROG Immensity, díky spojení Lucidlogix Hydra 200 a integrovaného Radeonu HD 5000 včetně vlastní grafické pamětí nejzajímavější to nové desce v expozici Asusu jsme vás už informovali minulý týden prostřednictvím aktuality. Abyste nemuseli ze článku odcházet, rychle si fakta o této desce zopakujeme.

Radek Babíček ze zaměstnance Asusu vytáhnul, že Asus na v
budoucnosti špičkově vybavenou základní desku ROG Immensity (momentálně
jde jen o koncept) osadil nikoli obyčejný čipset s integrovanou
grafikou, ale rovnou právě grafickou kartu z řady Radeon HD 5000.

Na
fotografiích můžete vidět zřejmě čip AMD Redwood, jestli bude výsledek
podobný výkonem spíše Radeonu HD 5670 nebo slabšímu modelu, to už se
nedozvídáme. Ve skutečnosti byli průvodci stánkem Asus sami zřejmě
trošku zmateni, protože jednomu novináři řekli, že jde o HD 5770
(Juniper má však tvar obdélníku), jinému, že jde o HD 5450.

 

Jak jste z fotografií určitě také
poznali, jedná se o základní desku pro nejsilnější procesory Intelu,
tedy LGA 1366 (Core i7-900). Čipovou sadou je stále Tylersburg (X58) a
jsme zvědavi, zda Asus zakoupí kromě licence na CrossFireX (zde není
třeba za nic platit) i SLI, nebo po vzoru MSI (Big Bang Fuzion) bude
spoléhat jen na Hydra N-Mode. Když jsme u toho, za pozornost stojí také
fakt, že zatímco na Big Bang Fuzion, jestli se nepletu, byl nejvyšší čip
řady Hydra 200, tedy LT24102 s možností připojit až čtyři GPU, na
Immensity je pouze levnější LT22102, který je třícestný (můžete připojit
dvě grafiky).

Samozřejmě tu
ještě Hydra X-Mode pro v highendu zřejmě nepříliš užitečnou kombinaci
Radeonu s GeForce. A-Mode, spojení dvou Radeonů, se pak může hodit na
světové rekordy v 3DMarku a pro všechny hry, které se nemají s
CrossFireX moc rády. Ještě tak zařídit nějaké softwarové přepínání a
bude to skoro dokonalé. O tom, kdy se koncept promění v běžně prodávanou
desku a kolik nás bude celá legrace stát, se Asus ještě nezmiňuje.

Crosshair IV Extreme se od o něco levnější Crosshair
IV Formula
liší především přidáním Multi-GPU čipu Lucidlogix Hydra umožňujícího spřáhnout i Radeon s GeForce dohromady. Jiné osazení čipy jde také ruku v ruce s trochu jiným uspořádáním PCB a také pozměněným chladičem. Všimněte si také vždy dvouslotového prostoru pro kartu případně osazenou v každém PCIe ×16 konektoru.

 

Rampage III Gene si zase právem nárokuje titul nejnabušenější micro ATX deska. Platforma LGA 1366 s čipsetem X58, šest slotů DIMM, dva sloty pro grafické karty a rozložení komponent stejně dobré jako byste se dívali na plné ATX.

Asus samozřejmě nedělá jen základní desky pro desktop, na druhou stranu samozřejmě na výstavišti neodhalí každý OEM kontrakt, který má. Nicméně desky řady WD Supercomputer pro pracovní stanice nebo serverová legrace s Atomem D510, dvěma gigabitovými síťovkami a vzdálenou správnou zvaná Hummingbird nechyběly.

Asus a monitory: 3D, LED, multi-touch i IPS

Od komponent se na chvíli přesuňme k periferiím a to těm, které jsou podle čtenosti článků zřejmě nejsledovanější: monitorům. PG27H je prvním 27″ 3D monitorem, resp. 120Hz LCD panelem, abychom byli přesní. Rychlé TN má rozlišení 1920 × 1200 px a kromě uhlopříčky a 120 Hz zaujme asi už jen vnějším provedením.

Další fotografie jsme opravdu nepořídili u stánku Eiza, jsme pořád u Asusu. PA246Q je určen pro profesionální použití a umí barevný profil AdobeRGB. Použitým panelem je IPS, konkrétní varianta nám nebyla sdělena. I další parametry a výbava jsou oslnivé, Radek hned na místě otestoval povedený stojan. Teď už jsme zvědavi hlavně na cenu.

Kdo tipoval, že po 3D a nějakém kvalitnějším panelu přijde na přetřes multi-touch, tipoval správně. Asus VT22 je dotykový 21,5″ TN s full HD (1080p) s optickým snímáním.

Na třech panelech VG236H byla demonstrována veřejně stále nedostupná technologie Nvidia 3D Vision Surround. Tak snad je vydání této ještě daleko menšinovější záležitosti než ATI Eyefinity už na spadnutí.

 

Mezi LCD TV a tzv. LED TV (ano, víme, že jsou to LCD TV s LED podsvícením) se ukrýval i počítačový LCD monitor s LED: LS248H. Full HD skoro-čtyřiadvacítka se nezaměřuje ani tak na pozorovací úhly (TN), jako spíše na design. To samé se dá říci o jeho dvojčeti, MS248H.

MT276H a VE276Q jsou 27″ TN, u kterých Asus vyzdvihuje konektory pro mnoho rozhraní, u druhého pak ještě dva 3W reproduktory.

Xonar Xense, EAH5870 Matrix Platinum, Bravo

Jednou z hvězd expozice Asusu byla nová zvuková karta Xonar Xense. Xonary si získaly uznání i audiofilů, značky Xense se bude snažit dobré jméno ještě podtrhnout. Je totiž na sluchátcích (resp. headsetu) od Sennheiseru, které podle krátkého poslechu hrály dost slušně. Xonar Xense je vybavena 6,3mm konektory, proto bude tento speciální headset přímo součástí balení zvukové karty.

Asus k Xense dodává software, který má hráčům pomoci lépe odhalit, odkud se střílí. Zvýraznění není superchytrým adaptivním algoritmem detekující všechny správné zvuky patřící střelbě, ale bohužel podle všeho hodně zvýrazňuje výšky a zbytek zvukového spektra naopak dost zaniká.

Na jedné fotografii je ještě soundbar od Asusu, který se skládá ze šesti reproduktorů. Zde už nebylo možné přímo na místě pořádně kvalitu zvuku vyzkoušet, ale Radkovi se zdál zvuk poměrně slušný, podání basů pak řekněme solidní, prostorovost zvuku povedená.

 

Nová Bravo je výrazně lepší
než Bravo 9400 GT, kterou jsme před delší dobou recenzovali. Dobré
zůstalo (dálkové ovládání, Splendid), ale novějš GPU obsahuje schopnější
videoprocesor (VP4) a hlavně byl malý ukřičený větráček nahrazen
bezhlučným pasivním chlazením.

EAH5870 Matrix Platinum
momentálně vévodí rekordům dosažených s jednočipovou grafikou. Tento 2GB
Radeon HD 5870 je přetaktován už od výroby a hlavně se díky robustnímu
napájení s ním můžete pustit do dalšího, pořádného taktování. Oproti
referenčnímu řešení je vylepšen také chladič. Přidaný čip nazvaný
pompézně Super Hybrid Engine umožňuje ve spolupráci s oblužným softwarem
iTracker ovládat ventilátory, frekvence i napětí a samozřejmě poskytuje
i HW monitoring.

Grafickými kartami naši prohlídku novinek a aktuálních produktů Asusu zakončíme a s klidným svědomím vám slíbíme, že pár zajímavostí z Computexu 2010 si ještě přečtete v dalších článcích. Aby bylo všechno v pořádku, ještě připojujeme aktualizovaný seznam už vydaných článků a aktualit z tchajwanského počítačového veletrhu:

Ohodnoťte tento článek!