Continuum zamíří i do střední třídy. Co umí a jaké jsou jeho požadavky?

0

Má to být jeden z taháků ekosystému Windows 10. Když už se Microsoft chvástá, že má jeden systém pro mobily, tablety, počítače a herní konzole, co mu brání udělat z mobilu počítač? Dnes už jen softwarová kompatibilita a hardwarová výbava mobilu.

 

Continuum zatím s minimem softwaru a bez x86 programů

Continuum si představte tak, že k mobilu připojíte myš, klávesnici a monitor a telefon se přepne do duálního módu. Jednak bude nadále fungovat jako mobil, takže si na něm zavoláte nebo napíšete SMS, ale zároveň bude mít druhý nezávislý obraz a na něm počítačovou plochu, kde místo nabídky Start bude domovská obrazovka z mobilu.

 

Režim Continuum v systému Windows 10 Mobile zatím nevytvoří plnohodnotný počítač, ale jen nouzové řešení. Microsoft totiž zatím počítá pouze s ARMovými procesory, takže veškerý současný software napsaný pro Windows a platformu x86 (Win32) je mimo hru. Stejně tak v Continuu nebudou fungovat staré aplikace pro Windows Phone, ale jen ty nové univerzální (UWP, Universal Windows Platform) napsané speciálně pro Windows 10 (Mobile). V onom zvláštním Startu budou nekompatibilní aplikace zašedlé, ty funkční uvidíte v barevných dlaždicích.

Počet UWP se pomalu rozšiřuje, Microsoft do nich sám převedl vlastní klíčový software jako prohlížeč Edge nebo kancelářskou sadu Office. Mobil v režimu Continuum zobrazí desktopové varianty aplikací stejně, jako byste si je spustili třeba na notebooku. Fungovat tam budou i známé klávesové zkratky. Hlavním omezením nicméně zůstává fakt, že v Continuu běží všechny aplikace v celoobrazovém režimu. Nemůže okna překrývat nebo zobrazit dvě vedle sebe. Snad jen zatím.

Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač
Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač

Jednou možná padne i omezení na software typu UWP. Pokud Microsoft nebo někdo jiný vyrobí telefon s procesorem Intel Atom nebo Core M (oba x86), bude teoreticky možné spouštět z mobilu i Photoshop a další počítačové programy. Zatím to potvrzené není. Intely ještě ani nejsou mezi podporovanými procesory.

Jen pro high-end a střední třídu

A které podporované jsou? Jde o tři SoC od Qualcommu. Snapdragon 808 (v Lumii 950 a Aceru Jade Primo) a Snapdragon 810 (v Lumii 950 XL). Nově se v seznamu objevil ještě Snapdragon 617, což je střední třída s osmijádrovým procesorem Cortex-A53, grafikou Adreno 405 a pokročilým LTE modemem X8. Na CESu se objevil první takto vybavený telefon Neo vyrobený japonskou firmičkou NuAns.

  Minimální požadavky Prémiové požadavky
SoC Snapdragon 617, 808, 810
RAM 2 GB pro zařízení s displejem 720p 3 GB pro zařízení s displejem 1080p+
úložiště alespoň 16 GB
microSD volitelně povinně
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11n (2,4 + 5 GHz) 802.11ac (2,4 + 5 GHz), 2×2 MIMO (doporučeně)
USB USB 2.0 USB 3.0, typ C (doporučeně)

Z požadavků stanovených Microsoftem také vyplývá, že telefon vybavený Continuem bude muset obsahovat alespoň 2GB operační a 16GB úložnou paměť. Další požadavky už jsou trochu komplikovanější s ohledem na to, jakým způsobem Continuum bude zapojeno.

Nové Lumie a Jade Primo počítají především s kabelovým dokem. Přes USB-C (USB 3.0) se z telefonu dostane audio/video výstup do HDMI/DisplayPortu, dok zároveň slouží jako USB rozbočovač a přes stejné rozhraní se telefon rovněž nabíjí.

Continuum na tři způsoby
Continuum na tři způsoby

Systém i telefony ale mohou využít ještě bezdrátový režim, vlastně hned dva. Oba stojí na technologii Miracast, která jednoduše řečeno komprimuje obraz a zvuk v mobilu a zasílá jej přes Wi-Fi do televizoru nebo monitoru. Klávesnici a myš můžete opět připojit přes USB rozbočovač, případně přes Bluetooth.

Microsoft se ale zmiňuje ještě o bezdrátových docích. Ty mají Miracast s rozšířením, které dovolí bezdrátově přenášet také USB. Dok tedy bude obsahovat i USB, ale s telefonem bude stále propojen pouze přes Wi-Fi.

Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač
Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač

Bezdrátové režimy jsou jediné, které budou fungovat na telefonech se Snapdragonem 617 a výhledově i všemi novějšími z šestistovkové řady (650, 652). U střední třídy totiž Qualcomm nepočítá s nezávislým výstupem pro obraz jinak než bezdrátově. USB slouží jen pro data a napájení. Kabelové připojení obrazu a zvuku je dostupné až u osmistovkových Snapdragonů. Připojení přes kabel bude pochopitelně spolehlivější, s rychlejší odezvou i menšími výpočetními nároky.

Jen Full HD a žádná tiskárna

Miracast ve Snapdragonu 617 umí přenášet obraz pouze v rozlišení 1920 × 1080 px a s 30 snímky za sekundu. Snapdragony 808 a 810 zvládnou při stejném rozlišení až 60 snímků za sekundu. Přes kabel oba zvládnou poslat i 1440p60 nebo 2160p30.

Stávající telefony tyto papírové předpoklady nenaplňují. Nevíme jak u Aceru, ale u Lumií a jejich Display Docku je rozlišení omezeno pouze na 1920 × 1200 px a 60 snímků za sekundu. Kdo má QHD nebo UHD obrazovku, toho čeká interpolace a tedy i chlupaté písmo a grafika.

Display Dock pro Lumia 950 (XL)
Display Dock pro Lumia 950 (XL)

Uvidíme, jak na tom budou nové telefony se Snapdragonem 820. Ten totiž zvládne 2160p60 přes kabel (HDMI 2.0) i bezdrátově (Miracast 2.0).

K čemu všemu lze USB ještě použít? Kromě klávesnic, myší, hubů nebo monitorů si rozumí ještě s audio adaptéry (mikrofony či sluchátka) a externími disky nebo flashkami. Tiskárnu, síťovku, gamepad nebo webkameru nepřipojíte. Tisk sice Windows 10 Mobile podporuje, avšak pouze přes Wi-Fi.

Co Microsoft ještě prozradil?

  • V režimu Continuum je možné displej telefonu používat jako touchpad. V budoucnu by mohl podporovat i gesta více prsty.
  • Na externích monitorech zatím nebude fungovat dotyková vrstva ani stylusy.
  • SMS lze číst i psát na připojeném monitoru. Hovory budou kvli zachování soukromí fungovat jen na mobilu, ani zvuk se nepřenese jinam. Ze stejného důvodu nebudou na velké obrazovce vyskakovat popup notifikace se zněním zpráv.

Zdroj: Microsoft via Nokia Power User