Computex: koncept Asus Zeus – highendová deska integrující duální grafiku

0

Mezi přehršlí základních desek se na Computexu objevila i jedna skutečně exotická. Jde o koncept Zeus od společnosti Asus. Ten v sobě spojuje highendovu platformu Intelu s čipsetem X79 Express a socketem LGA 2011 s integrovanou duální grafikou. Fotografie konceptu přinesl server VR-Zone.

Na desce zcela chybějí rozšiřující sloty PCI Express nebo PCI. Právě jejich tradiční místo zaujímají dva zatím nespecifikované grafické čipy a jim příslušející paměti. Ty kryje pasivní chladič, který je sice docela rozměrný na poměry základních desek, v měřítku grafických karet však působí překvapivě drobně. Důvodem pro toto překopání koncepce ATX desky může být snaha o kompaktnější řešení. Rozšiřující sloty se dnes totiž používají prakticky výhradně pro připojení grafických karet.

Koncept Asus Zeus (zdroj: VR-Zone)

VR-Zone se domnívá, že grafickou část tvoří čipy Tahiti (Radeon řady HD 7900). V takovém případě by fakticky mohlo jít o Radeon HD 7970 X2. Osobně bych očekával spíše použití mobilních grafických čipů, zejména kvůli chlazení. Na desce však můžeme vidět čtveřici napájecích konektorů (dva šestipiny a dva osmipiny), což by spíše naznačovalo grafiku klasicky žravou. Možným vysvětlením této záhady je, že chladič je pouze atrapou, osazenou na desku za účelem demonstrace. Funkční řešení by zřejmě plně zakrývalo plochu grafické části a neobešlo by se bez heatpipe (a zřejmě ani ventilátorů).

Koncept Asus Zeus (zdroj: VR-Zone)

Zbytek desky již tak záhadný není. Osadit můžete až 8 modulů DIMM a deset zařízení SATA (zadní panel přidá ještě dvojici eSATA), z čehož 8 přenáší data rychlostí 6 Gb/s. Na desce se nacházejí také tlačítka a displej, které se budou hodit při experimentech mimo skříň počítače. Podle všeho je deska vybavena i bezdrátovou konektivitou.

Koncept Asus Zeus (zdroj: VR-Zone)

Zadní panel mimo zmíněných portů eSATA, audio výstupů a Ethernetu nese 8 portů USB 3.0. Nalézá se zde i dvojice obrazových výstupů (HDMI a DisplayPort). Tím však možnosti připojení monitorů nekončí, neboť deska zároveň disponuje dvojicí portů rozhraní Thunderbolt. Prostřednictvím nich lze připojit nejen další obrazovky, ale také jiná externí zařízení. Thunderbolt zde tedy kompenzuje nemožnost instalace rozšiřujících karet.

Koncept Asus Zeus (zdroj: VR-Zone)

Desku asi zatím sériová produkce nečeká, nevíme ani, do jaké míry je funkční. Je ale dost možná ukázkou toho, jak by počítačový hardware mohl vypadat v blízké budoucnosti. Dnes málo využívané rozšiřující sloty by mohly zcela zmizet (případně být nahrazeny kompaktními variantami jako je mSATA a mini-PCI Express). Grafické karty by se přestěhovaly buď do procesoru, nebo přímo na základní desku. Další případné příslušenství se již bude zapojovat pomocí Thunderboltu.

Rozměry desktopů by se tak mohly zmenšit, což by možná opět zvedlo jejich popularitu, upadající tváří v tvář notebookům a počítačům typu All-in-One. V trendu zmenšování klasické počítače poněkud zaspaly. Možná ale, že se s tím výrobci nyní rozhodli něco udělat. Lze tak soudit i například ze starších zpráv o možnosti přechodu desktopů na 2,5″ disky.

Zdroj: VR-Zone

Computex: koncept Asus Zeus – highendová deska integrující duální grafiku

Ohodnoťte tento článek!