Core i7-6700K se při extrémním přetaktování dostalo na 6,8 GHz. Se všemi jádry

0

Extrémní přetaktování není moc praktická věc, dolévat do namrzlého chlazení kapalný plyn při normálním provozu není úplně to pravé a navíc se při těchto pokusech o dosahování rekordů hardware ničí. Nicméně něco o schopnostech čipů a jejich architektur naznačuje. Intel může těšit, že jeho nová 14nm generace CPU Skylake se v tomto směru hned zkraje zapsala docela dobře – s čipem Core i7-6700K se totiž krátce po uvedení podařilo dosáhnout jednu z nejvyšších frekvencí na procesorech Intel se všemi (čtyřmi) jádry aktivními.

Výsledek, o kterém bude hned řeč, se povedl taktovači s přezdívkou Toppc, jak už je obvyklé při chlazení kapalným dusíkem. Core i7-6700K se mu podařilo přetočit ze základního taktu 4,0 GHz až na 6801,63 MHz, čili těsně přes hranici 6,8 GHz (validace zde). Výsledek je to „hodnotnější“ o to, že při něm byla aktivní všechna čtyři jádra a také HT. Při pokusech o co nejvyšší frekvenci si přitom taktovači obvykle cestu usnadňují deaktivací jader, jelikož potřeba mít dostatečně stabilní všechna naráz je překážkou. Nicméně to neznamená, že by v tomto případě bylo čtyřjádro plně stabilní, pravděpodobně bylo schopné spustit OS a validaci, ale už ne o moc víc.

Rekordní přetaktování Core i7-6700K na 6,8 GHz se všemi jádry
Rekordní přetaktování Core i7-6700K na 6,8 GHz se všemi jádry

Takt byl dosažen na velmi vysokém napětí 2,024 V, asi se tedy dá hovořit o „sebevražedném pokusu“. Čip také není úplně standardní prodejní kus, nýbrž vzorek („ES“), takže není zaručeno, že se podobně vysoko podaří dotlačit i nějaký Skylake z obchodu. Navíc byl nejspíš vytipován z většího počtu kandidátů.

 

Frekvence téměř 6802 MHz by měla být jednou z nejvyšších, která se kdy na Core i7 s čtyřmi jádry a HT podařila dosáhnout, výše by snad už mělo být jen několik rekordů dosažených ještě na Core i7-3770K generace Ivy Bridge. Topcc rekord – momentálně by mělo jít o nejvyšší takt pro čip Core i7-6700K – získal s deskou MSI Xpower Gaming Titanium a jedním 4GB modulem paměti DDR4 na efektivním taktu 4268 MHz (mělo by jít o něco od značky Adata).

Core i7-6700K (Zdroj: The Tech Report) Core i7-6700K (Zdroj: The Tech Report)
Core i7-6700K (Zdroj: The Tech Report)

V žebříčcích webu HWBOT je za tímto výsledkem poměrně blízko ještě frekvence 6798,8 MHz, kterou s Core i7-6700K dosáhl Němec Dancop na Asusu Maximus VIII Extreme. V tomto případě už ale jen s dvěma jádry a bez HT.

Zdroje: HWBOT, KitGuru

Ohodnoťte tento článek!