Connection Meter: (nejen) o připojení vám poví vše

0

Connection Meter je ryze česká aplikace vzniknuvší před více než deseti lety, která za dobu své existence stačila posunout svůj tachometr verzí již na osmičku. Zda se program stal klasikou českého software, jak píší sami autoři na svých stránkách, zde hodnotit nebudeme – rozhodně však budeme svědky toho, že byla na tomto kusu software odvedena velice slušná porce práce.

Instalace a úvodní nastavení

Connection Meter můžete stáhnout např. zde.

Instalaci spustíte klasicky dvojklikem na stažený exe soubor. Po nahrání potřebných dat do zvolené složky vás instalace provede několika kroky iniciálního nastavení. Nejdříve jste dotázáni, zda chcete aplikaci povolit menit přístupová práva (ve většině případů je vhodné zvolit ano). Dále budete nasměrováni k určení vašeho internetového připojení a grafické podoby, v jaké chcete aplikaci zobrazit.

Všechny provedené volby můžete kdykoliv změnit za chodu programu v nabídce Nastavení.

Základní funkce: připojení k internetu

Po spuštění se vám v pravém dolním rohu zobrazilo malé okno – a to v právě takové grafické podobě, jakou jste si při instalaci zvolili. V levé dolní části okna si všimněte číselného údaje, který je označen jednotkou rychlosti bitů (resp. kilobitů, megabitů) za sekundu (bps). Tento údaj značí aktuální využívanou rychlost vašeho připojení. Graficky je tato hodnota znázorněna proužkem v horní části okna.

Procentuální údaj se zase týká využití procesoru. Ten ukazuje, z kolika procent právě teď využíváte maximální kapacitu výkonu vašeho CPU.

Vpravo dole najdete ukazatel právě zpracovávaných SMS zpráv, které jste zadali k odeslání. Jak posílat pomocí Connection Meteru zprávy se dozvíte dále.

Statistika nuda je, má však cenné údaje – třeba o stažených datech a době připojení

Když kliknete na ikonu žlutého telefonku v pravém dolním rohu (v Systém Tray na hlavním panelu), objeví se před vámi hlavní agenda Connection Meteru s otevřenou kartou Záznamy. Zde máte přehledně zobrazena všechna připojení, která proběhla od instalace programu, včetně jejich trvání a objemu přenesených dat. Můžete tak snadno kontrolovat např. limity pro přijatá a odeslaná data nebo mít prostě jenom přehled o tom, kdo na vašem PC co stahoval.

Karta Statistiky vám poskytne detailnější pohled na právě probíhající připojení a některé údaje o připojení od prvního spuštění aplikace.

Podrobnější statistické údaje najdete v agendě Přehledy. Do ní se dostanete např. přes Nástroje > Přehledy a kliknutí na kteroukoliv z nabízených položek. Nelekněte se však okna, které vám bude nabízet registraci. Connection Meter má sice plno funkcí, které jsou přístupné zdarma, ale rovněž i celou řadu nástrojů, k nimž se dostanete až po absolvování registrace. Nicméně i v neplacené verzi se něco dozvíte např. na kartě Časová mapa nebo Nej…

Další skvělé funkce a vše stále v jednom balení

Další užitečné nástroje najdete v sekci Pomůcky. K nim se dostanete např. přes Nástroje > Pomůcky nebo kliknutím na ikonu nacházející se nejvíce vpravo na panelu nástrojů.

K dispozici máte přehledný kalendář, do kterého můžete vkládat úkoly (kliknutím pravým tlačítkem na potřebný den a zvolením položky Přidat úkol pro…). Bohužel zde opět narazíte na omezení pro neregistrovanou verzi – vložit je možné pouze jeden úkol.

Ušetřit čas vám může i Generátor hesel, který náhodně generuje posloupnosti znaků podle nastavených kritérií.

Třešničkou na neregistrovaném dortu je pak odesílání SMS zpráv přes internetovou bránu, a to se vším komfortem, jako je automatické rozdělení zprávy, zjištění sítě a částečné předvyplnění captcha (antibotové kontroly). O stavu odesílaných SMS zprávy jste pak informováni prostřednictvím již zmíněného malého kontrolního okna.

Snad jediná výtka by mohla směřovat k poněkud komplexnímu nastavení. To je ostatně způsobeno rozsahem nástrojů, které Connection Meter poskytuje. K tomu, abyste do tajů aplikace pronikli co nejpohodlněji, vám může pomoci docela dobře propracovaná nápověda.

Každá legrace něco stojí

I když samotné sledování stavu vašeho připojení by mohlo být dobrou motivací pro používání neregisteované verze Connection Meter, nabízená ochutnávka plné funkcionality dělá registrované verzi dobrou reklamu. Kdyby vás snad přesvědčila, vězte, že plnou verzi pořídíte za 195 Kč.

Ohodnoťte tento článek!