Core 2 Duům v noteboocích zvoní hrana

0

Notebook s procesorem Core i7 je dnes luxus, co do výkonu, a pohroma, co se výdrže na baterii týče. 45nm čtyřjádra na nové architektuře se do notebooků ještě jaksi odmítají vejít. Intel snížil výrobní proces o stupeň a počet jader na polovinu a slibuje nám to už na začátku ledna

Nové značení je mírně matoucí, proto Core i5 i Core i7 mohou být jak dvoujádra, tak čtyřjádra. My si představíme tři víceméně levná dvoujádra, nástupce dnešních Core 2 Duo procesorů. Všechny procesory níže mají sice dvě jádra, ale zvládnou zpracovávat až čtyři vlákna zároveň. Laicky řečeno se jedná o nepravá čtyřjádra. Této technologii se říká HyperThreading a dovede být užitečná zejména při zpracovávání více úloh najednou.

Aby techniky nebylo málo, všechny procesory podporují TurboBoost, která to technologie jejich frekvenci v případě vytížení podstatně zvýší. TDP (maximální spotřeba) spadá do standardních 35 W (stejně jako Core 2 Dua řady T), jedná se ovšem o velmi dobré číslo, neboť je v tom započítané i grafické jádro, nově integrované přímo v procesoru. Výkon by měl oproti dnes populární GMA 4500M HD o nějaké to procento narůst, žádný zázrak ale nečekejte.

‚Ä¢ Core i5 520M pracuje na frekvenci 2,4 GHz a má 3 MB L2 cache; cena činí $225

‚Ä¢ Core i5 540M pracuje na 2,53 GHz, má 3 MB L2 cache a bude se prodávat za $257

‚Ä¢ Core i7 620M už tiká na 2,66 GHz, má 4 MB L2 cache a cena se také zvýšila – na $332

Dále jsou tu Core i3 330M a 350M. Pracují na 2,13 či 2,26 GHz a nepodporují TurboBoost, o podpoře čtyř vláken se spekuluje. Core i5 430M pracuje také na 2,26 GHz, TurboBoost i HyperThreading ale už podporuje. Ceny procesorů budou pravděpodobně pod $200.

Jak vidíme, ani u jednoho z procesorů se nejedná vyloženě o highend, Core i3 naopak spadají hodně nízko. Okupovaný segment notebooků by mohl začínat už cca na 12 000 Kč. Velmi nízká spotřeba, velmi vysoký výkon. Vydání je naplánováno na 3. leden/január, novinky jsou již takřka za humny.

Zdroj: Fudzilla

 

Core 2 Duům v noteboocích zvoní hrana

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Myslíte touchpad, nebo “joystick” TrackPoint? Je pravda, že TrackPoint na čemkoliv jiném než na ThinkPadu hledat nemůžeme. Nicméně, pokud bude touchpad stejný jako na levném ThinkPadu SL510, ovládat se bude opravdu výborně. ALPS touchpady či levnější modely Synaptics snad použité nebudou…