Core i9-12900KS potvrzeno přímo Intelem: nejrychlejší Alder Lake má boost 5,5 GHz

55
Intel Core i9 9900KS baleni 1600
Intel Core i9 9900KS: balení ukazuje, že jde o speciální edici
-
Zdroj: Intel

AMD to bude mít proti procesorům Alder Lake ještě těžší, Intel chystá nový rychlejší model Core i9-12900KS a jeho extrémní frekvence o to víc zvětší náskok modré stáje v jednovláknovém výkonu.

Tento týden nás čekají pořádné závěje hardwarových novinek (když už při klimatických změnách ne sněhu). Ještě před CES 2022 Intel jako ochutnávku předvedl nový nejvýkonnější procesor, který chystá. Core i9-12900K si trůn neužije dlouho, protože teď má přijít 16jádrové Alder Lake, které bude mít nejen vyšší all-core boost, ale také jednojádrový. A to o 300 MHz, takže už tak rekordní jednovláknový výkon posune ještě výš.

Výrobci hardwaru už začali propagaci v rámci CES 2022. Intel to udělal na Twitteru, kde na oficiálním účtu publikoval mikroblog, v kterém víceméně potvrdil zprávu, že se chystá speciální model procesoru Alder Lake, Core i9-12900KS. Toto jméno sice není nikde napsáno, ale hezky to do sebe zapadá (ostatně, růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně, takže na samotném modelovém označení tolik nezáleží).

V Tweetu se píše, že „procesory Core 12. generace jsou na čele žebříčku nejlepších CPU a široce dostupné nadšencům a hráčům. Ale to ještě pořád není všechno. Příští zastávka: 5,5 GHz.

Když jsme měli o Core i9-12900KS první zprávu, mluvilo se ještě jen o tom, že by tento procesor měl mít pravděpodobně all-core boost 5,2 GHz – dokázal by tedy frekvenci, kterou Core i9-12900K může na jednom až dvou jádrech, poskytnout na všech jádrech. Respektive všech osmi P-Core, zatímco malá jádra E-Core mají jiné oddělené maximum. Intel ukázal v tweetu snímek z HWiNFO, podle kterého tento nový procesor opravdu má takt 5,2 GHz na všech osmi velkých jádrech.

Ještě větší ST brutus

Takovýto speciál Intel už jednou měl – Core i9-9900KS mělo v roce 2019 takt 5,0 GHz na všech jádrech. U Alder Lake to bude zajímavější, protože Core i9-12900KS podle snímku z HWiNFO a také samotného tweetu také zvýší maximální jednojádrový boost: jedno z velkých jader má totiž takt 5,5 GHz (5500 MHz). To je pro jádro architektury x86 zcela rekordní frekvence a protože Alder Lake má zároveň i vysoké IPC, měl by to být vůbec nejvyšší jednovláknový výkon, jaký je dnes u procesoru možný. Pokud by škáloval lineárně s taktem, mohlo by Core i9-12900KS být v jednovláknových aplikacích ještě o 5,8 % rychlejší než Core i9-12900K (a AMD bude muset v jednovláknovém výkonu dohánět ještě větší náskok Intelu).

Tip: Megatest Core i9-12900K: Intelu to vyšlo, Alder Lake zatočí i s nejvýkonnějším procesorem AMD

Tato frekvence by asi mohla být dosažitelná jen na jednom jediném preferovaném jádru a je možné, že bude podmíněná Thermal Velocity Boostem (tedy tím, aby teplota CPU byla pod určitou hranicí, například 70°C). Intel pravděpodobně musí používat speciálně vybrané křemíky, ale to nesnižuje pozoruhodnost tohoto výsledku. Frekvence 5,5 GHz procesor dosáhl za běhu v benchmarku 7-Zipu (spuštěném jen na jednom vlákně).

Frekvence all core boostu procesoru Core i9 12900KS na screenshotu od Intelu
Frekvence all-core boostu procesoru Core i9-12900KS na screenshotu od Intelu (Zdroj: Intel/Twitter)

…i navýšení MT výkonu

Core i9-12900KS má podle snímku z HWiNFO asi také navýšenou frekvenci malých jader E-Core. Ta mají u Core i9-12900K limit 3,9 GHz u čtyř jader, ale jen 3,7 GHz při zátěži všech osmi. Novinka ale podle screenshotu má povolenou frekvenci 4,0 GHz u všech E-Core najednou. Jejich celkový mnohovláknový výkon by tím mohl stoupnout asi o 5 %, zatímco navýšení all-core boostu ze 4,9 na 5,2 GHz u velkých jader by zvýšilo jejich MT výkon o necelých 6 %.

Toto dohromady znamená, že Core i9-12900KS posune laťku i v mnohovláknových úlohách, takže by se mohlo ve více aplikacích posunout před AMD Ryzen 9 5950X, který proti Core i9-12900K minimálně v části mnohovláknových úloh stále vede. Odvrácenou stránkou bude asi spotřeba, která v takových mnohovláknových programech bude asi ještě vyšší než u i9-12900K (o procesorech AMD nemluvě). Mohlo by ale nastat i zvýšení spotřeby ve hrách.

Core i9-12900KS každopádně bude hodně zajímavý procesor. Intel by o něm asi mohl říct více už dnes (možná již dnes při keynote), ale je možné, že zatím bude jen předběžně oznámen a nezačne se prodávat nějak brzo. Uvedení by mohlo nastat třeba až za několik týdnů. Ale vzhledem k tomu, že Core i9-12900K působí na trhu jen nějaké dva měsíce, by to tak i dávalo smysl.

Zdroj: Intel

Core i9-12900KS potvrzeno přímo Intelem: nejrychlejší Alder Lake má boost 5,5 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 9 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. Do testu hezké CPU, jinak bych to v PC nechtěl. Jako nejzajímavější mi přijde i7 12700K. Hlavně si udržuje „rozumnou“ spotřebu a teploty (na AMD ovšem nema). Alder Lake mi k srdci moc neprirostl. Spíše jsem zvědav až na nativní PCIe 5.0 platformu. Tohle mi přijde jako pokus Intelu rychle stáhnout náskok AMD a zaplacat mezeru.

    • Nepotřebuji se dívat na testy. Sám vlastním i7 12700KF. Proto mě zajímá, co si představujete pod pojmem „rozumná spotřeba a teploty“. Já se s vámi mohu podělit o osobní zkušenost.

      • Proto se ptám, co si představujete pod pojmem rozumná spotřeba a teplota. Mě to v maximu žere 220W a teplota v maximu po ustálení je 90C. Nutno dodat, že mám custom loop. Beru tuto teplotu v kombinaci s maximální zátěží grafické karty (240W), která má samozřejmě vliv na teplotu kapaliny v okruhu

      • Casper, to máš na defaulte ci po OC ?
       Mne 10700K na 5,136 Ghz dáva MAX 240w v torture teste prime95/LinX s AVX. Tých 5,136Ghz je 24/7 nastavenie, úsporné funkcie mám ako „pretaktovač“ off …

      • Vlko:
       To je default. Bez omezení power limitu.
       Co se týče 10700k tak tu jsem tu měl taky a ta žrala default 287W.
       Jinak já testuju v OCCT na AVX2

      • Fuu, niako mrtne na defaulte. To tam doska musí púšťať strašne volty, šak toľko má 10900K po OC 😜 By som to určite ručne poladil…aj teraz tu 12700ku.

      • AVX už dlouho provozovat nebude 🙂 takže to půjde dolů …
       OCCT small + avx zatíží procesor na 125% TDP … v reálu nedosažitelné, jen pro účely testování stability …

      • Vlko:
       Tu 10700k jsem tu měl pro zákazníka. Takže jsem ji neladil. Ani jsem nekoukal na volty.
       U té 12700KF mám v plné zátěži 1,217V. A taky jsem ji ještě neladil. Každopádně vycházím vždy z defaultního nastavení.

       gogo:
       Tam jde pouze o AVX-512 ne? Já to samozřejmě používám jen na test teplot a stability. Když jsem dával Cinebench R23, tak tam byla spotřeba 175W

 2. I když to bude mít o 100W vyšší spotřebu, tak to znamená při běžném použití během dne je to 1kWh navíc, tzn. možná tak 7 Kč za den.
  Ten kdo skutečně má peníze na takto drahý CPU, a zároveň si ho koupí, tak toto nebude vůbec řešit.

  Ale samozřejmě kritici budou plácat vždy jak je to „neúsporné“.
  Nechápou, že ten člověk si to koupí právě proto aby měl ten vysoký výkon, a důvod proč je pro nás bezpředmětný. Může to potřebovat a nebo to bude mít z prestižních důvodu atd. jeho věc.

  • Spotřeba CPU není sama o sobě podstatná. Podstatný je vývoj tepla a jeho odvod, tj. hlučnost a ohřívání místnosti. Samozřejmě můžeš argumentovat použitím sluchátek a klimatizace (jenže to už ta energetická, ani nákladová, stránka věci nebude takový laláček). Ale hlavní je to, že takové věci není třeba u konkurence s prakticky poloviční spotřebou řešit.

  • Toto je hlavně nesmysl, že kdo má na „X“ má i na „Y“. To razí jistí iDDioti, že kdo má na grafiku za 30k, má i na monitor za 20k a nebude hrát na FHD… Toto jsou vždycky takový nesmysly…

   • No nechci s tebou polemizovat nad tématem mám/koupím nebo nemám/nekoupím.
    Nicméně jestli někdo jezdí eskovým Mercedes tak ho cena benzínu tak nějak moc nezajímá. Ale samozřejmě to neznamená, že si nějaký pilný střádal to esko nemůže taky koupit, ale pak musí přijmout jisté věci jako fakt – vyšší cena za opravy, vyšší provozní náklady apod.

    A podobně je to s počítači. Pro někoho je počítač za 50 tis. drahý, pro někoho normálně drahý/levný. Někdo na něm prostě maká, a tím že na něm maká tím vydělává, a když je to rychlejší tak kupodivu třeba i ušetří. Silně pochybuji že na dispečincích, analytických nebo burzovních počítačích pojede i3. A to je pár oblastí, kde mne zrovna teď napadlo kde se dá ten výkon využít.
    PC na hry je prkotina, to jsou ti pilní střádalové! A ti kňučí pořád, ale na blbém hrobě.

    • Jenže ono to jde ruku v ruce toto. Respektive všechno. To znamená, že ten, kdo si to koupí, tak to řešil před koupí. Zvážil pro a proti a bude to využívat tak, jak uzná za vhodné. Takže jsou i lidé, kteří si ten CPU koupí, dají mu maximálku 120W a budou spokojeni. Pro jednoho nesmysl, pro druhého normální věc.
     Nehledě na to, že se tu bavíme o věci za pár tisíc korun, na kterou běžný smrtelník dosáhne. Samozřejmě jsou i lidi, pro který je to nemyslitelně drahý. Ale porovnání s autem za třeba 3 mega nebude uplně v pohodě.

     • caspere, souhlas. Akorát těch 90 stupňů na vodníkovi je děs, s tím bych se nesmířil. Na kolik to vlastně uchladíš při hraní, kdy máš cca 100W? A ještě otázka, opravdu se to kolem těch 100W drží? Díky.

      • Teplota při hraní je tak 45-65. Dost to kolísá. Ta spotřeba samozřejmě taky dost kolísá. Ale ještě jsem to neviděl při hraní přes 140W. Většinou je to tak 70-120W. Třeba Kingdom come jsem měl teplotu max 57C na CPU, 54C na GPU a spotřeba CPU max byla 98W

      • Jinak hodně záleží na kolik jsou nastaveny otáčky ventilátorů. Já to mám dost napoticho. Takže voda se vcelku rychle ohřeje. Ale zase to mám udělaný tak, aby voda nešla přes 43C. Kdybych ji držel na 40C, tak by teploty byly o dost nižší ještě. Ale už by to dělalo hluk

      • vidíš 😀 to je to tv oje „mám v zátěži „280/90“ … málokdo tady ví, že skládáš PC na zakázku, tím pádem tvoje hlavní „pracovní“ náplň je dostat z cp maximum se vším všudy … tady to pak vypadá, že máš vodníka napojeného na radiátory v domě … 5950x s pbo na prime 95 (s avx, kdyby měl) taky nepoběží na 50C ale na 100 a koho to děsí? 🙂 … jinak je zbytečné takhle to trápit, testovat stabilitu u In telu pokud netaktuješ a neměníš parametry napájení, je kompletní ztráta času … s avx detto … 0%, žádný ze zákazníků nedosáhne podobných hodnot i kdyby měli ten comp 50 let … ještě jedna věc(nepletu se ti do řemesla, jen taková „TP 😀 ) … kdybych měl stavět custom vodníka a mám takhle žravé, výkonné komponenty, dal bych ho jen na grafárnu, cpu v chladné skříni by bylo chlazené lépe(v běžném provozu) a konstantněji s kvalitní věží …

      • gogo:
       „cpu v chladné skříni by bylo chlazené lépe(v běžném provozu) a konstantněji s kvalitní věží“
       Co jsem se díval, tak v Cinebench R23 má 12700K chlazená Noctuou D15 po jednom testu 84C. Já mám 69C. Když ho nechám běžet 10 minut, tak se dostanu na 74. Takže tato teorie mi nepříjde jako pravdivá. Každopádně nezkoušel jsem.
       Co se týče těch testů:
       Já VŽDY testuju stejně a to na maximální výkon. Nepotřebuju pak poslouchat, že jsem předal Frantovi PC s zím, že když se na tom hraje, tak to jede v pohodě. A za měsíc dojde Franta „hele pustil jsem si tam Blender a padá mi to“. Dokud s tím nejsem spokojen já, tak to nepředám.

      • však já nic … akorát tam určitě není žádná voda, takže pod tu Noctuu grafika vydatně přitápí nějakými 60 stupni 😀 … co se týče testování, to je na dlouho, však víš … v klidu …

      • No bral jsem test v Cinebench, kdy tam ta grafika pod noctuou nepřitápí právě. Je to test CPU, takže grafika je studená.

      • gogo, vodník je lepší uz jen z důvodu chladícího média. Pak chladič je prakticky vždy kus mědi a dotyková plocha bývá větší než u vzducháčů. Problém je u vodníka v tom, že schází ofuk RAM a hlavně VRM.
       Já to většinou kombinuji a montuji vodníka na CPU a ještě vytvářím průtok vzduchu skříní, abych ofukoval i disky, MB a GPU šel chladný vzduch na “vstup”.

      • RemMes:
       U toho VRM stačí dát v mém případě dozadu ventilátor. Teplota šla dolů asi o 15C. Jinak ofuk mám. Mám vepředu 3×120 a nahoře 3×120

 3. Tak 12900ks je kousek pro nadsence, takze by se mu dalo leccos odpustit. Nicmene je to zaroven odpoved Intelu na AMD 5800X3D, ktere by melo zvysovat vykon ve hrach v prumeru o 15%, coz by znamenalo, ze titul nejrychlejsich herniho CPU ziska AMD. Pokud bych si mel koupit nejaky unikat a rozhodovat se mezi 12900KS na super steroidech a exotickym 5xxxX3D, sel bych uz jen diky te velke jedinecne cache do AMD.

  • a co ty řeči o tom, jak se intel strašně hrozně oc snaží, aby si udržel vedení v herních testech? Co znamená tenhle v podstatě zoufalý krok AMD? Kdyby to dali do 5900-5950x, kde to využijí profíci, proč ne, ale tohle … a to ještě netušíš, jak to bude papat a jak se to bude chladit … a ten výmysl s perforovaným rozvaděčem, to bude teprve lahůdka pro „domácí pastovače“ … aby stíhali reklamovat … nic ve zlém, ale …

   • „a co ty řeči o tom, jak se intel strašně hrozně oc snaží, aby si udržel vedení v herních testech?“
    .. netusim o cem to mluvis. Pokud se jedna o spotrebu Intelu, tak ta je samozrejme u 12900k zoufala, pokud se to CPU zatizi. 12900KS na tom asi tezko bude lip. Takze ano, honeni frekvenci ma jako vzdy svou cenu ve spotrebe.
    „Kdyby to dali do 5900-5950x, kde to využijí profíci, proč ne, ale tohle “
    .. nejak nevim, proc by to meli vyuzit profici, ti pouzivaji spis TRka, nicmene zatim jsem nevidel info, ze nevydaji 59xxX3D. A pokud ne, tak bych videl 5800X3D jako opravdu kuriozitu, ktera by za ten nakup nadsenci mohla stat.
    Jak to bude papat? Urcite mene nez ten 12900KS :))

   • Ted jsem koukal na dalsi clanek JO. Spotrebu ma 5800X3D stejnou jako 5800X, takze tenhle bod si muzes klidne s „negativity“ sezanmu umazat 🙂
    A jinak to vyapda na „herni CPU“, ktere by ve vetsine neherenich aplikaci nemelo asi prinaset nic zajimaveho. Tudiz i tady mozna vaje vitr, proc AMD neoznamilo zatim verzi s 59xx