Convey HC-1: alternativa GPGPU

0

V desktopovém segmentu mají grafické akcelerátory velmi vysokou penetraci a dává tedy smysl je využít i pro jiné účely. Nejen desktopem je ale segment GPGPU živ: právě naopak, Nvidia a ATI chtějí oslovit ty oblasti, kde je výkon nejvíce potřeba: pracovní stanice a superpočítače. Nebude to lehké – Intel hlásá, že jedinou schůdnou cestou do budoucna jsou mnohojádrové x86 procesory a nyní se na tomto poli objevil nový hráč.

Společnost Convey Computer Corp. na Supercomuting Conference 2008 v texaském Austinu představila počítač do 2U racku jménem HC-1 (zkratka HC znamená „Hybrid-Core“ a číslo 1, že je první svého druhu). Jedná se v zásadě o dvouprocesorový stroj, kde na jedné větvi FSB je připojen obyčejný procesor Intel Xeon a na druhé programovatelné hradlové pole (FPGA – field programmable gate array) od firmy Xilinx. Jelikož mluvíme o platformě Intelu klasické koncepce s paměťovým řadičem v čipsetu, asi vás nepřekvapí, že dva procesory sdílejí jednu operační paměť.

Programovatelné hradlové pole samo o sobě je tabula rasa. Může zastávat jakoukoliv funkci, pokud je tak naprogramováno. Možná si vzpomenete na projekt open-source grafické karty, která také (zatím?) spoléhá na FPGA Xilinx Spartan. Zpět ale k HC-1. Druhou magickou ingrediencí je kompilátor, který Convey k počítači dodává. Ten podle dané úlohy zvolí nejvhodnější koprocesor, na který je za běhu programu naprogramováno FPGA (výrobce tyto profily nazývá „osobnosti“). Nevíme sice, jak to funguje v praxi, ale teoreticky se Convey vyhnul problému, kdy daná úloha použitému koprocesoru nesedí.

Convey ale zdůrazňuje ještě jednu výhodu svého řešení. Jak jistě víte, pro platformu CUDA se používá jazyk „CUDA C“ a pro dnes již mrtvé rozhraní AMD Close-to-Metal se programovalo v jazyce Brook+. Syntaxe obou zmíněných je velmi podobná jazyku C, ale nikoliv identická – zdrojový kód starých programů by tak musel být upraven, aby mohl být akcelerován grafickým jádrem. Kompilátor firmy Convey ale rozumí standardnímu zdrojovému kódu v C nebo C++ podle normy ANSI a přelouská také kód ve Fortranu.

Convey si HC-1 cení na 32 tisíc dolarů, což rozhodně není lidová cena. Výrobce ale tvrdí, že HC-1 oproti obyčejnému stroji s x86 procesory podává desetinásobný výkon, takže ve výsledku nabízí nejen bezkonkurenční poměr cena/výkon, ale také nesrovnatelně nižší nároky na napájení a chlazení. První HC-1 už našel svého majitele: je jím University of California v San Diegu.

Zdroj: The Inquirer, Convey Computer

Ohodnoťte tento článek!