Cooler Master Elite 120 Advanced: levná skříň pro malé, ale výkonné herní PC

0

Cooler Master uvedl na trh svou variaci na téma miniaturní skříň pro výkonná herní PC na platformě mini-ITX. Rozšířil tak zatím nevelké množství převážně dražších produktů podobného zaměření (podobné skříně známe už od Silverstone, Lian-Li či nedávno uvedení Fractal Design Node) Uspořádání interiéru podobných skříní se diametrálně liší nejen od klasických skříní pro PC, ale i od malých bedýnek pro kancelářské počítače či HTPC, kvůli kterým formát mini-ITX původně vznikal.

Možnost stavět podobné počítače se objevila s příchodem procesorů pro platformu LGA 1156 a 1155, pro něž se začaly objevovat i malé základní desky formátu mini-ITX. Ve srovnání s klasickými formáty je jejich výbava chudá a možnosti rozšíření jsou mizivé, neschází jim ale pro herní počítač to podstatné – jeden rychlý slot pro PCI Express ×16 pro osazení grafické karty a možnost osazení poměrně výkonných čtyřjádrových procesorů.

Zatímco na rozměrech desky se dá ušetřit docela dost, co u výkonného PC neošidíte, je grafická karta a napájecí zdroj. Opravdu výkonná grafika potřebuje kvůli velké spotřebě i velký chladič a velká spotřeba grafické karty a výkonného procesoru si na rozdíl žádá i výkonnější zdroj standardu ATX.

Nová skříň má exteriér i interiér s v současnosti tolik populární černou povrchovou úpravou, pouze čelo je oživené prvky s povrchem v podobě broušeného stříbrného kovu.

Na čelním panelu jsou dva konektory USB 2.0, jeden konektor USB 3.0 (což je škoda, protože ze zapojuje na interní konektor pro dva USB 3.0)

Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced

Díky osazení v zadní stěně lze do skříně namontovat napájecí zdroj o délce až 180 mm. Základní deska se upevňuje na dno skříně a prostor pro grafickou kartu je vymezený po levé straně klecí pro pevné disky a mechaniky. Osadit lze dvouslotové grafické karty o délce až 343 mm, což je o 3,3 cm více, než měly dosud nejdelší grafické karty (v referenčním provedení) jako Radeon HD 5970 či HD 6990.

Na třetím obrázku jsou označené výztuže, ke kterým se dají uchytit kabely (jsou v nich otvory pro provlečení stahovacích pásků). Další prostor pro kabely je vyhrazen u hrany na dně skříně, to je ale lépe vidět na kvalitnějších fotografiích níže.

Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced

Šasi je z ocelového plechu. Rozměry skříně jsou 240 (š) × 207 (v) × 402 (h) mm a hmotnost 3,3 kg.

Přísun studeného vzduchu ke grafické kartě zajišťuje perforace v bočnici. Na zadní stěně je v pravém horním rohu je notoricky známá průchodka, které se u skříní obvykle využívá pro protažení hadic vodního chlazení. Jenže v tomto případě by to byl nesmysl, na to, aby mohla plnit tento účel, musí být otvory v páru – jedna hadice odvádí vodu do výměníku a druhá zase zpět do skříně.

Podle výrobce je otvor určený pro protažení kabelu pro zapojení kabelu pro přední konektor USB 3.0. Ale ani to už nedává moc smysl, všechny čelní konektory USB už jsou vybavené konektory pro zapojení na interní konektory na desce (možná návrh vznikal už v době, kdy se s interními USB 3.0 ještě moc nepočítalo).

Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced

Ve skříni jsou tři interní pozice pro 3,5″ pevné disky (dvě z nich lze konvertovat na pozice pro 2,5″ disky, tím místo nich získáte čtyři pozice pro notebookové disky nebo SSD) a jedna externí pozice pro 5,25″ mechaniku.

O chlazení se má starat dvojice či trojice ventilátorů, jen dva jsou ale umístěné ihned za stěnou – vepředu je to jedna dodávaná stodvacítka se 1200 ot./min, druhý je 80mm ventilátor na pravé straně u chladiče procesoru se 2000 ot./min. Třetí 120mm ventilátor lze osadit dovnitř skříně za klec na disky, takže nebude vzduchu nasávat ani vyfukovat, pouze stará o to, aby vzduch uvnitř skříně proudil lépe a tím správným směrem.

Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced

Na poslední sérii fotografií je pak dobře vidět (v galerii rozklepněte obrázky pro maximální rozlišení), jak jsou umístěné jednotlivé komponenty, kabely a kolik kde je nebo není prostoru – problemtatické bude zřejmě jen chlazení procesoru, protože pod zdrojem nemůže být příliš vysoký chladič.

Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced Cooler Master Elite 120 advanced

Skříň by se měla pomalu začít objevovat v obchodech, koncová cena se má pohybovat kolem 45 eur, což by u nás znamenalo nějakých 1200–1500 korun s daní.

Zdroj: Cooler Master

Ohodnoťte tento článek!