Computex: 40fázové napájení od Asusu a přetaktovávací záruka od MSI

0

Společnost Asus jakoby předvídala závody v elektrozbrojení v podání jistého konkurenta. Na desku s 32fázovou napájecí kaskádou, představenou firmou Gigabyte, měl totiž Asus připravenou odpověď. Je jí prototyp základní desky, zatím označený jako Asus Wolverine. V poněkud ztřeštěném poměřování si jejím prostřednictvím Asus vydobil hezký náskok, podařilo se mu totiž kolem socketu pro procesor nahustit napájecích fází rovnou 40.

Asus Volverine

Jak můžete vidět na fotografiích, součástky se musely vydat i na zadní stranu PCB. Jinak je Wolverine velmi slušně vybavenou desku. Disponuje bezdrátovým modulem, zdvojeným Ethernetem, hravým zájemcům nabídne i tlačítka a displej pro taktovací experimenty mimo skříň. Tedy pokud se někdy dostane na trh. Přes marketingovou slávu totiž asi vpravdě obludné napájení nebude tak zázračné, aby se skutečně vyplatilo. Cena součástek však reálná bude, takže neviditelná ruka trhu by mohla sériovou výrobu tohoto prototypu zarazit.

 Asus Volverine

Asus Volverine

Naproti tomu MSI zvolilo strategii poněkud odlišnější. Pro přetaktovávače představilo základní desky kapánek střídmější, byť se například stále chlubí součástkami „armádní jakosti“. MSI Z77 MPower a X79 MPower ze série Big Bang disponují pouze 16 fázemi (respektive druhá jmenovaná jich dokonce má „jen“ 9 + 2), ačkoliv vybavené jsou desky srovnatelně. Zákazník si tedy přijde na tlačítka, displeje i bezdrátové moduly.

MSI totiž zřejmě zavrhlo taktiku hrubé síly a jde na věc jinak. Své desky prohlašuje za „certifikované“ pro přetaktování. V souladu s tím vám tedy oficiálně „dovoluje“ se této kratochvíli věnovat, aniž byste se jakkoli vystavovali nebezpečí ztráty záruky. To znamená, že pokud výrobek odejde do křemíkového nebe následkem přetaktování, MSI vám jej v rámci záruky vymění.

MSI Z77 MPower

 MSI X79 MPower

Vzhledem cenám špičkových desek taková záruční výměna může docela potěšit. MSI chce možná také vyslat signál, že si je zcela jistá houževnatostí svých výrobků. Uvidíme, zda bude mít tato politika úspěch a zda trumfne konkurenci s přepjatými parametry hardwaru.

Zdroje: VR-Zone, AnandTech, techPowerUp

Computex: 40fázové napájení od Asusu a přetaktovávací záruka od MSI

Ohodnoťte tento článek!