Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz

16
Zdroj: Intel

Před nedlouhou dobou jsme tu měly první nástřel parametrů procesorů Coffee Lake, které Intel – popohnán zřejmě konkurenčnějším prostředím – chystá zhruba na konec letošního léta. Coffee Lake bude jeden z nejzajímavějších procesorů posledních let. Nepřináší sice novou architekturu nebo proces, ale na levnou platformu LGA 1151 se s ním konečně dostane šest jader – deset let poté, co přišla čtyřjádra. Předchozí zpráva sdělovala jen základní takt těchto CPU, nyní ale máme i něco k turbu. To bylo hodně vysoko už u Kaby Lake, ale s Coffee Lake se ho Intelu údajně povede překonat.

Parametry procesoru Core i7-8700K, který bude špičkou celé řady Coffee Lake, vypustil jeden z uživatelů fóra AnandTech. To sice není zrovna nejlepší reference, nicméně tento uživatel už párkrát dobré informace měl a údajně má pro nynější údaje interní zdroj. Je tedy slušná šance, že se naplní. V tuto chvíli by ostatně už mohlo jít i o gerilový marketing.

Podle tohoto zdroje má Core i7 základní tak 3,7 GHz, jak bylo již v minulé zprávě. Ovšem ten nebude maximem toho, co CPU povolí při zátěži všech šesti jader. Boost pro všechna jádra totiž údajně může být až 4,3 GHz, takže CPU by při ideálních podmínkách (software bez instrukcí typu AVX/AVX2 a velké spotřeby, tedy nikoliv úlohy jako Prime95, enkodéry) mohlo být v podstatě o polovinu rychlejší než Core i7-7700K.

Zároveň bude ve výchozím stavu mít i potenciál pro lepší výkon v jednovláknových aplikacích, protože i zde prý Intel přidal – maximální boost je až 4,7 GHz, což je pro Intel nový rekord. Takt je o 200 MHz vyšší než u top modelu Kaby Lake a jednovláknový výkon by mohl být vylepšen až o 4,4 %. Tato frekvence bude ale dosažitelná údajně jen tehdy, pokud je zatížené jediné jádro. Je možné, že procesor při ní podobně jako AMD u Zenů používá poměrně vysoké napětí. Pro dvě aktivní jádra je absolutní strop pořád vysokých 4,6 GHz. Tři až čtyři jádra mají umožněno turbo do 4,4 GHz. Výš se ale bude jako obvykle dát dostat přetaktováním, CPU je odemčené.

intel-parnter-seminar-roadmapa-kveten-2017-detail
Coffee Lake v roadmapě Intelu z letošního května

Dále ještě komentář na fóru uvádí známé věci jako je aktivní HT (12 vláken), 12 MB L3 cache a hodnotu TDP. Ta je stanovena na 95 W a CPU ji pravděpodobně ve vícevláknové zátěži bude využívat spíš naplno než s rezervou, pokud lze soudit dle čtyřjader Kaby Lake. Cena bohužel mezi vyzrazenými parametry není. Teoreticky by i7-8700K mohlo být nasazeno tam, kde nyní figuruje i7-7700K, možné je ale i to, že ho Intel zdraží a s šestijádry se naopak pokusí zvýšit ceny a marže.

Zatím také není potvrzeno, půjde-li toto CPU provozovat i v dnešních deskách s čipsety Z270, Z170 a tak dále. Objevily se informace naznačující, že by mohlo být omezeno na novou generaci čipsetů řady 300, podle jiných zdrojů to ale není pravda. Uvedení by mohlo nastat možná už příští měsíc, nicméně na to je zatím hodně málo úniků. Pokud by na to došlo, šlo by patrně o rané, spěšné vypuštění, zatímco normálně Intel třeba i měsíce čeká a vytváří zásoby. Je-li to pravda, pak by možná mohlo vypadat trochu jako start prodeje Skylake-X s možným nedostatkem na pultech. Problémy s BIOSy základních desek by ale asi takové být nemusely, jelikož se nejedná o nový socket a platformu.

Ohodnoťte tento článek!

16 KOMENTÁŘE

  • Tahle politika Intelu že upgradovat se dá jen pomalu v rámci jedné generace je špatná. Já se stal obětí koupě G3258 do 1150. Do toho soketu nic jinýho než Haswell nedáte. A když už mají jeden soket trochu dýl, tak čarují s čipsety. No já jejich zákazník už nebudu. 😀

  • Pokud to vyuzijes, klidne si posluz. Pro mne je primarni herni vykon, a pokud se potvrdi tyhle spec, tak to bude na dlouhou dobu nejlepsi herni procesor na trhu, jak se shoduji uzivatele na anandtechu. A s velmi dlouhou moralni zivotnosti. Uvidime.

  • Zůstane to asi jako doposud – AMD za stejnou cenu lepší výkon v aplikacích používajících všechna vlákna, Intel lepší jednovláknový výkon – což je asi pro dost lidí důležité? Akorát že teď už Intel nebude v tom MT ztrácet zas tak moc.

   IMHO to bude dobrá volba (pokud ho výrazně nezdraží teda) – určitě lepší než teď i7-7700K, který teda IMHO letos nebylo moc rozumné v kontextu budoucnosti. A mělo by to být ve většině věcí lepší i něž KBL-X a i7-7800X.

   • Ano, na hraní asi překoná šestijádro I7 7800X, ale jen do doby než budou hry psané pro čtyřkanálové paměti…. Vypadá to, že v tomto roce koupit nový procesor není vůbec lehké a bude to brzy ještě zajímavější. Naštěstí alespoň u grafických karet je celkem jasno.

    • Ta propustnost by mohla pomoci a dřív to tak často bylo, ale teď má Skylake-X odlišnou serverovou architekturu cache a propojení, jsou tam větší latence a L3 cache je „victim cache“, takže už nefunguje pro některé věci tak dobře jako dřív – plus tady to šestijádro jí bude mít 12 MB. Těm Skylake-X ubližuje cache, takže podle mě budou mít vždycky spíš nevýhodu proti ringubusu, i když mají 4kanálové paměti. Nevím nevím, jestli se zrovna na čtyřkanálovou RAM bude cílit při vývoji her, protože je to dost okrajová platforma, na trhu.

 1. Je očividné, že se z architektury Skylake snaží Intel vydojit poslední kapky výkonu. Vzhledem k taktům bych čekal, že na vzduchu už ty turba už o moc výš vyšponovat nepůjdou, jde spíš o ten luxus dvou jader navíc. Nicméně i já jsem se stal obětí slibů, že LGA1151 je báječná věc s dlouhou životností a možnosti upgradu procesoru, až přijde ten správný čas, ale Kaby Lake nemá nejmenší smysl a na CL čipy můžu akorát tak závistivě slintat. No uvidíme, ale doufám že aspoň nějaké vybrané kousky Z170 tu možnost dostanou, Asus Z170-A není žádná obskurní fošna.

     • Nicméně já nevěřím že ta (ne)kompatibilita má jiný než marketingový důvod. Pokud se nějak drasticky nezměnil pin-out na patici (což je blbost, pokud Kafe půjde do Z270 desek, a Kaby jde s trochou lásky od výrobce desky dát do Z170, ergo Kafe musí být technicky kompatibilní s Z170 deskou), tak nevidím důvod, proč by to jít nemělo. Takhle Intel podle mě zbytečně přichází o prodeje, protože já bych si to šestijádro skutečně koupil a určitě nejsem v podobné situaci sám.

     • Zalezi hlavne na napajeni.
      Pod carou upozornuji, ze intel se pri planovani strategii rozhodne neridi DYI segmentem. Ridi se pozadavky velkych vendoru. Pro ne nema crossgeneracni upgradovatelnost zadny benefit. Naopak, kup si kazdej rok novou bednu. Bohuzel.