Core i7-970 – šestijádro pro lidi

0

Dosud jsme měli zato, že na jádře Gulftown Intel bude prodávat jediný procesor, Core i7-980 Extreme Edition. Nyní jsme se dozvěděli i o levnějším modelu.

Příčina je jasná – AMD uvede na rozdíl od Intelu šestijádra na jádře Thuban za relativně nízké ceny. V nějakých použitích šestijádrový procesor předčí i silné čtyřjádro jako Core i7 jádra Bloomfield, někdo si to alespoň myslí, a z pohledu těchto lidí by Phenomy II X6 likvidovaly veškerou vyšší třídu Intelu kromě superdrahého Core i7-980 XE. Intel tedy potřebuje i levné šestijádro.

Intel potřebuje levné šestijádro

Core i7-970 pracuje na 3,2 GHz, Turbo Boost tuto frekvenci zvedne až na 3,46 GHz. 32nm procesor má šest fyzických/dvanáct logických jader a jeho TDP se vešlo do standardních 130 W. Násobič je na rozdíl od Core i7-980 XE zamčen na maximální hodnotě 24× (neuvažuji Turbo Boost). Procesor se osazuje do patice 1366 a podporuje tříkanálové paměti DDR3, efektivně až do 1066 MHz.

Pokud procesor porovnáme s šestijádry od AMD, je jasné, že i slabší Gulftown jasně zlikviduje nejsilnější Thuban (2,8 GHz?), a to s nižší spotřebou. Cena v korunách bude téměř jistě pětimístná, na druhou stranu, odebrání přívlastku XE a snížení frekvence by se mělo několika tisíci podepsat a milovníci toho nejdražšího si nezřídka připlatí a koupí právě Core i7-970.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!